HYDE PARK
Like

Zdecydowani rozbić układ okrągłego stołu

03/05/2014
794 Wyświetlenia
1 Komentarze
9 minut czytania
Zdecydowani rozbić układ okrągłego stołu

Przedwczoraj (1 maja 2014) w Warszawie odbyło się Walne Zebranie obywatelskiego stowarzyszenia OBURZENI, na którym m.in. znacznie wzmocniono skład Rady Koordynacyjnej, zmieniono statut, przeanalizowano udział stowarzyszenia w wyborach do PE, przedyskutowano strategię w związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

0


Walne Zebranie OBURZONYCH w Warszawie

 

 

Do zebranych słowa zachęty do dalszej aktywności skierował ksiądz prałat Józef Maj oraz przedstawiciel Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej (USOPAŁ) – Marek Lubiński.

x._a.__prezydium_ok.jpg

Konsternację wśród zgromadzonych wywoła informacja o udziale w zbliżającym się kongresie Niepokonanych – obok Pawła Kukiza – Leszka Balcerowicza oraz zaproszeniu przedstawicieli najwyższych władz państwowych, a także samo hasło kongresu „Dialog zamiast konfrontacji?”. 

x._a_bielicki.jpg          x._a_bugajski.jpg
Sławomir Bielicki – nowy Skarbnik    Andrzej Bugajski – nowy Wiceprzewodn.


Nowa silniejsza Rada Koordynacyjna

Najpierw Walne Zebranie stowarzyszenia zastąpiło trzech dotychczasowych członków Rady Koordynacyjnej dwoma osobami,  które wykazały się wyjątkową aktywnością na rzecz stowarzyszenia.

Nowym członkiem i zarazem Wiceprzewodniczącym Rady został 46-letni przedsiębiorca z województwa zachodniopomorskiego Andrzej Bugajski, zaś drugim członkiem Rady i równocześnie nowym skarbnikiem stowarzyszenia – 50-letni przedsięborca z Warszawy Sławomir Bielicki (który – co warto odnotować – wcześniej był aktywnym działaczem „Solidarności”).

Następnie Walne Zebranie dokonało siedmiu zmian statutu (który w nowej wersji można znaleźć na stronie OBURZONYCH). Usprawnią one funkcjonowanie stowarzyszenia.  

x._a_maj.jpg
Ksiądz prałat Józef Maj 


Ksiądz prałat Józef Maj oraz przedstawiciel USOPAŁ do OBURZONYCH
 

Drugą część zebrania zapoczątkowało wystąpienia księdza prałata Józefa Maja, który skierował do OBURZONYCH słowa zachęty do dalszej pracy na rzecz Ojczyzny.

Ksiądz prałat Józef Maj w latach 1955–1968 działał w opozycyjnych strukturach młodzieżowych o charakterze patriotyczno-chrześcijańskim. Na początku lat 80-tych jako duszpasterz akademicki w kościele św. Anny pomagał represjonowanym przez reżim komunistyczny. W latach 1985-2013 był proboszczem w parafii św. Katarzyny na warszawskim Służewie. Zorganizował Konwent św. Katarzyny. Jest kapelanem m.in. Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz kapelanem  i członkiem Rady Fundacji „Żołnierzy Wyklętych”. Doprowadził do zbudowania Pomnika Męczenników Terroru Komunistycznego. W 2012 został odznaczony za zaangażowanie na rzecz demokracji stopniem oficerskim Narodowego Orderu Zasługi Republiki Francuskiej.

Także Marek Lubiński, który reprezentował Unię Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej (USOPAŁ) zachęcał OBURZONYCH do walki o naprawę Rzeczypospolitej. USOPAŁ działa od ponad 20 lat we wszystkich krajach Ameryki Łacińskiej i jest najważniejszą organizacja polonijną na tym kontynencie. Prezesem USOPAŁ jest Jan Kobylański.

x._a_lubiski.jpg

Marek Lubiński – przedstawiciel USOPAŁ


Jak zaprezentować informacje demaskujące fikcyjny charakter wyborów do PE?
 

Zebranie przyjęło nowych członków stowarzyszenia. Podsumowano udział stowarzyszenia w trwającej właśnie kampanii wyborczej. Zdecydowana większość zebranych uznała to zaangażowanie OBURZONYCH za słuszną decyzję.

Stowarzyszenie zyskało doświadczenie w tego typu operacji. Zweryfikowano zdolności organizacyjne działaczy w poszczególnych regionach Polski.

Decyzję o nierejestrowaniu list – mimo zebrania odpowiedniej liczby podpisów – uznano za słuszną. Teraz pozostaje zastanowić się, czy i jak wykorzystać posiadane informacje w celu zdemaskowania fikcyjnego charakteru zbierania podpisów przez uczestników wyborów.

x._a__znaczek.jpg

„Kongres” to może za dużo powiedziane, ale zebranie OBURZONYCH było naprawdę owocne…


Program wyborczy musi być zwięzły i precyzyjny
 

Po dyskusji na temat logo stowarzyszenia okazało się, iż najwięcej zwolenników ma napis OBURZENI pisany czcionką przypominająca logo „Solidarności” oraz pięść. Przepadł natomiast gest Kozakiewicza. Pojawiły się też nowe propozycje. Wszystko więc wskazuje na to, iż trzeba będzie jeszcze raz przeprowadzić głosowanie, które je uwzględni.

