Bez kategorii
Like

Zatrudnienie spada, ale szok przyjdzie w styczniu

19/12/2012
272 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Nie widzę żadnych czynników przyspieszenia wzrostu, zaś widzę wiele czynników ryzyka, które mogą pogłębić recesję.

0


 Wczoraj GUS podał dane o zatrudnieniu w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób. Po raz pierwszy od trzech lat roczna dynamika jest ujemna i wynosi -0,3 procent. Koledzy z BZ WBK na wykresie pokazują jak zatrudnienie kształtuje się od początku roku i porównują to z poprzednimi latami:

Widać, ze spadek zatrudnienia przyspieszył (ciemna zielona linia), która coraz bardziej wygląda jak zielona mila. Ciągle nie jest tak źle jak w 2009 roku,  ale jak zwykle szok przyjdzie w styczniu, gdy okaże się że wiele firm zwolniło ludzi i ich stan osobowy spadł poniżej 9 osób, więc wypadną ze statystyk. Wtedy roczna dynamika spadku zatrudnienia przyspieszy statystycznie.

Pozostaje pytanie jaki będzie 2013 rok. Nie wiem jakiego koloru użyją koledzy z BZ WBK, ale jeżeli będzie to niebieski, to powstaje pytanie, czy niebieska linia będzie bliżej czarnej, czy zielonej. Jeżeli dane historyczne mają pomóc, to przy zerowym lub ujemnym wzroście w pierwszej połowie roku miejsca pracy będą znikać bardzo szybko, więc raczej będzie linia położona bardzo nisko, może nawet niżej niż czarna. Rynek prognozuje, że w drugiej połowie roku tendencje się odwrócą i wzrost przyspieszy. Ja tego nie oczekuję bo nie widzę żadnych czynników przyspieszenia wzrostu, zaś widzę wiele czynników ryzyka, które mogą pogłębić recesję.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Krzysztof Rybi

317 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816