Osobiście jestem zdania, że cały tzw. system ubezpieczeń społecznych nikogo nie ubezpiecza. Raczej zabezpiecza – życie urzędników.
W tym miejscu w rozmowach przytaczam opis pewnej sprawy sądowej, zamieszczony przez Pawła Budrewicza – kobieta wystąpiła o zasiłek macierzyński, który jej się po prostu należał. ZUS odmówił, sprawa trafiła do sądu. Sąd wniosek odrzucił, gdyż zarabiała „niegodnie”: „Otóż zdaniem orzekającego sądu, a jest to pogląd utrwalony w orzecznictwie Sądu Najwyższego, płaca niegodziwa w rozumieniu przepisów kodeksu pracy to wcale nie płaca zbyt niska, ale płaca zbyt wysoka. A powód jest jeden – bo jak ktoś zaczyna dużo zarabiać i zaraz potem zjawia się w ZUSie np. po zasiłek macierzyński, to jest to niegodziwe. Bo ZUS wyda więcej niż sam zabierze”.
http://www.pawelbudrewicz.pl/blog/o-godziwa-place
Gdy w czasach rządów PO – PSL pojawiły się pomysły zastąpienia abonamentu RTV opłatą audiowizualną, pobieraną „za możliwość” grupa blogerów zasugerowała ówczesnemu ministrowi Bogdanowi Zdrojewskiemu, by zapłacił im „za możliwość” czytania ich wpisów w internecie.
http://sierp.libertarianizm.pl/?p=1248
List, jeśli się nie mylę, pozostał bez odpowiedzi. Zresztą, nie to jest ważne, w tak zwanym międzyczasie nastąpiła bowiem zmiana kierownictwa, zwana „dobrą zmianą”. I tu zaczyna się robić ciekawie.
Od stycznia 2018 r. w myśl obowiązujących przepisów „Osoby z prawem do emerytury – i to zarówno do wcześniejszej, jak i tej w wieku powszechnym – nie mogą już starać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Pracodawcy jednak wciąż muszą płacić składkę rentową za takich seniorów na etacie”.
Słowem – płać na ubezpieczenie, z którego nie wolno Ci skorzystać.
Zapewne pomysłodawcy tego rozwiązania będą konieczność płacenia „ubezpieczenia” bez możliwości skorzystania uzasadniać „solidarnością społeczną”. Szkoda tylko, że owa „solidarność społeczna” kończy się tam, gdzie zaczynają się apanaże parlamentarzystów – np. dziesięciokrotnie większa kwota wolna od podatku, podczas gdy ci sami parlamentarzyści twierdzą, że można przeżyć za „minimalną płacę gwarantowaną”, płacąc wszystkie podatki, składki i rachunki.
A przecież Kukiz’15 już dawno złożył w Sejmie projekty zrównujące kwotę wolną od podatku dla parlamentarzystów i utrzymującego ich społeczeństwa – w górę dla plebsu, albo w dół dla wybrańców.
http://ruchkukiza.pl/kwota-wolna-podatku/
Tu jednak „solidarności społecznej” nie zaobserwowałem.