NEWS
Like

Złamałeś rękę lub nogę na chodniku? Zeznaj, że na przejściu dla pieszych.

26/01/2014
933 Wyświetlenia
7 Komentarze
3 minut czytania
Złamałeś rękę lub nogę na chodniku? Zeznaj, że na przejściu dla pieszych.

Komuna wprawdzie już dawno POdobno minęła, ale niestety właściciele nieruchomości nadal są zmuszani do czynów społecznych. Chodzi o odśnieżanie chodników przyległych do posesji.

0


 

Na mocy ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ((Dz.U. z 2012r. poz. 391- tekst jednolity) właściciele posesji położonych bezpośrednio przy granicy pasa drogowego zobowiązani są do utrzymania (odśnieżania) chodników (również w przypadku, kiedy ciąg pieszy oddzielony jest od nieruchomości pasem zieleni). Ten zapis powinien być kategorycznie zmieniony, za utrzymanie czystości na chodnikach i za szkody wynikłe z nienależytego utrzymywania chodników powinien odpowiadać właściciel chodnika, np. zarząd dróg lub gmina, a nie właściciel przyległej posesji. Może jeszcze każdy mieszkaniec będzie musiał codziennie sprzątać mieszkanie burmistrza? Czasy czynów społecznych podobno już dawno minęły. Podobno…

Jest rzeczą zupełnie niezrozumiałą, że właściciel nieruchomości musi odśnieżać PAŃSTWOWY chodnik i w dodatku jeszcze odpowiadać za wypadki pieszych powstałe na PAŃSTWOWYM chodniku tylko dlatego, że miały one miejsce tuz za ogrodzeniem jego posesji. Skoro chodnik jest PAŃSTWOWY, to odpowiedzialność za jego utrzymanie, stan oraz powstałe wypadki powinno ponosić PAŃSTWO !!!

Dlatego apeluję do wszystkich, którzy doznali urazów wskutek upadku lub poślizgnięcia się na chodniku – jeżeli to możliwe, zeznajcie, że wypadek miał miejsce np. na przejściu dla pieszych, a nie na chodniku. Wtedy odszkodowanie będzie musiała wypłacić gmina lub zarządca drogi, a nie Bogu ducha winny właściciel posesji, bo utrzymanie jezdni należy do zarządcy drogi, a nie do właściciela nieruchomości. Wiem, ze namawiam do kłamstwa, a raczej do obywatelskiego nieposłuszeństwa ale jest to kłamstwo w słusznej sprawie i w obronie niewinnych ludzi, i mające na celu zmusić do odpowiedzialności te instytucje, które w każdym cywilizowanym kraju taką odpowiedzialność ponosić powinny. Na Zachodzie np. w Niemczech za utrzymanie i odśnieżanie chodników odpowiada miasto lub gmina, a nie właściciele posesji. Dlaczego u nas zmusza się właścicieli do odśnieżania nie należącego do nich terenu???

Właścicielom nieruchomości należałoby zostawić prawo – powtarzam PRAWO, A NIE OBOWIĄZEK odśnieżania chodnika przylegającego do jego posesji, ponieważ znając nasze służby drogowe pewnie i tak by nie robiły, a ewentualne obfite opady śniegu mogłyby utrudnić wstęp lub wjazd na posesję, gdyby chodnik nie został odśnieżony.

Apeluję – złamałeś rękę lub nogę – zgłoś, o ile to możliwe, że to miało miejsce na jezdni, np. na przejściu dla pieszych, wtedy gmina, czyli faktyczny winowajca, poniesie odpowiedzialność.

 

Inne zapisy autora:

0

Gustlik222
Gustlik222

Sprawiedliwosc jest najwazniejsza

108 publikacje
1 komentarze
 

 1. Avatar Robert

  Zadne odszkodowania nie powinny byc wyplacane. Nie podoba sie – siedz w domu albo sam odsniezaj…

  0
 2. Avatar strażnik gaju

  to gmina jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo na chodnikach, a nałożenie obowiązku oczyszczania chodnika na właścicieli nieruchomości nie zwalnia gminy od odpowiedzialności karnej i cywilnej, oczywiście gmina może dochodzić swoich roszczeń od właścicieli, ale odpowiedzialność w stosunku użytkowników chodnika ponosi właściciel drogi

  0
 3. Avatar Max Otto von Stirlitz

  Mr. Gustlik222
  .
  Swietna notka, tylko jestem pelen obaw, ze niewielu zrozumie. Stworzenie systemu prawnej , bezplatnej obslugi biedoty w Polsce dalo by rezultat .
  300 tys pozwöw przeciwko nierzadowi w Polsce o odszkodowania za poniesione krzywdy fizyczno-moralne w wyniku zlaman na oblodzonych sciezkach, mostach, drogach, ulicach, parkach etc.
  😎
  Utopia.
  Polacy sie boja walczyc z Systemem w Ukladzie.
  .
  Max Otto von Stirlitz.

  0
  • Bardzo fajny pomysł, bardzo fanjie wygląda, szkoda tylko, że zioła średnio będą się chyba nadawały do spożycia z powodu zanieczyszczeń? I czy w przypadku drobniejszej kostki rośliny korzeniami nie będą przyspieszać erozji okolicy?

   0
 4. Avatar erazm

  zmuszanie do pracy bez zapłaty to niewolnictwo.Ale przeczytałem ostatnio że na w pewnym mieście urząd skarbowy stwierdził iż ludzie mieszkający na parterze i nie płacący za windę uzyskują korzyść majątkową , w tym przypadku to gmina uzyskuje korzyść majątkową niewolniczą pracą i ……..

  0
 5. Avatar Jan

  Kiedy ciąg pieszy oddzielony jest od nieruchomości pasem zieleni właściciel nie ma obowiązku odśnieżania.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816