Globalnie i Lokalnie
1

Wojna, która trwała 6 lat i 1 dzień – materiały programowe

02/09/2021
718 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
Wojna, która trwała 6 lat i 1 dzień – materiały programowe

W dniu 1 września 1939 roku wybuchła II Wojna Światowa, którą rozpoczął atak III Rzeszy oraz Słowacji na Polskę. Następnie do wojny przystąpiła Francja i Wielka Brytania, po jej formalnym wypowiedzeniu III Rzeszy w dniu 3 września 1939 roku. Ani Francja, ani Wielka Brytania nie wywiązały się ze zobowiązań wobec Polski.

0


W dniu 1 września 1939 roku wybuchła II Wojna Światowa, którą rozpoczął atak III Rzeszy i Słowacji na Polskę. Następnie do wojny przystąpiła Francja i Wielka Brytania, po jej formalnym wypowiedzeniu III Rzeszy w dniu 3 września 1939 roku. Ani Francja, ani Wielka Brytania nie wywiązały się ze zobowiązań wobec Polski.

Natomiast w dniu 17 września 1939 roku, napaścią na Polskę, Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich wraz Litwą przystąpił do wojny po stronie III Rzeszy, dokonując rozbioru terytorium Polski pomiędzy III Rzeszę, ZSRR, Słowację i Litwę. Jeszcze w tym samym roku ZSRR napadł na Finlandię (30.11.1939-10.03.1940), odrywając Karelię, a na wiosnę 1940 roku anektował Litwę, Łotwę i Estonię. W dniach od 28 czerwca do 4 lipca 1940 roku ZSRR napadł na Rumunię, anektując Besarabię i Bukowinę. Na tym zakończył się udział ZSRR w II Wojnie Światowej. ZSSR wypełnił swoje zobowiązania wobec III Rzeszy, wynikające z Paktu Hitler-Stalin zawartego w dniu 23 sierpnia 1939 roku i odebrał swoje wynagrodzenie za umożliwienie Hitlerowi wywołania wojny.

W dniu 9 kwietnia 1940 roku III Rzesza zaatakowała Danię i Norwegię,a następnie w dniu 10 maja 1940 roku Holandię, Belgię i Luksemburg. W dniach 12–15 maja Niemcy przerwali front francuski w rejonie Sedanu i ruszyli na zachód pokonując armię francuską i brytyjską oraz oddziały polskie. Dalszy atak III Rzeszy na Wielką Brytanię miał tylko charakter wojny powietrznej i morskiej.

W międzyczasie, w dniu 10 czerwca 1940 roku, Włochy wypowiedziały wojnę Francji, a 28 października 1940 roku zaatakowały Grecję. Niepowodzenia Włochów spowodowały, że w dniu 6 kwietnia 1941 roku III Rzesza zaatakowała Grecję i Jugosławię. Z chwilą przystąpienia Włoch do wojny po stronie Niemiec, rozpoczęła się 13 września 1940 roku wojna o Afrykę Północną. W dniu 18 kwietnia 1941 roku wojna objęła także Bliski Wschód za sprawą Iraku.

W niedzielę 22 czerwca 1941 roku o godz. 3:15 rozpoczęła się operacja „Barbarossa”, czyli uderzenie III Rzeszy i jej sojuszników na Związek Radziecki od Bałtyku po Karpaty. Nie należy jednak traktować tego konfliktu jako udziału ZSSR w II Wojnie Światowej po stronie Zachodu. Sam ZSSR, obecnie także Federacja Rosyjska, uważają ten konflikt za Wielką Wojnę Ojczyźnianą, równoległy konflikt Niemiecko-Sowiecki. O odrębności tego konfliktu może świadczyć stosunek Armii Czerwonej do Akcji Burza (Urbański 2020a) oraz fakt, że ZSRR przyjął odrębną kapitulację od III Rzeszy w dniu 8 maja 1945 roku, czyli dzień po właściwej kapitulacji przyjętej przez USA w dniu 7 maja 1945 roku w Reims we Francji. To bez znaczenia, że potem tę pierwszą kapitulację nazwano „wstępnym protokołem kapitulacji”. To tylko jedna z wielu spolegliwości wobec Stalina ze strony ciamajd z Waszyngtonu i pijaczka z cygarem. (Urbanski 2020b)

Wracając do tematu, w dniu 7 grudnia 1941 roku Japonia zaatakowała Stany Zjednoczone i II Wojna Światowa rozlała się na kraje Pacyfiku dosięgając także Darwin i Sydney w Australii. Gdy Europa Zachodnia w maju 1945 roku świętowała już zakończenie działań wojennych w Europie, a Europa Wschodnia zmieniła tylko okupanta z Niemieckiego na Sowieckiego, to II Wojna Światowa w Azji trwała jeszcze w najlepsze. Znając zaciekłość Japończyków, trwałaby pewnie znacznie dłużej gdyby nie atak jądrowy na Hiroszimę i Nagasaki, który złamał wolę Cesarza Hirohito, wiernego sojusznika Hitlera i Mussoliniego.

Warto tu może jeszcze przypomnieć dwa pożałowania godne fakty, które miały miejsce pod koniec II Wojny Światowej. Pierwszym z nich było zerwanie, w dniu 7 maja 1945 roku, stosunków z III Rzeszą przez kolaborującą z nią Szwecję, która chciała się znaleźć po stronie zwycięzców i uniknąć pytań o dostawy m. in. rudy żelaza przez port w Narwiku. Drugim, było wypowiedzenie wojny Japonii przez ZSSR, aby jak zwykle mieć udział w podziale łupów (Wyspy Kurylskie na własność i Mongolia oraz Korea w orbicie).

Druga Wojna Światowa nie zakończyła się w maju 1945 roku, jak wciska nam lewicowa propaganda, ale w dniu 2 września 1945 roku, podpisaniem kapitulacji przez Japonię, na pokładzie zakotwiczonego w Zatoce Tokijskiej pancernika USS „Missouri”.

Tak na marginesie, to wojna polsko – japońska wypowiedziana Japonii w dniu 11 grudnia 1941 roku formalnie zakończyła się dopiero 8 lutego 1957 roku w Nowym Jorku układem pokojowym zatytułowanym układem o przywróceniu normalnych stosunków między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Japonią. Premier Japonii, Hideki Tojo, dużym dystansem podchodził do polskiego wypowiedzenia wojny, co skomentował następującymi słowami: „Wzywania Polaków nie przyjmujemy. Polacy, bijąc się o swoją wolność, wypowiedzieli nam wojnę pod presją Wielkiej Brytanii.” Wojna ta nie miała też praktycznie aspektów militarnych. (Duch 2021).

Przyjmując, że dzień 2 września 1945 roku był już pierwszym dniem pokoju, to II Wojna Światowa trwała przez bardzo długie 6 lat i 1 dzień. Każdego roku, na przełomie sierpnia i września, przez trzy dni na moim domu wisi polska flaga: 31 sierpnia (Dzień Solidarności i Wolności), 1 września (rocznica wybuchu II Wojny Światowej) oraz 2 września (rocznica zakończenia II Wojny Światowej).

Źródła

Duch Wojciech 2021. Wojna polsko-japońska trwała 16 lat. Japonia to jedyny kraj, któremu Polska wypowiedziała wojnę w XX wieku. (https://historia.org.pl/2021/03/13/wojna-polsko-japonska-trwala-16-lat-japonia-to-jedyny-kraj-jemu-polska-wypowiedziala-wojne-w-xx-wieku/)
Urbanski Pawel 2020a. Powstanie Warszawskie 1944 – materiały programowe (https://3obieg.pl/powstanie-warszawskie-1944-materialy-programowe/)
Urbanski Pawel 2020b. Udział ZSRR w II Wojnie Światowej – materiały programowe. (https://3obieg.pl/udzial-zsrr-w-ii-wojnie-swiatowej-materialy-programowe/)
Źródło ryciny: Na pokładzie pancernika USS Missouri przedstawiciele Japonii podpisali akt kapitulacji.

0

Pawel Urbanski

https://3obieg.pl/author/kpn-poznan/

94 publikacje
17 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758