W dniach 16-17 grudnia w Gdańsku i Gdyni miały miejsce obchody związane z 45. rocznicą masakry polskich robotników na Wybrzeżu dokonanej przez komunistów w grudniu 1970 roku. Była to odpowiedź „ludowej” władzy na społeczne protesty wobec podwyżki cen produktów spożywczych przed świętami Bożego Narodzenia. W uroczystościach wzięli udział miejscowi działacze Ligi Obrony Suwerenności.
Uroczystości w Gdańsku rozpoczęły się o godz. 16.15 zapaleniem zniczy pod tablicą pamiątkową przed budynkiem byłego Wojewódzkiego Komitetu PZPR oraz na skwerze przy Targu Siennym w miejscu zamordowania Antoniego Browarczyka, pierwszej śmiertelnej ofiary stanu wojennego w Gdańsku. O godz. 17.00 w Bazylice pod wezwaniem św. Brygidy odbyła się Msza św. Po jej zakończeniu uczestnicy przemaszerowali w uroczystym pochodzie na Plac Solidarności, gdzie przed pomnikiem Poległych Stoczniowców odbył się Apel Poległych. W obchodach wzięli udział liczni działacze LOS z kol. Robertem Kownackim na czele.
Następnego dnia odbyły się obchody w Gdyni. O godz. 6.00 miał miejsce Apel Poległych przed pomnikiem „W hołdzie pomordowanym ofiarom Grudnia 1970”. Kolejna część uroczystości zainaugurowana została o godz. 16.30 uroczystą Mszą św. w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po jej zakończeniu uczestnicy udali się wspólnie ulicą Świętojańską w kierunku pomnika Ofiar Grudnia ’70 przy Urzędzie Miejskim, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Na miejscu został odczytany Apel Poległych, a swoje przemówienia wygłosili przedstawiciele lokalnych władz. W gdyńskich obchodach brali udział członkowie Ligi Obrony Suwerenności, którym przewodził kol. Robert Kownacki.
Polska partia polityczna o profilu patriotycznym.