POLSKA
Like

HALINA KUŹNIAKÓWNA

06/11/2020
572 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

AKTORKA I ŻOŁNIERZ AK

0


HALINA KUŹNIAKÓWNA

Aktorka, która przez kilkadziesiąt lat tworzyła niezapomniane kreacje na deskach Starego Teatru w Krakowie.

Halina Kuźniakówna (ur. 26 marca 1921 r. w Olkuszu, zm. 21 maja 2013 r. w Krakowie) –wybitna polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.

Córka Stanisława(1890–1950) i Wacławy (1892–1956) Kuźniaków. Ukończyła olkuskie Gimnazjum, następnie uczyła się w Liceum Ogólnokształcącym, w którym zdała maturę. W 1949 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie i z tym miastem związała się na resztę życia prywatnego i zawodowego. 31 grudnia 1948,r. będąc studentką, debiutowała rolą Zuzi w „Romansie z wodewilu” na scenie Starego Teatru w Krakowie. Występowała na scenach krakowskich Miejskich Teatrów Dramatycznych (w sezonie 1948/49), Państwowych Teatrów Dramatycznych (1949–1954) oraz Starego Teatru (1954–1981).

Według źródeł Starego Teatru, szczyt aktorskiej popularności Kuźniakównej przypadł na lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte. Wśród jej wielkich ról były między innymi – Solange w „Lecie z Nohant” Jarosława Iwaszkiewicza, Klara w „Ślubach panieńskich” Aleksandra Fredry, Szewcowa w „Czarującej szewcowej” Garcii Lorki, Sowietnikowa w „Dziadach” Adama Mickiewicza, Bednarkowa w „Lękach porannych” Stanisława Grochowiaka, Pulcheria w „Z biegiem lat, z biegiem dni…” Joanny Olczak-Ronikierowej a także kreacje, które stworzyła w trzech inscenizacjach „Romansu z wodewilu”.

Zdaniem krytyków do największych osiągnięć Kuźniakówny należy rola Solange w „Lecie z Nohant” J. Iwaszkiewicza, z którą tuż po otwarciu „żelaznej kurtyny” w latach pięćdziesiątych występowała w Paryżu i Wiedniu. Aktorka celowała zwłaszcza w repertuarze komediowym, prezentując, jak opisywali to krytycy, grę „interesującą, nowoczesną i niezwykle dowcipną”.

W czasie mojego tourne’ w Stanach Zjednoczonych w teatrze Ref – Rena w Chicago  prezentowała  moje wiersze z poematu „Odlatujące ptaki

W Krakowie w moim salonie artystycznym Avenir  przy ul. Szpitalnej 7  trio artystyczne Halina Kuźniakówna, Marian Cybulski, Mieczyslaw Święcicki prezentowali moje wiersze miłosne i patriotyczne.

W salonie artystycznym „Lwowskich Spotkań” na zaproszenie redaktor naczelnej tej lwowskiej gazety we Lwowie przy ul. Rylejewa  9 (Badenich) Bożeny Rafalskiej i redaktora naczelnego „Kuriera Galicyjskiego” Mirosława Rowickiego ,Halina Kuźniakówna z Mieczysławem Święcickim i ze mną prezentowaliśmy moje wiersze..

 SŁUŻBA W POLSCE PODZIEMNEJ – KAPITAN SIŁ ZBROJNYCH RP

WETERAN WALK O WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ OJCZYZNY

 W czasie II Wojny Światowej jako oficer Armii Krajowej brała udział w działalności konspiracyjnej na Śląsku, za co uzyskała tytuł kapitana sił zbrojnych RP oraz tytuł Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.

Zmarła w Krakowie, pochowana 25 maja 2013 na Cmentarzu Parafialnym w Olkuszu

 

SERIALE

   

– 1977: „Parada oszustów” [odc. „Tajny detektyw”],

   

– 1978: 07 „Zgłoś się” [odc. „Brudna sprawa”] jako  Sałacińska, sąsiadka Ewy Grabi,k

   

– 1978: „Układ krążenia”  [odc. 5],

   

– 1980: „Z biegiem lat, z biegiem dni”… [odc. 1].

 fILM

 

– 1955: „Godziny nadziei” ( jako pielęgniarka Frania),

   

-1969: „Co jest w człowieku w środku” (jako Henia, bufetowa w gospodzie),

   

-1976:” Noc w wielkim mieście”( jako pasażerka),

   

-1976: „Ocalić miasto”,

  

 -1996: „Gry uliczne”( jako sąsiadka).

 

ODZNACZENIA

 

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1981),

 

Medal 10-lecia Polski Ludowej (28 stycznia 1955),

 

Odznaka „Honoris Gratia” (2009),

  

Złota Odznaka „Za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej” (1975),

   

Srebrna Odznaka „Zasłużony Działacz Związków Zawodowych Pracowników Kultury i Sztuki” (1979).

 

Źródło :

 

Aleksander Szumański „Kurier Codzienny” Chicago

 

 

 

 

 

 

0

Aleszuma http://aleksanderszumanski.pl

Po prostu zwykly czlowiek

1422 publikacje
7 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758