BIZNES
Like

UOKiK przygląda się parabankom

29/11/2012
864 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

187 postępowań z czego większość dotyczących parabanków i 7 zawiadomień do organów ścigania związanych z podejrzeniem naruszenia prawa – to efekty działań Prezes UOKiK poświęconych rynkowi usług finansowych od początku 2012 roku

0


 

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Urzędu w sierpniu br. na pytanie: „co to jest parabank?” nie potrafiło odpowiedzieć 54 proc. respondentów. Prawidłową odpowiedź znało 27 proc. Jednak co dziesiąty uważał, że parabank to bank, który łatwo i szybko udziela pożyczek. Możliwość uzyskania „szybkich pieniędzy” to najczęstszy powód, dla którego ankietowani zdecydowaliby się na pożyczkę w takiej instytucji (36 proc.).

 

Tylko od początku roku do Urzędu wpłynęło 655 skarg konsumenckich dotyczących przedsiębiorców funkcjonujących na rynku usług finansowych w Polsce. Słabsi uczestnicy rynku mieli problemy z m.in. uciążliwą windykacją, brakiem udzielenia pożyczki mimo pobrania przez pożyczkodawcę tzw. opłaty przygotowawczej, wysokich kosztów zobowiązań finansowych związanych z likwidacją ubezpieczeniowego produktu inwestycyjnego.

 

UOKiK analizuje sygnały napływające od konsumentów, a jeśli zachodzi podejrzenie złamania prawa, wszczyna postępowanie wyjaśniające mające na celu zweryfikowanie danej praktyki. Jeśli istnieje podejrzenie, że działanie danego podmiotu – firmy – może naruszać zbiorowe interesy konsumentów, czyli może być niekorzystne dla nieograniczonej liczby osób, prezes Urzędu może wszcząć postępowanie przeciwko tej firmie.

 

W tej chwili UOKiK prowadzi 187 postępowań dotyczących banków, SKOKów, parabanków i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych. Analizuje umowy, regulaminy oraz informacje zawarte w reklamach dotyczących różnych produktów: kredytów hipotecznych, konsumenckich, pożyczek, lokat i innych. Prowadzone obecnie postępowania najczęściej dotyczą stosowania postanowień wpisanych do rejestru klauzul niedozwolonych – rejestru, o który z Urzędem procesowała się firma gdańska Amber Gold należąca do Marcina P. W tej chwili w rejestrze znajduje się 461 klauzul z zakresu usług finansowych i bankowych. Wpis klauzuli do rejestru oznacza, że żaden przedsiębiorca nie może jej stosować.

 

 

Źródło: UOKiK

0

Va Banque

Wiadomości z banków i o bankach, dla klientów i pracowników, entuzjastów i sceptyków. Ubezpieczenia od A do Z. Gospodarka, finanse i giełda.

324 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758