Polityka to umiejętność zaspokajania swoich potrzeb z wspólnego dobra, którym jest cały wszechświat a więc i ty.
Art. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (Tekst uchwalony w dniu 2 kwietnia 1997 r. przez Zgromadzenie Narodowe): Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli.
Termin składający się z słów Rzeczpospolita Polska jest wieloznaczny: używano go w sensie najszerszym jako określenia majątku będącego współwłasnością narodu polskiego, do którego zaliczano także obywateli tego kraju.
Co z tego wynika? Prawda dziejowa: albo zajmiesz się polityką albo politycy zrobią z tobą to co uznają za przydatne dla nich… z historii wynika, że wielu z nich zajmowało się innymi w taki sposób iż niszczyła ich zdrowie i życie dlatego jeśli chcesz tego uniknąć zajmij się nimi czyli czyń co ci rozum nakazuje i zastanawiaj się nad tym co masz zamiar uczynić.
Politycy czynią to co potrafią i na co pozwalają im pozostałe osoby. Zajmowanie się nimi i polityką to interesowanie się pracą samorządu bloku, dzielnicy, gminy, państwa itd.; to także uczestniczenie w posiedzeniach Sądów w charakterze widza… zaglądanie na strony typu Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Policja itp. Z czego wniosek, że polityką jest także pilnowanie swoich przedstawicieli by zapokajali moje potrzeby z naszego wspólnego dobra, którym są także oni:
Artykuł 4 Konstytucji RP: