Wywiad z przewodniczącym EKES-u, Henri Malosse’m.
EKES jest organem doradczym Unii Europejskiej. Komitet zapewnia fachowe doradztwo na rzecz większych instytucji UE (takich jak Komisja Europejska, Rada UE, Parlament Europejski).
Jednym z jego głównych zadań jest stanowienie „pomostu” między instytucjami UE a zorganizowanym społeczeństwem obywatelskim. Pomaga wzmacniać rolę, którą odgrywają organizacje społeczeństwa obywatelskiego, poprzez udział w zorganizowanym dialogu z tymi grupami w państwach członkowskich UE i w pozostałych krajach na całym świecie.
Serafina Ogończyk-Mąkowska: Czym się pan zajmuje w ramach pracy w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym?
Henri Malosse: W EKES-ie mam zaszczyt kierować pracami Grupy Pracodawców. W dużym skrócie można powiedzieć, iż grupa ta składa się ze 114 reprezentantów organizacji przedsiębiorców, przemysłowców i handlowców ze wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Pragnąłbym zauważyć, iż EKES jest obecnie jedyną instytucją europejską, w której zasiadają osoby zaangażowane w życie gospodarcze i społeczne poszczególnych państw członkowskich.
Z praktycznego punktu widzenia możemy powiedzieć, że Grupa Pracodawców spełnia dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze, zapewnia ciągły monitoring legislacji UE, która może istotnie wpłynąć na sytuację pracodawców w poszczególnych krajach. Grupa Pracodawców stara się również być głosem przedsiębiorców na poziomie instytucji europejskich.
Do priorytetów naszej Grupy należy wspieranie idei przedsiębiorczości wśród młodych ludzi, np. organizujemy corocznie w Brukseli seminarium dla młodych przedsiębiorców, w którym, o ile sobie dobrze przypominam, pani również uczestniczyła.
Wspieramy konkretne projekty, takie jak rozwój sektora tekstylnego UE (pomoc dla młodych projektantów mody, aby projektowali i produkowali w Europie).
Na czym polega lobbing europejski?
Lobbing europejski polega właśnie na monitorowaniu propozycji legislacyjnych Komisji Europejskiej i na oficjalnym przedstawianiu punktu widzenia danej grupy społecznej czy zawodowej w stosunku do tych propozycji.
Tworzenie nowego prawa jest procesem żmudnym i wymagającym dużego zaangażowania wszystkich zainteresowanych podmiotów oraz woli współpracy. (…)
Cały wywiad można przeczytać w drukowanej wersji magazynu Business&Beauty, dostępnej w sieci Empik na terenie całego kraju.