W piątek w tajnym głosowaniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ Polska została wybrana na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018 – 2019.
Polska uzyskała poparcie 190 państw Zgromadzenia Ogólnego ONZ, dwa państwa wstrzymały się od głosu. „To jest poparcie, jakiego nie uzyskało żadne inne z państw, które do Rady startowało” powiedział prezydent Andrzej Duda i podkreślił, że „Ogromne poparcie pokazuje silną pozycję Polski, autorytet naszego kraju w dziedzinie odpowiedzialności za światowe bezpieczeństwo”.
Swoją kandydaturę na niestałego członka RB ONZ Polska zgłosiła w 2009 r. Po wycofaniu kandydatury Bułgarii w grudniu 2016 r. Polska była jedynym kandydatem państw Europy środkowo – wschodniej. 1 stycznia 2018 r. Polska zastąpi w Radzie Bezpieczeństwa Ukrainę.
Minister Witold Waszczykowski komentując wybór Polski powiedział: „Wchodząc do RB dostajemy na dwa lata instrument, potężny instrument oddziaływania na świat. Będziemy członkiem piętnastoosobowego zespołu, który decyduje o pokoju; chciałbym, żeby o pokoju decydował, a nie o wojnie”. Zaznaczył, że na forum RB ONZ Polska liczy na współpracę z Francją, Wielką Brytanią, USA i Chinami. Mówił też o potrzebie reform samej Rady Bezpieczeństwa, m. in. ograniczeniu prawa weta członka stałego Rady w przypadku jego bezpośredniego zaangażowania w sprawę rozpatrywaną przez Radę.
Jak dodał minister Waszczykowski, ONZ zajmuje się również kwestiami migracji i Polska będzie aktywnie uczestniczyć w dyskusji inicjując debaty na forum międzynarodowym.
Minister Waszczykowski poinformował także, że po wyborze Polski do RB ONZ gratulacje oraz zaproszenie na szybkie konsultacje na poziomie wiceministrów przesłał szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow.
Źródło: PAP/interia.pl
Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl