Prokuratorzy wojskowi wszczęli już śledztwo w sprawie doprowadzenia płk Przybyła do targnięcia się na swoje życie. Czy aby nie przesadzili i czy nie chcą zamydlić tej sprawy???
Nic nie słychać aby wszczęto postępowanie dyscyplinarne przeciwko prokuratorowi naczelnej prokuratury wojskowej płk. Przybyłowi. W sprawie prokuratora Pasionka (cywilnego prokuratora) z wielkim zaangażowaniem wszczęto już kolejne postępowanie dyscyplinarne przez są dyscyplinarny w naczelnej prokuraturze wojskowej. Jak to jest z tą równośćią wobec prawa w prokuraturze wojskowej??? Czy nielegalne wniesienie na teren prokuratury broni palnej nie jest wykroczeniem dyscyplinarnym??? Jak sprawuje nadzór nad podległymi sobie służbowo prokuratorami szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu płk Tadeusz CIEŚLA??? Prokurator płk Przybył otwarcie mówi, że się postrzelił (chciał popełnić samobójstwo???) aby uratować miejsce pracy albowiem nie godzi się na plany likwidacji prokuratury wojskowej, które to plany są racjonalnie uzasadnione już choćby z ekonomicznego punktu widzenia. Nie może być tak, że kilkadziesiąt milionów złotych rok w rok jest marnotrawionych dla zaspokojenia wybujałych ambicji kilku facetów. Na jednego prokuratora wojskowego przypada rocznie 15 spraw, gdy tymczasem w prokuraturze powszechnej 20 miesięcznie. Minister Sprawiedliwości otwarcie przyznał, że likwidacja prokuratury wojskowej i sądów wojskowych przyniesie oszczędności rzędu miliarda złotych w ciągu 10 lat.Jest więc nad czym się zastanowić. Nie są to małe pieniądze, a dla mniejszych kwot przeprowadzano już reformy ustrojowe.
Jeżeli prawdą jest to co powiedział dzeinnikarzom płk Przybył, że postrzelił się aby zaprotestować przeciwko likwidacji prokuratury wojskowej to śledztwo winno zostać wszczęte w sprawie o czyn z art. 342 paragraf 1 kk czyli Żołnierz, który w celu zupełnego albo częściowego uchylenia się od służby wojskowej albo wykonania obowiązku wynikającego z tej służby:
1) powoduje u siebie lub dopuszcza, by kto inny spowodował u niego skutek określony w art. 156 paragraf 1 kk lub art. 157 paragraf 1 kk,
2)używa podstępu dla wprowadzenia w błąd organu wojskowego,
podlega karze aresztu wojskowego albo pozbawienia wolności do lat 3.
W tym wypadku należało przesłuchać płk Przybyła i przedstawić mu zarzut. Jest bowiem zdolny do udzielania wywiadów dziennikarzom to i powinien być zdolny do przesłuchania go w charakterze podjrzanego.