Prąd stały i przemienny. Natężenie prądu w zależności od fizycznych parametrów generatora.
Po opublikowaniu 15-ego odcinka poświęconego prądowi aktywizował się komentator "karol123".
Słusznie uparł się, żebym dwukrotnie zmienił rysunek ilustrujący natężenie prądu w zależności od czasu, w ramce nie wykraczającej rozmiarami poza krawędzie magnesów, między którymi ona się obraca w generatorze.
Jednak dał się złapać na tym, że jego intencje nie są twórcze, tylko złośliwe, gdy pozwolił sobie na następującą uwagę:
To co widac na wykresie jest pradem stalymz dziwacznymi spadkami do zera, patrz powyzej.
http://manipulatorzy.salon24.pl/412375,jeszcze-raz-o-pradzie-elektrycznym-cz-15#comment_6057332
Ponieważ jest profesjonalistą w tej dziedzinie, więc postanowił mnie złapać na tym, co jest zasadnicze dla takich rozważań jakie ja prowadzę o prądzie:
Sugeruje Pan w ten sposob, ze natezenie pradu nie zalezy wlasciwie od niczego. Jesli jest pan przeciwnego zdania prosze podac formule na jego obliczanie w zaleznosci od fizycznych parametrow urzadzenia.
Uznałem, że te dwa zagadnienia są bardzo ważne dla pełniejszego rozumienia zjawisk związanych z prądem elektrycznym i dlatego postanowiłem poświęcim im specjalny wykład.
Najważniejsza kwestia. Profesjonalista widząc wykres zależności natężenia prądu od czasu, i nie widząc elipsoidy uznał, że mamy do czynienia z prądem stałym.
Świadczy to tylko o braku mobilności w myśleniu, co w konsekwencji prowadzi w konsekwencji do indoktrynowania tych, których się naucza, jeżeli komentator jest przez przypadek nauczycielem fizyki.
Proszę jeszcze raz przyjrzeć się rysunkowi poświęconemu wykresom przebiegu prądu według oficjalnej fizyki (na początku wykładu). Natężenie prądu stałego jest na ty rysunku pokazane przy pomocy linii prostej równoległej do osi x.
A teraz proszę się przyjrzeć, jak ja przedstawiam natężenie prądu generowanego między biegunami magnesów stałych:
Również widzicie linię równoległą do osi x. Ale to nie jest prąd stały To jest prąd przemienny.
W generatorze nie można wygenerować prądu stałego bez impulsów. Taki prąd może być wyprodukowany przez źródło prądu stałego – akumulator lub bateria.
Generatory mogą produkować tylko prąd przemienny, prawo i lewo skrętny.
Z tego prądu można otrzymać prąd stały impulsowy, jeśli wytniemy z niego wiry jednego kierunku. Będzie to jednak prąd stały impulsowy.
Nie da się ukryć, że generatory produkują tylko prąd przemienny o płaskiej charakterystyce. Sinusoidą tu nawet nie pachnie.
Już raz prosiłem tego komentatora o przedstawienie sposobu generowania sinusoidy, ale on udał, że nie zobaczył tej prośby. Tą notkę przeczyta, więc ponawiam swoją prośbę.
Przechodzimy do natężenia prądu. Aż ręce zacieram z zadowolenia. Dzisiaj ja przedstawię, zgodnie z życzeniem mojego czytelnika wzór pozwalający na wyliczenie natężenia prądu w zależności od fizycznych parametrów generatora, a to pozwoli mi poprosić tego wybitnego specjalistę od prądu o … REWANŻ – czyli przedstawienie tego samego z pozycji elektronu i dziury jako nośników prądu.
Coż to jest generator. Magnesy i przewodnik kręcący się między nimi.
Magnes, to kawałek elektroujemnej materii, przez międzyatomowe kanały którego przelatują trajektorie po których jedne za drugim lecą elektrina. Linie te nazywamy liniami magnetycznymi (jeden kanał jedna trajektoria).
Przestrzeń międzybiegunowa, to ta przestrzeń, która jest wypełniona liniami magnetycznymi (potokami elektrin), a więc jest to przestrzeń o stosunkowo dużej koncentracji elektrin poruszających się uporządkowanym ruchem, w stosunku do otaczającej przestrzeni.
Suma trajektorii elektrin w przestrzeni międzybiegunowej stanowi prąd międzybiegunowy, który ma bardzo duży wpław na formowanie prądu przewodnikowego.
Magnesy możemy opisać następującymi charakterystykami:
S- płaszczyzna powierzchni bieguna magnesu
ro – gęstość magnesów
B – indukcja magnetyczna
j – stytyczny potencjał przewodnika
am – międzyatomowe odległości w magnesie
m – masa średniego atomu magnesu
Nk – ilość międzyatomowych kanałów wychodzących na powierzchnię bieguna
uk – kanałowa prędkość elektrino
um – prędkość elektrino wychodzącego z kanałowej przestrzeni
Nm – ilość elektrin w potoku (na wszystkich liniach magnetycznych w przestrzeni międzybiegunowej)
km – ilość elektrin na jednej trajektorii
wm – częstotliwość wirowania potoku elektrin przez przestrzeń między biegunami magnesów
wk – częstotliwość przechodzenia elektrin przez jeden kanał międzyatomowy
nm – ilość trajektorii zakręcających się na przewodnik
э – ładunek elektrino
Fo – kwant magnetycznego potoku.
a już z ich pomocą, pomijając wyprowadzenia, możemy podać wzór na natężenie prądu kanałowego i międzybiegunowego:
i = э*wk – prąd kanałowy
i = nm*p*km*w – prąd międzybiegunowy
Gdzie:
km = Nm *j/p*Nk*Fo*wk
I na zakończenie – prąd przewodnikowy:
Ii = ni*ki*э*wi
ni – ilość słoi elektrin przemieszczających się po wirowej trajektorii
UWAGA:
Elektrotechnika posługuje się na dzisiaj pewnymi instrumentami i empirycznymi wielkościami, które pozwalają rozwiązywać praktyczne problemy bez koniczności przywiązywania ich do teorii.
Niemniej elektronowa teoria nośnika prądu nie wyjaśnia istoty tego zjawiska i dlatego ludzkość do dzisiejszego dnia zna tylko brudne technologie generowania energii elektrycznej.
Na zakończenie proszę "karola123", żeby wyprowadził równanie prądu wychodząc z ładunków elektronów i dziur, oraz ich ilości w jednostce prądu.
Fizyka dla tych, którzy chca zrozumiec! Polityka dla tych, którzy zrozumieli!