Architektura informacji
02/02/2012
538 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
W swej najczystszej postaci architektura informacji tworzy powiązania nie tylko pomiędzy użytkownikami i treścią, ale także pomiędzy ludźmi z różnych dyscyplin i kultur.
(P. Morville*)
Terminów „architektura informacji” oraz „architekt informacji” użył pierwszy raz Richard Saul Wurman (1976 r.). Architekt informacji, podobnie jak „tradycyjny” architekt, uwzględnia wiele kryteriów projektując wygodne w obsłudze i zarządzaniu systemy informacyjne. Należą do nich: rodzaj i potrzeby użytkownika, środowisko informacji, forma przekazu, czytelność, przeznaczenie oraz postać graficzna.
Architektura informacji (AI) jest nową meta-dyscypliną, powstałą w oparciu o wiele dziedzin wiedzy, m.in. naukę o informacji, bibliotekoznawstwo, projektowanie grafiki, dziennikarstwo, informatykę, zarządzanie projektem, edytorstwo i inżynierię użyteczności. Jedna z definicji AI mówi, że jest to powstające społeczeństwo praktyków skupionych na stosowaniu podstawowych zasad projektowania i architektury do kształtowania cyfrowego krajobrazu. Udział w tworzeniu takiego właśnie społeczeństwa praktyków jest jednym z celów organizatorów Studiów Podyplomowych z Architektury Informacji (SPAI).
Umiejętności architekta informacji (profil absolwenta):
- kategoryzowanie informacji,
- nadawanie nazw kategoriom oraz linkom, które je połączą,
- konstruowanie systemów nawigacji łączących wydzielone kategorie informacji,
- budowanie systemów wyszukiwawczych (mapy stron, indeksy),
- badanie użytkowników i ich zachowań informacyjnych,
- projektowanie koncepcji serwisów internetowych (mapy, szkice, schematy)
- podstawy projektowania stron WWW
- badanie funkcjonalności serwisów internetowych
- zarządzanie zespołem i projektem.
SPAI to pierwsze studia w Polsce kształcące architektów informacji. Skierowane są przede wszystkim do absolwentów kierunków humanistycznych. Działalność architekta informacji w praktyce polega na budowaniu przestrzeni informacyjnej poprzez projektowanie systemów organizacji treści, nawigacji, systemów wyszukiwawczych, nadawanie nazw i zarządzanie. Celem tej działalności jest ułatwienie użytkownikom dostępu do informacji poprzez uczynienie środowiska informacyjnego wyszukiwalnym i znajdowalnym. Nasze studia przygotowują takiego właśnie profesjonalistę, opierając się m.in. na dyscyplinach związanych z nauką o informacji i bibliotekoznawstwem.
Zawód architekta informacji jest w Polsce jeszcze mało znany, ale jakość zasobów rodzimego Internetu pozwala stwierdzić, że jest potrzebny. Spora część serwisów internetowych budowana jest w sposób niefunkcjonalny i trudny do przeszukiwania. Sądzimy, że rozpowszechnienie wiedzy o tej profesji oraz o metodach opracowywania i projektowania serwisów WWW zmieni ten stan rzeczy.
Cechą charakterystyczną społeczeństwa wiedzy jest nieustanne kształcenie się i korzystanie z rozmaitych zasobów informacji, AI jako profesja kompleksowo zajmująca się środowiskami informacyjnymi i ich odbiorcami idealnie wpisuje się w jego potrzeby.
~o~
Źródło: