Bez kategorii
Like

Zapomniane skarby.

08/04/2011
325 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Naprzeciw południowej bramy Hyde Parku w Londynie, przy ulicy Princess Gate znajduje się Instytut Polski i Muzeum im. generała Sikorskiego.

0


Naprzeciw południowej bramy Hyde Parku w Londynie, przy ulicy Princess Gate znajduje się Instytut Polski i Muzeum im. generała Sikorskiego. Smutne jest to, że tak mało Polaków zna i odwiedza to miejsce. Między jednym i drugim wypadem do pubu, klubu czy do parku warto zajrzeć na Princess Gate 20.

W eleganckim gregoriańskim budynku, w sąsiedztwie przedszkola i kilku ambasad, można znaleźć prawdziwe skarby. Proporczyk, który zawisł na ruinach klasztoru na Monte Cassino, ogon samolotu strąconego przez Dywizjon 303, meble oraz wiele pamiątek po generale Sikorskim i generale Andersie, cenne militaria nawet z XVI wieku i wiele, wiele innych.

Sala kawalerii, sala piechoty, sala lotnictwa oraz wszystkie hole i korytarze wypełnione są orderami, mundurami, bronią, obrazami, fotografiami, dokumentami i całym mnóstwem innych przedmiotów, będących świadectwem naszej historii. Jednak największym skarbem Instytutu są ludzie. I choć czas płynie nieubłaganie, to wciąż jednak można spotkać pracujących tam i działających wolontariuszy, weteranów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie – żołnierzy Andersa, Maczka, żołnierzy Podziemia. To niesamowici ludzie, którzy przeszli piekło na ziemi, a wciąż potrafią zachować humor, optymizm, wigor i prawdziwą ułańską fantazję, których większość z nas mogłaby pozazdrościć. A swoimi przygodami mogliby zapełnić kilometry taśmy filmowej…

Poznajcie państwo kilku wspaniałych Polaków.

Więcej…

Inne zapisy autora:

0

olaf

Szczesliwy maz i ojciec, Polak i katolik. Milosnik jazzu, ginu i wyscigów na zuzlu.

5 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758