Globalnie i Lokalnie
Like

Zmiana sił, czyli Rosja buduje koalicję

09/08/2016
91 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minute czytania
Zmiana sił, czyli Rosja buduje koalicję

Władimir Putin rozpoczął budowanie koalicji z państwami islamskimi. Wspiera Syrię Asada, zaczyna ścisłą współpracę z Turcją potępianego przez UE i USA Erdogana, w Baku podpisuje zaś deklarację z Iranem i Azerbejdżanem. Choć w założeniach umów i traktatów jest przeciwdziałanie ekstremizmom i terroryzmowi, oraz regulowanie konfliktów regionalnych na Bliskim Wschodzie, tak naprawdę chodzi o panowanie nad cenami ropy, bo to jedyny sposób na szybkie odbudowanie strat Rosji w związku z sankcjami ekonomicznymi nałożonymi na Moskwę przez Zachód.putin koalicja

Moskwa informuje, że prezydenci Rosji, Iraku oraz Azerbejdżanu – Putin, Hasan Rouhani oraz Iham Alijew rozmawiali w Baku o rozwoju korytarza transportowego Północ – Południe. Zakłada on transport towarów z południowo-wschodniej Azji do rosyjskiego Petersburga, który jest położony nad Morzem Bałtyckim. Putin potwierdza na spotkaniu gotowość Rosji do współpracy z Iranem i Azerbejdżanem w realizacji projektów wydobycia ropy naftowej i gazu na Morzu Kaspijskim. Rosja jest też gotowa rozpatrzeć możliwość wspólnego wykorzystania rurociągów.

Iran gra z Rosją o ogromną – ze swojego punktu widzenia – stawkę, czyli program jądrowy blokowany przez większość członków ONZ i samą organizację. Azerbejdżan potwierdza, że jest i pozostanie w strefie wpływów Rosji.

Również Turcja z uśmiechem wchodzi w objęcia Rosji. Choć niespełna rok temu tureckie siły powietrzne zestrzeliwują rosyjski bombowiec prezydent Recep Tayyip Erdogan jeszcze raz przeprasza za incydent a Putina nazywa wyłącznie ‘przyjacielem’ – nie tylko swoim, ale całej Turcji.

– Od Rosji oczekujemy otwarcia nowego rozdziału w dwustronnych stosunkach – mówi. I dodaje: – Nasze kraje mają wspólnie wiele do zrobienia.

To oczywiste, uważa Erdogan, że Rosja jest kluczowym graczem, jeżeli chodzi o konflikt syryjski. W przeciwieństwie do Europy, która ‘zwodzi Ankarę od 53 lat i nie wypełnia żadnych obietnic’.

– Metodycznie udowadniamy naszą uczciwość i oczekujemy tego samego od Unii – mówi Erdogan. – UE musi odejść od polityki podwójnych standardów.

Putin i Erdogan spotykają się dzisiaj (9 sierpnia) w Petersburgu, aby rozmawiać o Syrii i normalizacji stosunków. Normalizacji, która radykalnie zmienia układ sił nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale również w samym NATO.

Putin był jednym z pierwszych przywódców, który telefonował do Erdogana z gratulacjami i poparciem po stłumieniu zamachu stanu, aresztowaniu przeciwników gratulując zupełnie oficjalnie ‘szybkiego przywrócenia ładu konstytucyjnego oraz stabilizacji w Turcji’.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217