Artykuły redakcyjne
Like

Zamach ISIS w Berlinie. Pierwszy w Europie przed świętami

20/12/2016
190 Wyświetlenia
4 Komentarze
4 minute czytania
Zamach ISIS w Berlinie. Pierwszy w Europie przed świętami

Ciężarówka, która wjechała w tłum wczoraj wieczorem w Berlinie to pierwszy z serii ataków zapowiadanych w Europie przez ISIS. W ciężarówce, która zabija 12 osób jest ciało zastrzelonego kierowcy – Polaka. Pakistańczyka, uchodźce – zamachowca udaje się złapać kilka godzin później. Kilka dni przed zamachem w Berlinie sześciu islamistów zatrzymuje brytyjski wywiad w Londynie, drugiej europejskiej stolicy. Ci mieli przeprowadzić zamachy kilkanaście godzin po berlińskim.promo306448626

12 osób nie żyje, kilkadziesiąt zostało rannych – to informacje z Berlina, gdzie ciężarówka wjechała w tłum ludzi na bożonarodzeniowym jarmarku. I choć niemieckie służby nie wypowiadają się oficjalnie na temat i samego zamachu, i jego organizatorów, wiadomo już, że był to zamach terrorystyczny przeprowadzony według schematu nicejskiego z tego roku. To pierwszy z zamachów, które zapowiadało Państwo Islamskie na tegoroczne święta. Siepacze spod znaku półksiężyca deklarowali przeprowadzenie zamachów w całej Europie. W Berlinie zabijają na kiermaszu bożonarodzeniowym w okolicach dwora kolejowego ZOO – miejsca wyjątkowo chętnie odwiedzanego przez turystów.

Niemiecka policja potwierdziła, że w ciężarówce znaleziono Polaka, kierowcę, który zginął chwilę przed zamachem od kul. Został zastrzelony przez porywacza. Burmistrz Berlina Michael Mueller zapewnia, że sytuacja w mieście po zamachu na kiermasz świąteczny w śródmieściu jest pod kontrolą.

– To, co widzimy, jest dramatyczne – mówi Mueller jeszcze w nocy. – Myślami jestem przy rodzinach, które utraciły bliskich.

Już po północy niemieckie służby informowały, że liczba rannych nie przekroczyła 50 osób.

–  W reakcji na zamach kanclerz Niemiec Angela Merkel pozostaje w kontakcie z władzami Berlina. Opłakujemy ofiary i mamy nadzieję, że wielu rannych będzie mogło otrzymać pomoc – informuje Steffen Seibert, rzecznik Angeli Merkel.

Polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne jest w stałym kontakcie z berlińską policją oraz z władzami miasta. Na razie, poza Polakiem, kierowcą, zabitym przez Pakistańczyka, wśród ofiar nie ma więcej Polaków.

Trwają przesłuchania sześciu osób aresztowanych pod zarzutem planowania serii ataków terrorystycznych przed świętami w centrach handlowych w Wielkiej Brytanii. Brytyjska policja rozbiła siatkę przestępców a przesłuchania potrwają co najmniej do 26 grudnia – informuje policja z The North East Counter Terrorism Unit.

Policja zatrzymała czterech islamistów w Derby, jednego w Burton i jedną kobietę w Londynie. Aresztowani mają od 22 do 36 lat.

Ataki planowano od miesięcy. Funkcjonariusze podczas akcji ściśle współpracowali z agentami MI5.

– To straszne przyjść do pracy i dowiedzieć się, że ktoś z mojego zakładu został aresztowany. To o tyle szokujące, że aresztowany wydawał się być bardzo miłym facetem. Chyba wszyscy go lubią – mówił brytyjskim mediom jeden ze współpracowników aresztowanego terrorysty.

Jeszcze dramatyczniej przebiegało aresztowanie mężczyzny w prywatnym domu w Normanton, w hrabstwie Derbyshire. Lokalni rezydenci musieli opuścić swoje domy na czas akcji. Wielu bało się o własne życie.

Grupa aresztowanych miała związek z członkami tzw. Państwa Islamskiego. Przestępcy planowali eksplozję ładunków wybuchowych w centrach handlowych w okresie przedświątecznej gorączki zakupów.

– Mieszkańcy Wysp powinni być przygotowani na to, że zamachy terrorystyczne mogą dotknąć także Zjednoczone Królestwo – oświadczała jeszcze latem premier Theresa May.

Ale Interpol uprzedza, że do podobnych ataków może dojść  w każdym europejskim mieście. Polska również jest na liście ogłoszonej kilka tygodni temu przez ISIS.

źródło: PAP, AP, Reuters, SkyNEW, EuroNews

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

4 komentarz

 1. kanton

  To ciekawe zdarzenie. Ciężarówka podjeżdża pod zakład celem rozładunku. Dyspozytorzy nienieccy mówią że będzie rozładowany dnia następnego. Dlaczego nie w poniedziałek?
  AS więc ma stać pod zakładem cały dzień i noc.
  Według mnie to było ustawione wcześniej. Musiało dojść do rozmowy kierowcy z terrorystami.
  Może zaproponowali mu wcześniejszy rozładunek. W ten sposób wymusili na nim otwarcie kabiny.
  Czasem czytając informacje z zachodnie ,j prasy mam nieodparte wrażenie jakby im brakowało nie piątej klepki , ale też innych klepek też.

  • gniew

   Szczęść Boże. To mi wygląda na ścisłą współpracę firmy niemieckiej z terrorystami? (lub jest to Niemiecka fałszywa flaga), nie znane są na razie powody dlaczego wytypowano polski samochód z polakiem za kierownica ???. Firma dokładnie wiedziała że taki transport jedzie z Włoch, dokładnie wiedziała do kogo należy samochód i że polak jest kierowcą, dokładnie wiedziała kiedy kierowca podjedzie w celu rozładunku, nie mogła być na rozładunek nie przygotowana!. Firma mieści się w dzielnicy zamieszkałej przez islamistów czyli niebezpiecznej !!!. Celowo nie przyjęto transportu do rozładunku i kazano czekać całą dobę do 8.00 rano dnia następnego. To ściśle zaplanowana akcja. Jaka jest motywacja tej zbrodni !!! Czyżby zemsta Niemiec na Polsce za NIEPOSŁUSZEŃSTWO ???!!! pozdrawiam gniew

 2. egon

  NIECH SIĘ DALEJ PIESZCZĄ Z CIAPATYMI .

 3. kanton

  Jedna z wersji mówi , że kierowcę zastrzelił tajniak niemiecki myśląc że jest trerrorystą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217