POLSKA
Like

Zbrodnia popłaca – zapomniany Wołyń

11/07/2013
481 Wyświetlenia
3 Komentarze
5 minut czytania
Zbrodnia popłaca – zapomniany Wołyń

Załączony tekst napisałem 10 lat temu… Nadal ranga omawianych zbrodni jest ignorowana, bowiem mogą zaszkodzić polsko-ukraińskim kontaktom.

0


 

Obchody 60. rocznicy mordów na Wołyniu odbyły się w ukraińskiej Pawliwce (dawnym Porycku). W trakcie rozpoczętej w roku 1943 na Wołyniu czystki etnicznej, prowadzonej przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii i miejscowych chłopów, zginęło od 30 do 60 tys. Polaków. To wielki skandal, tak przespany przez polityków, jak i dziennikarzy! Przecież 10 lat temu była równa 50. rocznica owego ludobójstwa i nie przypominam sobie, aby ktokolwiek o tym mówił. A przecież wówczas żyło znacznie więcej świadków owych haniebnych czynów.

Było to także tuż po przyznaniu się Rosjan do zbrodni katyńskiej, która pochłonęła kilkakrotnie mniej ofiar. Zresztą o Katyniu mówiło się przez kilkadziesiąt lat, najpierw cicho, potem jawnie, także w świecie. Ileż to było dyskusji i czytanych bibuł… Za takie rozmowy można było mieć wielkie nieprzyjemności. A za Wołyń? Rodziny pomordowanych Polaków z trzech obozów przynajmniej miały przez wiele lat jakąś satysfakcję – zbrodniarze pokazywali innych palcami, ale w końcu przyznali, że to Kraj Rad jest odpowiedzialny za rozstrzelenie naszych oficerów.

A tu szok – otwarcie mówi się o kilkudziesięciu tysiącach wymordowanych siekierami, widłami, prętami do uboju zwierząt. Dzieci powieszone na sznurach. Nie wypada licytować okropności wojny, jednak zaryzykuję – Wołyń jest większą makabrą niż Katyń, tak pod względem liczbowym, jak i faktograficznym, a przecież tylko jedna z tych nazw, niejako już genetycznie, budzi w nas grozę. To nawet nagłośnione Jedwabne sprzed roku skalowo nijak się ma do Wołynia, choć mord na Żydach z naszym udziałem, to również hańba.

Ileż Katyń zmienił w naszej historii? Alianci schowali głowy w piasek, rozmowy polsko-radzieckie zostały zerwane, niewygodny Sikorski stracił życie. Polscy oficerowie zginęli niezupełnie po żołniersku, ale choć cień takiej ewentualności bierze każdy jeniec pod uwagę, również jego najbliżsi. Niemcy i Japończycy także mordowali żołnierzy. A tu w zeszłym tygodniu dowiadujemy się, że zgładzono aż tylu Polaków i to cywilów.

Owszem, w poprzednich latach przedostawały się jakieś informacje, ale raczej nieoficjalne, jakby niesprawdzone, jakbyśmy nie chcieli o tym mówić i słuchać (wystarczy przejrzeć podręczniki szkolne i encyklopedie, hasła – Katyń, Jedwabne, Wołyń). Wychodzi na jaw, że była to zaplanowana i masowa akcja prowadzona jednocześnie w wielu miejscowościach.

Pewien Polak stracił całą rodzinę, a sam przeżył, bo akurat wjechali… Niemcy do wsi. Przecież to rujnuje pewną misterną nić solidarności obu narodów podbijanych przez innych, wspólnych wrogów. Cytowane są dokumenty (również przysięga) o zamierzonej eksterminacji. To nie były przejawy bandytyzmu, ale ludobójstwa!

