BIZNES
Like

Zmowa cenowa operatorów komórkowych

14/06/2013
1082 Wyświetlenia
2 Komentarze
3 minut czytania
Zmowa cenowa operatorów komórkowych

Od nieznanego czasu (pół roku, rok, 4 lata?) są zawyżane opłaty za rozmowy z telefonów komórkowych w co najmniej trzech sieciach.

0


 

To efekt tajnego porozumienia o zakazie wchodzenia w partnerskie układy i inne preferencyjne rozliczenia dotyczące tzw. roamingu wewnętrznego, polegającego na przełączaniu abonenta na obcą sieć na terenach nie objętych zasiegiem sieci abonenta w ramach Państwa Polskiego. Tajne porozumienie powoduje,  że w każdej z 3 lub 4 sieci tworzących monopol na rynku zostajemy obciążani opłatami ekstra,wykraczającymi poza abonament (który nie obejmuje roamingu) którymi dzielą się zmawiające się firmy. Zmowa zakazuje bowiem odstąpienia od dodatkowych opłat roamingowych i podpisywania dwustronnych porozumień pomiędzy operatorami dotyczących korzystania z infrastruktury na zasadach wzajemności za darmo lub w sposób zryczałtowany.

 

jpeg_27404_00-rachunek-telefoniczny-150.jpeg

 

Jeżeli abonent zauważył, że płaci o wiele wyższe rachunki niż ustalony abonament (czasem 2 razy), a uważa, że nie przekroczył limitów rozmów, SMSów czy korzystania z Internetu powinien sprawdzić w ustawieniach telefonu czy nie ma włączonego roamingu. Gdyż może płacić haracz wynikający z tajnego porozumienia, który pozwala operatorom łupić dodatkowo swoich klientów. Szczególnie sprawdźmy to przed wakacjami i urlopem, jeśli będziemy wyjeżdżać tam gdzie zasięgu swojego operatora nie jesteśmy pewni.

 

Być może zmowa ta ma związek z  planami UE dotyczącymi w ogóle zniesienia opłat roamingowych w 2014 r. na terenie 27 państw członkowskich i chęcią szybkiego zarobienia jak najwięcej na klientach obcych sieci (póki można). Co prawda mówi się, że całkowite zniesienie roamingu będzie ostatecznie korzystne dla operatorów, gdyż znikną opory wśród klientów prowadzenia rozmów międzynarodowych przez komórkę zwiększając ilość rozmów, ale ten proces „odbicia się” będzie z pewnością trwał póki nie pojawią się nowe nawyki (szacowany jest na ok. 2 lata).

 

Moim zdaniem UOKiK powinien czym prędzej podjąć działania weryfikujące tę informację, gdyż być może płacimy najwyższe w Europie rachunki właśnie w wyniku tej zmowy, a wtedy prócz radykalnego obniżenia kosztów uzyskamy prawo do odszkodowania w kwocie odczuwalnej dla budżetu domowego.

Sprawa może dotyczyć milionów abonentów w całym kraju i wyłudzenia setek milionów złotych. Trudno oszacować ale skala poważna i kwalifikuje się do pozwu zbiorowego.

 

Powyższa informacja została mi przekazana jako blogerowi gdyż żadna gazeta, czasopismo i telewizja nie była nią zainteresowana bojąc się utraty przychodów z reklam, bowiem operatorzy komórkowi należą do największych reklamodawców.

 

Źródło: powiedzmy, że dział prawny jednego z 4 wielkich operatorów telefonów komórkowych.

0

zaczarowana dorożka

"Doradzajac przyjacielowi, staraj sie mu pomóc, a nie sprawic przyjemnosc" Solon"

113 publikacje
1 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758