03.03. Waszyngton (PAP) – Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się w środę z wiceministrem energetyki USA Danielem Ponemanem. Ambasador RP Robert Kupiecki podpisał memorandum o porozumieniu polsko-amerykańskim o współpracy w zakresie czystej i efektywnej energii.PAP

 

Radosław Sikorski ocenił, że eksploatacja gazu łupkowego w Polsce daje szansę, aby za 10-15 lat nasz kraj stał się drugą Norwegią. Dodał, że w przyszłym tygodniu rozpoczną się pierwsze wiercenia, które pozwolą ocenić, ile tego gazu posiadamy. Dodał też prezydent nie jest władzą wykonawczą w sensie rządzenia, więc Komorowski nie musi się na tym znać. (przyp. po londyńskiej wypowiedzi o odkrywkowej metodzie wydobycia gazu łupkowego

To jest szansa na to, aby Polska stała się – nie chcę przesadzać – ale za 10-15 lat taką drugą Norwegią. To jest też szansa, aby Rosja stała się drugą Norwegią, to znaczy krajem, który jest zamożnym dzięki handlowi ropą i gazem, ale który nie używa tego do celów politycznych – mówił szef MSZ.

GW

Radosław Sikorski i Hilary Clinton w sprawie gazu łupkowego

Amerykańska sekretarz stanu powiedziała, że cieszy się z przystąpienia Polski do tego projektu.

"Globalna inicjatywa w sprawie gazu łupkowego będzie zrzeszać kraje, które mają w perspektywie możliwość korzystania ze złóż gazu łupkowego. Chodzi również o chęć tworzenia ekspertyz, które pozwolą stworzyć warunki do wydobywania tego surowca w sposób bezpieczny dla środowiska" – powiedziała Clinton.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oświadczył, że Polska i USA w sprawach energetycznych mają zbieżne poglądy.

"Cieszę się, że Polska i Stany Zjednoczone będą współpracować w kwestiach energetycznych w ogólności, a w kwestiach wydobycia gazu łupkowego w szczególności" – dodał Sikorski.

IAR

Lobbyzm polskiej energetyki w USA

Polsko-Amerykańska Rada Biznesu to zrzeszenie około 20 amerykańskiech korporacji działających na polskim rynku. Wśród nich znajdują się również te, które prowadzą w naszym kraju poszukiwania gazu łupkowego. Minister Sikorski wypowiedział się na temat oceny tego przedsięwzięcia w USA: – Amerykańskie koncerny z coraz większym optymizmem widzą perspektywy eksploatacji gazu łupkowego w Polsce. – powiedział po spotkaniu Radosław Sikorski.

Sikorski wskazuje na korzyści płynące z eksploatacji gazu: – Cieszy mnie to, bo byłaby to wielka szansa i na bezpieczeństwo energetyczne, i w ogóle na rozwój naszego kraju.

Amerykańskie firmy zrzeszone w Radzie chcą promować wizerunek Polski jako doskonałego kraju do inwestowania.

GOWER

Podsumowanie

Czy koszt amerykańskich technologii poszukiwania i eksploracji gazu łupkowego w Polsce oraz koszty ekologiczne i rekultywacji w tym ochrony podziemych zbiorników wodnych będą porównywalne z cenami dostaw gazu z Gazpromu.  Potrzebna analiza ekonomiczna.

Kejow