Bez kategorii
Like

Zaprotestujmy przeciw wyprzedaży bezcennych zabytków!

20/08/2012
355 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Mały Wawel na sprzedaż. Agencja Rozwoju Przemysłu wystawiła na sprzedaż zamek i park w Baranowie Sandomierskim. Czy państwa nie stać na utrzymanie obiektu tak ważnego dla kultury narodowej i musi się go pozbywać? – pyta “Nasz Dziennik”.

0


Najlepszym rozwiązaniem byłoby przekazanie obiektu lokalnym samorządom i dofinansowanie z budżetu centralnego. Zamek w Baranowie Sandomierskim – dawna siedziba Leszczyńskich – został wzniesiony pod koniec XVI wieku. Ma architekturę na wzór Wawelu.

Na terenie zamku istnieje hotel. Dlaczego, szukając zysku nie powiększono w zamku powierzchni hotelowej, skoro jest zapotrzebowanie na tego typu usługi? – pyta autor artykułu. Z informacji gazety wynika, że plan rozbudowy hotelu istniał. Sporządzono plan biznesowy, ogłoszono nawet ogólnopolski konkurs architektoniczny i wybrano zwycięski projekt. Jednak w momencie, kiedy wszystko było gotowe, do władzy doszła PO. I dziwnym zbiegiem okoliczności działania zmierzające do poprawy wyników finansowych oddziału ARP w Baranowie Sandomierskim wytraciły impet." Czy to celowy sabotaż Platformy, aby zamek przynosił straty?

Nie wiemy co prywatny właściciel zrobi z tak cennym zabytkiem. Zamek może chociażby popaść w ruinę gdy właściciel zbankrutuje. A zdarzało się już wyburzanie zabytków: "jak dowodzi praktyka, skłonność właścicieli do przestrzegania tego typu zobowiązań, bywa różna. Wystarczy przypomnieć sprawę historycznych koszar w okolicy warszawskich Łazienek, które właściciel nabył zobowiązując się do zachowania ich zabytkowego charakteru, po czym bez wahania wyburzył. Państwo okazało się bezradne. A zresztą żadne kary nie przywrócą historycznych murów."

http://finanse.wp.pl/kat,104118,title,Maly-Wawel-na-sprzedaz,wid,14853469,wiadomosc.html
http://wpolityce.pl/wydarzenia/34307-rzadowej-wyprzedazy-rodowych-sreber-ciag-dalszy-po-uzdrowiskach-przyszla-kolej-na-maly-wawel

Jeśli popierasz protest wyślij protest na maile podane pod tekstem. W tytule maila można wpisać „Protestuję przeciw sprzedaży zamku w Baranowie Sandomierskim”, a w treści można wkleić powyższy tekst. Oto maile na które należy pisać: sekretariatprezesa@arp.com.pl, jerzy.gora@arp.com.pl, Piotr.Majchrzak@arp.com.pl, Marcin.Zielinski@arp.com.pl, minister@msp.gov.pl

Przyczyna braku pieniędzy na wiele wartościowych rzeczy jest znana: 500 afer i przekrętów PO: http://www.blogpress.pl/node/7889 A to przecież nie wszystkie, tylko te ujawnione.

Nasze dziedzictwo jest zagrożone, możemy niewiele zrobić aby je uratować, ale zróbmy wszystko co możemy!

Filip Stankiewicz

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Filip Stankiewicz

Jestem Absolwentem Uniwersytetu Gdanskiego. Wlasna firma. Dzialam spolecznie. Naleze do Stowarzyszenia KoLiber. W wyborach do Sejmiku Województwa Pomorskiego w 2010 roku uzyskalem poparcie 1276 wyborców.

73 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816