Przyjęto nieco zmodyfikowaną wersję programu wyborczego z sugestią zredukowania go do najważniejszych postulatów dotyczących konieczności zmiany ordynacji wyborczej, reformy wymiaru niesprawiedliwości, uczynienia z referendum faktycznego sposobu obywatelskiego wpływania na istotne decyzje oraz wprowadzenia realnej odpowiedzialności urzędników za błędne postanowienia.

x_sala.jpg

W zebraniu wzięli udział OBURZENI prawie ze wszystkich części Polski!


Koalicje w wyborach samorządowych?

Potencjalni kandydaci OBURZONYCH w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych powinni wystartować w listopadowych wyborach samorządowych, by poddać się weryfikacji. W przyszłym roku łatwiej będzie konstruować listy w wyborach do Sejmu, gdy wiadomo będzie, jakim zaufaniem w swoim środowisku cieszą się potencjalni kandydaci OBURZONYCH na posłów.

Zastanawiano się, czy w listopadowych wyborach samorządowych OBURZENI startować powinni samodzielnie (np. do sejmików wojewódzkich) czy też w koalicjach. Jakich?   OBURZENI powinni współpracować i popierać (np. teraz w wyborach do PE) te ugrupowania i tych kandydatów, którzy w podobnie krytyczny sposób oceniają polską rzeczywistość, są inteligentni, uczciwi i odważni i chcą bronić polskich interesów narodowych.  

x._dsc_0026.jpg

Także w kuluarach dyskusje były bardzo konkretne…

Rozczarowanie Niepokonanymi 

Oburzeni chcą skierować apel do podobnie myślących pozaparlamentarnych środowisk politycznych o współpracę i ewentualne tworzenie koalicji wyborczych zarówno w wyborach samorządowych jak i parlamentarnych.

Zebrani byli oburzeni sposobem postępowania władz stowarzyszenia Niepokonani, których zawsze uważali za sojuszników w walce o obalenie pookrągłostołowego systemu. Zebranych w zdumienie wprawiły informacje dotyczące Kongresu Niepokonanych 13 maja w Warszawie. Już samo jego hasło: „Dialog zamiast konfrontacji?” sugerować może, że organizatorzy kongresu wierzą, iż z obecnymi władzami można się porozumieć (?).

Oburzenie wywołało także zaproszenie na kongres Niepokonanych nie tylko przedstawicieli „najwyższych władz państwowych”, ale także Leszka Balcerowicza, jednego z głównych architektów pookrągłostołowego systemu. Paradoksem jest, że na kongresie Niepokonanych Balcerowicz wystąpi obok Pawła Kukiza!

Całkowitą konsternację wywołała informacja, iż równocześnie organizatorzy nie uwzględnili OBURZONYCH jako strony, która mogłaby zabrać  głos bezpośrednio na kongresie, ze względu na zaangażowanie polityczne OBURZONYCH (udział w wyborach do PE) – sic!. W tym samym jednak czasie Niepokonani mówią o konieczności zmiany systemu politycznego, co można odczytać jako swego rodzaju „schizofrenię polityczną”.

Kuriozalnym zachowaniem Niepokonanych była propozycja wykupienia czasu przez OBURZONYCH (dokładniej mówiąc, pokrycia części kosztów wynajmu Sali Kongresowej) jako warunku udzielenia głosu OBURZONYM w czasie kongresu! Niektórzy uczestnicy zebrania OBURZONYCH zastanawiali się, czy takie komercyjne podejście do sprawy oznacza przekształcenie stowarzyszenia Niepokonani np. w spółkę akcyjną czy też spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (sic!)?  

x._dsc_0028.jpg

Planowane są już kolejne spotkania robocze na Dolnym Śląsku, Podkarpaciu, Wielkopolsce, Podlasiu, Pomorzu

Kolejne spotkania robocze i budowa struktur terenowych  

OBURZENI planują organizować teraz spotkania robocze w różnych częściach Polski (na Dolnym Śląsku, Podkarpaciu, Podlasiu, nad morzem), by zaaktywizować swe lokalne struktury – np. umożliwić udział w takich spotkaniach tym, którzy z różnych względów nie mogli przybyć do Warszawy 1 maja.

Powstają różne komisje robocze, które będą opracowywać strategie dotyczące poszczególnych dziedzin życia.   Zebranie OBURZONYCH zakończyła wspólna modlitwa oraz błogosławieństwo księdza prałata Józefa Maja.

Poniżej relacja filmowa ze spotkania:

Inne zapisy autora:

0

Marek Ciesielczyk http://www.marekciesielczyk.com

dr politologii Uniwersytetu w Monachium, wykładowca sowietologii w University of Illinois w Chicago, pracownik naukowy w Forschungsinstitut fur sowjetische Gegenwart w Bonn, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu (Małopolska), obecnie Redaktor naczelny pisma "Prawdę mówiąc" oraz portalu www.prawdemowiac.pl, więcej patrz: www.marekciesielczyk.com

152 publikacje
8 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758