Bez kategorii
Like

Zimowa wyprawa do Górecka Kościelnego na Roztoczu

29/01/2013
450 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Postawiono w Górecku Kościelnym także kapliczkę dla uczczenia Objawień Świętego Stanisława – Patrona Polski a Roztoczanie powiadają, że można Go spotkać przechadzającego się wśród zaśnieżonych sosen.

0


 

CZ. II…Padający śnieg na tle sosnowego boru zachęca do dalszej wędrówki i poszukiwania  zimowych, nieodkrytych szlaków. W tej pięknej zimowej scenerii nie można  ominąć leżącego nie zupełnie na trasie do Zwierzyńca – Górecka Kościelnego,  uważanego przez wielu za serce Roztocza. Trasa pokryta jest dobrze ubitym śniegiem, więc  narty łatwo pokonują kolejne kilometry. Po drodze warto zobaczyć  tamę wzniesiona przez pracowite bobry w dolinie rzeki Szum oraz malownicze położoną  elektrownie wodną.

Wreszcie, modrzewiowy kościół z 1668 r. wybudowany z fundacji ówczesnego ordynata Marcina Zamoyskiego, przodka naszego prezydenta, a wzniesiony w podzięce  Bogu za zwycięstwo odniesione pod Chocimiem.  Postawiono w Górecku takżę kapliczkę dla uczczenia Objawień Swiętego Stanisława – Patrona Polski i Roztoczanie powiadają, że można Go spotkać przechadzającego się wśród zaśnieżonych sosen.

Czas na krótką, zasłużoną przerwę w alei kilkusetletnich rozłożystych, szypułkowych dębów. Te wiekowe drzewa  150 lat temu uspokajająco szumiały  powstańcom styczniowym, niewzruszenie stały, gdy Rzeczpospolita wchodziła w noc zaborów, pewnie trwały  podczas potopu szwedzkiego czy najazdu kozaków, szumiały liśćmi, gdy … cd.   – ..http://PrzewodnikZamosc.pl
a gdyby tylko Ktoś miał ochotę zapraszam tu 🙂
http://www.facebook.com/PrzewodnikZamosc/likes

I Cz znajduje się dziale Społeczeństwo

ach, zmieniłem nick na nazwisko wcześniej oczywiście helio:-)

Inne zapisy autora:

0

Janusz Malicki

Od 2006 r. jestem przewodnikiem po Zamosciu i Roztoczu, prowadze takze bloga PrzewodnikZamosc.pl, serdecznie zapraszam do odwiedzin i komentowania. Interesuje sie historia, kultura, obyczajami oraz terazniejszoscia Miasta Idealnego i Roztocza.

50 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758