HYDE PARK
Like

Zmarła Stefania Chwałek, twórczyni kuloodpornego kevlaru

22/06/2014
1787 Wyświetlenia
6 Komentarze
2 minut czytania
Zmarła Stefania Chwałek, twórczyni kuloodpornego kevlaru

W wieku 90 lat zmarła Stephanie Kwolek. Stała na czele zespołu, który w 1964 wynalazł kevlar. Była posiadaczką 28 patentów. Kevlar stosuje się też w kaskach i hełmach ochronnych, nartach,  rakietach tenisowych, kajakach, a nawet lotniskowcach.

Stephanie Kwolek, zmarła w środę, była chemikiem koncernu DuPont Co. gdzie w 1965 roku, odkryła lekkie włókna silniejsze niż stal, kevlar, który jest szeroko używany na całym świecie.
Jej rodzice, John Kwolek (zniekształcona forma “Chwałek”) i Nellie Zajdel Kwolek wyemigrowali z Polski w wieku kilkunastu lat. Ojciec, który miał decydujący wpływ na rozwój zainteresowań naukowych młodej Stephanie, zmarł, gdy miała 10 lat.

0


 

Stephanie uczyła się w katolickiej szkole w New Kensington, prowadzonej przez zakonnice. Potem ukończyła chemię w Margaret Morrison Carnegie College na Carnegie Mellon University w 1946. Zatrudniła się jako chemik eksperymentalny w firmie DuPont, gdzie specjalizowała się w niskotemperaturowych procesach tworzenia polikondensatów. Uznana jest za twórczynię kevlaru.

Kevlar jest wykorzystywany również w celu zwiększenia wytrzymałości na złamanie i rozciąganie w kablach światłowodowych. W turystyce znalazł zastosowanie przy ochronie szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne elementów obuwia i odzieży. W motoryzacji używany jest do wzmocnienia obręczy i innych elementów rowerów i motocykli oraz produkcji lekkiej odzieży motocyklowej, kaskach i hełmach ochronnych, trampolinach. Znalazł też zastosowanie przy produkcji membran do głośników. Wykonuje się z niego żagle jachtów regatowych.

Jest niepalny, odporny na zużycie i nie przewodzi prądu elektrycznego.

Kevlar.Main

Na zdjęciu, Stephanie Kwolek, w wieku 83 lat (w 2007), demonstruje regularne  domowe rękawice wykonane z kevlaru,którywymyśliła pracując w firmie DuPont.

“Kiedy pomyślisz o tym, co zrobiła, to jest niesamowite.  Dosłownie tysiące ludzi żyje dzięki niej,” powiedział Ron McBride, były kierownika klubu Tych co Przeżyli  Dzięki Kevlarowi.  Grupa ma udokumentowane 3200 przypadków uratowania życia  korzystającym z kamizelek kuloodpornych.

 

Kwolek niewielkiego ,150 cm , wzrostu miała niezwykle wielki umysł. Poświeciła się bez granic nauce, nigdy nie wyszła za mąż nie mając zbyt wile czasu na randki. Lubiła sport, miała mnóstwo przyjaciół z którymi się spotykała.  Ale kiedy przyszło do pracy w laboratorium, pochłaniała ona 100 procent jej osobowości.

 

 

Wiedziałam że dokonałam odkrycia. Nie krzyczałam “Eureka” , byłam bardzo podekscytowana, wspominała Kwolek, jedna z niewielu kobiet w dziedzinie zdominowanej przez mężczyzn.

Niech spoczywa w spokoju. Amen.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816