Artykuły redakcyjne
Like

Zażyć z mańki frontalnym atakiem

14/05/2014
519 Wyświetlenia
4 Komentarze
2 minut czytania
Zażyć z mańki frontalnym atakiem

My tu sobie gadu – dziadu bijemy się z myślami, czy oto na naszych oczach ziszcza się tanie państwo i darmowy podręcznik za 5 baniek (plus 19,90 za okładki) nie okaże się jeszcze darmowszy, bo autorzy nie wiedzieli, że go napisali (źródło). A tu taki szpas – za miedzą Angole flekują nam autoryteta (przez duże „ał”), tradycyjnie za nic mając sojuszników. Najpierw 1939 r., potem Jałta i Poczdam, a teraz to.

0


Otóż wzięli się byli i sprawdzili publikację „Does the Richness of the Few Benefit Us All?” (2013) autorstwa nie byle kogo, bo samego tow. prof. Zygmunta Baumana, i wyszło im, że ogólnie to pełno tam plagiatów (źródło), treści rzekomo zajumanych nie tylko z Wikipedii ale i innych portali, i w dodatku w żaden sposób nieoznaczonych. Nie tylko przypisem, czego uczą na pierwszym roku studiów, ale nawet cudzysłowem, czego uczą w szkole średniej! Ba, ponoć tow. prof. miał nawet nie sprawdzić, czy treści upowszechniane przezeń ponoć metodą kopiuj – wklej są zgodne z prawdą! I jeszcze pieprzą coś o jakiś „standardach nauki”, w dodatku opartych na jakimś „harwardzkim przewodniku o korzystaniu ze źródeł”. Co o nas powiedzą w UE? Strach, panika, zębów zgrzytanie i szkliwa chrupanie!!!

Biedny tow. prof. broni się, gołąbeczek, ale jakoś tak niemrawo: „Wysoka jakość nauki nie zależy jedynie od ścisłego przestrzegania reguł cytowania”. No, to autorzy programu do wyłapywania plagiatów i studenci sprawdzani tym programem mają okazję popaść w dysonans poznawczy.

A tymczasem trzeba ostro, po kabewiacku – przeciwnika z mańki zażyć frontalnym atakiem. Miast się silić na subtelne dygresje o jakości nauki i stosowaniu ogólnie przyjętych standardów, trzeba atakować. Ot, stwierdzić, że po pierwsze primo Polska nie Harvard, więc ichnie przewodniki u nas się nie przyjęli i znakiem tego nie obowiązują. A po wtóre sekundo, że dokładne wypełnianie ichnich norm (cudzysłowy, przypisy, bibliografia etc.) znacznie zwiększy objętość pracy, co przełoży się na ilość drzew pociętych na papier, zużyty w druku tusz itd., co w efekcie skutkuje eskalacją efektu cieplarnianego, nieekologiczne jest, i tak dalej w tym temacie.

Można? Można!

Fot.: internet

Inne zapisy autora:

0

Michał Nawrocki
Michał Nawrocki https://www.3obieg.pl

232 publikacje
34 komentarze
 

4 komentarz

 1. Szanowny autorze, o co tak naprawdę w tej notce chodzi…? Jeżeli Pan może, to proszę przetłumaczyć te chaotyczne przemyślenia na polski….

  Pozdrawiam

  0
  • Avatar stan

   Lech żartujesz. Jeżeli nie to dzwoń do Prezydenta Wrocławia, zna gościa. Niejaki dutkiewicz, oczywiście prezydent.

   0
  • No tak, ostrzegano mnie przed eksperymentowaniem ze stylem, tedy mam co chciałem.

   Tak w skrócie:
   – pojawiają się podejrzenia, że treści w darmowym podręczniku, który będzie kosztować polskiego podatnika ca. 5 mln zł to plagiat; MEN odpowiada “nie prawda” i koniec tematu w mediach;
   – chwilę później Anglicy stwierdzają, że publikacja profesora Baumana, który wszak wielkim autorytetem jest, została napisana metodą kopiuj – wklej, bez sprawdzania prawdziwości przytaczanych danych i bez zaznaczenia i opisania cytatów; student w takiej sytuacji ma poważne problemy;
   – tłumaczenie profesora to istne kuriozum, sprowadza się do twierdzenia, że reguły publikacji naukowych to w sumie nic ważnego i nie trzeba się nimi przejmować; równie dobrze mógłby uzasadniać swoje postępowanie kwestiami ekologicznymi, jak zasugerowałem; media tak wyczulone na wizerunek Polski za granicą jakoś tematu nie podjęły, burza się nie rozpętała; biorąc pod uwagę awanturę, jaka wybuchła ostatnio po odmowie władz UJ przyznania doktoratu honoris causa Barroso, przeprosinach i pokajaniach polskich polityków trudno nie zastanowić się nad tym w jakim wariackim świecie żyjemy.

   Pozdrawiam serdecznie

   0
   • Avatar stan

    Jak dla mnie styl ok, a w nawiązaniu do reakcji mediów guwnego nurtu to całkowicie spodziewane. Najlepiej udawać “nic sięnie stało, p. nic się nie stało” albo wyśmiać dyskutanata, tylko jak to zrobić z angolstwem, wszak to europejczycy. Tylko co teraz zrobi dutkiewicz i michnik, gdzie obrona auto…rytetu.

    0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
319217