HYDE PARK
Like

Jak dobrać łyżwy? Kilka przydatnych wskazówek

22/12/2020
1303 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
Jak dobrać łyżwy? Kilka przydatnych wskazówek

Przełom grudnia i stycznia to najlepszy moment, by pomyśleć o tym, w jaki sposób spędzimy tegoroczną zimę. Niezależnie od warunków pogodowych, pewne aktywności fizyczne nie wymagają zasp śniegu, czy słonecznej aury – łyżwiarstwo. W wielu mista dostępne są zarówno otwarte tafle jak i osłonięte, zamknięte lodowiska. By jednak czas spędzony na lodzie nie okazał się męczarnią, a był źródłem prawdziwej przyjemności i okazją do zdrowego wysiłku fizycznego, należy wybrać odpowiedni sprzęt.

0


Oczywiście najważniejszym – a często nawet jedynym – elementem łyżwiarskiego ekwipunku są łyżwy. Ich wybór może jednak – zwłaszcza początkującym adeptom tej dyscypliny – przysporzyć niemałych problemów. W przypadku wyboru złego modelu, jazda na lodowisku w najlepszym wypadku będzie utrudniona, zaś w najgorszym – może nawet okazać się niemożliwa. Zanim więc po raz pierwszy wybierzemy się na lodowisko, warto poznać najważniejsze zasady, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze łyżew.

Łyżwy figurowe czy hokejówki? Które będą lepszym wyborem?

Najważniejszym pytaniem, na które powinniśmy odpowiedzieć sobie kupując łyżwy jest to dotyczące wyboru między łyżwami hokejowymi, a figurowymi. Według powszechnych, choć nie zawsze zgodnych z prawdą, opinii dla początkujących łyżwiarzy lepszym wyborem będą te pierwsze. Uzasadnieniem takiego wyboru ma być fakt, iż są one pozbawione ząbków, o które niewprawionym sportowcom łatwo jest zahaczyć. Trzeba jednak odnotować, że jednocześnie są one mniej stabilne niż łyżwy figurowe. Ma to ogromne znaczenie, bo przecież utrzymanie równowagi stanowi jedno z najtrudniejszych wyzwań podczas pierwszych wizyt na lodowisku.

Popularne figurówki lepiej wypadają też pod kątem usztywnienia kostki i, co za tym idzie, ochrony przed jej skręceniem lub zwichnięciem. Tego typu kontuzje nie należą niestety do rzadkości wśród początkujących łyżwiarzy – warto więc wybrać łyżwy figurowe i znacząco zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.

Łyżwy plastikowe czy skórzane? Jaki materiał wybrać?

Wybór między hokejówkami a figurówkami jest też wyborem między plastikiem, a skórą. Te pierwsze właściwie zawsze są dziś produkowane w dużej części z tworzyw sztucznych, a plastikowa cholewka od wewnątrz jest wyściełana dla zwiększenia komfortu użytkownika. Łyżwy figurowe natomiast mają skórzaną – lub wykonaną z jej syntetycznych odpowiedników – cholewkę.

O ile plastik nie zmienia swojego kształtu, to nawet twarda skóra po kilku wizytach na lodowisku idealnie dopasowują się do kształtu stopy, zapewniając łyżwiarzowi maksymalny stopień wygody. Użycie skóry ma też pewien minus. Ze względu na trudności z jej barwieniem, figurówki dostępne są ograniczonej gamie kolorystycznej, podczas gdy hokejówki możemy kupić w dowolnym odcieniu.

Wybieramy łyżwy dla amatora

Łyżwy hokejowe i figurowe różnią się między sobą również rodzajem zapięcia. Te pierwsze zapinane są za pomocą klamer, podczas gdy drugie zwykle są sznurowane. Oba rozwiązania mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Jeśli chodzi o klamry, ich największym plusem jest niewątpliwie szybkość zakładania. Cała procedura w przypadku łyżew figurowych jest natomiast dużo bardziej czasochłonna – mają po kilka wiązań, które przed wejściem na taflę należy jeszcze dodatkowo docisnąć.

Szybkość zakładania hokejówek ma jednak również swoje słabsze strony. Mają one bowiem ograniczone możliwości regulacji – łyżwa nie zawsze więc idealnie dopasuje się do danej stopy. Tymczasem w przypadku łyżew figurowych ręczne wiązanie pozwala na perfekcyjne ustalenie stopnia dociągnięcia, zapewniając tym samym optymalny stopień komfortu w czasie jazdy.

Kilka ważnych porad

Nawet najlepiej zasznurowane łyżwy nie będą jednak wygodne, jeśli przy ich zakupie nie wybierzemy odpowiedniego rozmiaru. Tego zadania nie ułatwia nam jednak polityka producentów – właściwie każda firma stosuje swoją własną, nieraz bardzo różniącą się od innych, rozmiarówkę. Nie powinniśmy więc ufać wyłącznie numerowi na metce. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie natomiast zmierzenie swojej stopy (zróbmy to tak, jak w przypadku butów – z użyciem kartki oraz długopisu, stawiając nogę przy ścianie) oraz sprawdzenie długości wkładki. Tę wartość dobry sprzedawca koniecznie powinien podać w opisie produktu na stronie.

Nie szukaj oszczędności – jakość kosztuje

Na sam koniec mamy ważną uwagę. Dostępne są czasem nowe łyżwy w cenach zaczynających się już od stu złotych. Jeśli jednak zależy nam na komforcie, bezpieczeństwie i trwałości, lepszym rozwiązaniem będzie wybór któregoś z lepszych modeli. Dobre łyżwy zazwyczaj nie są tańsze niż 200-300 złotych.

0

kampanieonline

253 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758