Czy zbrodnia popłaca? Mówią, że nie. Jednak przykłady Katynia i Wołynia pokazują, że jest inaczej – następstwa zbrodni zostały geograficznie zaakceptowane. Można dyplomatycznie wykazywać, że to ani naród rosyjski ani ukraiński nie są winne, ale owe okrutne zbrodnie opłaciły się tym narodom. I nikt tego już nie naprawi. Na świecie jest pełno takich przykładów…

A do tego pismaki stosują dziwoląg czystka etniczna (w telewizji ktoś powiedział o etnicznym czyszczeniu terenów polskich). Cóż to za koszmarny język! Czystka!? Redaktorzy i politycy są jak psy. Taka sfora – od afery do afery. Pojechali, złożyli wieńce, wzięli za delegację, pogościli się, popyskowali co można było dopisać na pomnikach, a co napisano wbrew ustaleniom. To ludzie, którzy zarabiają na nieszczęściach. I będą zarabiać, bo zawsze coś się niedobrego dzieje, a od czasu do czasu, pomiędzy świeżymi śmieciami można wygrzebać stare kości i wziąć za to szmal. A za tydzień będzie nowy skandal i po Wołyniu zostaną zbędne gazety. Może przydadzą się do wypchania butów albo uchronią podłogę podczas malowania…

(ten tekst napisałem 10 lat temu)

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Mirnal

129 publikacje
21 komentarze
 

3 komentarz

 1. W dniach 14-16 lipca 2013 r. odbędzie się Międzynarodowa Konferencja poświęcona 70-tej rocznicy ludobójstwa na Wołyniu. Konferencja “Nie zabijaj. Kościół wobec ludobójstwa” rozpocznie się pielgrzymką na Wołyń, do miejsc masowych mordów.
  W sobotę wieczorem (godz. 19) odbędzie się koncert-requiem w Katedrze rzymskokatolickiej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łucku.
  Natomiast w niedzielę o godz. 11 w Katedrze rzymskokatolickiej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łucku zostanie odprawiona żałobna msza św. w intencji ofiar ludobójstwa na Wołyniu pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy.
  Obrady konferencyjne rozpoczną się w poniedziałek (15 lipca) o godz. 9 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (sala C 1031). Konferencję otworzy JM Rektor KUL.
  Głównymi organizatorami konferencji są: Centrum Badań Wschodnioeuropejskich “Ucrainicum” KUL, Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Lublinie i Region Środkowowschodni NSZZ „Solidarność”. Organizację przedsięwzięcia wspierają: Polski Związek Katolicko-Społeczny, Stowarzyszenie „Wspólne Korzenie”, Ośrodek Badań nad Historią i Tradycją Metropolii Lwowskiej Obrządku Łacińskiego, Towarzystwo Kultury Polskiej na Wołyniu im. Tadeusza Kościuszki.
  Patronat honorowy nad konferencją sprawuje ks. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego, wraz z Konferencją Episkopatu Ukrainy.
  Patronat medialny sprawują: Tygodnik Katolicki „Niedziela”, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Lublin, Radio Lublin, „Radio eR”, „Kurier Galicyjski”, „Wołanie z Wołynia”.

  0
 2. ciezko myslec meczeniskie mordy wykonane na Polskim Narodzie w Wolyniu z najwjekszym wymyslonym znecaniem sie nad dziecimi.doroslymi ,-polski narodem-i ukajaniem sie tymi widokami meczacych ludzi, mordercow,ludobujcow wynoszac na miano bohaterow Ukrainy,czy Ukraina niema dzieci,rodzin,czy to jest Narod Uspionych ludzkich potworow ktory na obudzenie idzie mordowac swoich sasiadow w tym przypadku Polakow, pod obojetnie jaka wymyslonom przykrywkom politycznom czy religijnym pretekstem, chce tylko dodac mamy wrogow ze wschodu,poludnia,zachodu, polnocy, nawet za oceanow, tak wszyscy nienawidza Polske I Narod Polski, -dlaczego? bo My idziemy z BOGIEM , a zyjemy w swiecie ktory szatan sobie chce zbudowac, my mu przeskadzamy trzeba Nas Usunac z planet Ziemia,-I tu bedzie juz niedlugo potezna niespodzianka dla wszyskich przeciwnikow -supermocarstw Ziemi-duza niespodzianka!-ja pracuje z BOGIEM na porzadku dziennym nie jestem ksiedzem,nie mam milosierdzia dla nikogo,widze wszystkie sutuacje na swiecie-3-ostatni Polak,ktorego juz BOG wypusici.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816