Jeżeli brakuje Ci pomysłu na spędzenie weekendu zapraszamy do Nowego Tomyśla. Przez centrum miasta przebiega wyjątkowy wiklinowy szlak pieszy. Otwiera go największy wiklinowy kosz świata, dalej trasa biegnie przez plac Niepodległości i ulicę Mickiewicza, które zdobione są różnorodnymi wiklinowymi formami: oplotami elewacji budynków, wiklinowymi kwietnikami i urokliwym pasażem. Szlak kończy się przy muszli koncertowej – całej oplecionej wikliną. W południowo–wschodniej części Nowego Tomyśla mieści się Park Kultury i Wypoczynku o powierzchni 34 ha. Na terenie parku swoją siedzibę ma Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa. W XVIII-wiecznym zabytkowym, olęderskim budynku można obejrzeć ekspozycje prezentujące historię chmielarstwa, wikliniarstwa i plecionkarstwa oraz obejrzeć arcydzieła sztuki plecionkarskiej. Część z eksponatów prezentowana jest w pobliskim Dworku Myśliwskim. Nowością jest wspaniała stodoła olęderska wzniesiona z zachowaniem sztuki […]
Jeżeli brakuje Ci pomysłu na spędzenie weekendu zapraszamy do Nowego Tomyśla. Przez centrum miasta przebiega wyjątkowy wiklinowy szlak pieszy. Otwiera go największy wiklinowy kosz świata, dalej trasa biegnie przez plac Niepodległości i ulicę Mickiewicza, które zdobione są różnorodnymi wiklinowymi formami: oplotami elewacji budynków, wiklinowymi kwietnikami i urokliwym pasażem. Szlak kończy się przy muszli koncertowej – całej oplecionej wikliną.
W południowo–wschodniej części Nowego Tomyśla mieści się Park Kultury i Wypoczynku o powierzchni 34 ha. Na terenie parku swoją siedzibę ma Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa. W XVIII-wiecznym zabytkowym, olęderskim budynku można obejrzeć ekspozycje prezentujące historię chmielarstwa, wikliniarstwa i plecionkarstwa oraz obejrzeć arcydzieła sztuki plecionkarskiej. Część z eksponatów prezentowana jest w pobliskim Dworku Myśliwskim. Nowością jest wspaniała stodoła olęderska wzniesiona z zachowaniem sztuki ciesielskiej sprzed lat.
Nieopodal muzeum mieści się ogród zoologiczny. Zamieszkuje go ponad 200 zwierząt, przedstawicieli 40 gatunków.
Wiele ciekawych i urokliwych miejsc kryją okolice Nowego Tomyśla. Na otaczających Nowy Tomyśl wsiach zachowało się wiele solidnych, wykonanych z drewna zabudowań mieszkalnych i gospodarczych z XIX i początków XX wieku, będących śladem po osadnictwie olęderskim. Ich malownicze położenie wśród pól i lasów, oddalenie od aglomeracji oraz niepowtarzalny klimat docenia coraz więcej turystów z kraju i zagranicy. Wiele atrakcji dla swoich gości przygotowują gospodarze agroturystycznych domostw. Obok prawdziwie rodzinnej i przyjaznej atmosfery oferują smaczną kuchnię opartą na zdrowych produktach pochodzących prosto z gospodarstwa, organizują przejażdżki bryczkami i jazdę konną, ogniska i biesiady. Dzieciom pobyt na wsi umożliwia kontakt ze zwierzętami i pozwala bezpiecznie spędzić czas na świeżym powietrzu.
Dla amatorów aktywnej turystyki na terenie gminy wyznaczonych zostało wiele tras rowerowych oraz pieszych. Przemierzając okolicę warto zwrócić uwagę na stare drzewostany, głównie dęby, buki i lipy. Drzewa o pomnikowych rozmiarach tworzą tu imponujące aleje. Charakterystyczne dla terenu gminy Nowy Tomyśl zadrzewienia śródpolne tworzą niepowtarzalny krajobraz. Ciekawostką ziemi nowotomyskiej są zlokalizowane na jej terenie wydmy. Największa znajduje się we wsi Przyłęk. Ma długość 19 km i wysokość 20 m. Całości nowotomyskiego krajobrazu dopełniają specyficzne dla tego terenu uprawy chmielu, wikliny i szparagów. Otaczające Nowy Tomyśl lasy, bogate w owoce runa leśnego, są dobrym miejscem wypadowym dla amatorów grzybobrania oraz zbieraczy jagód i jeżyn. Ale z tych atrakcji można skorzystać dopiero późnym latem i jesienią.
Jeden komentarz