BIZNES
Like

Załogę wysłał na urlop, fabrykę wysłał do Polski

25/08/2013
951 Wyświetlenia
4 Komentarze
2 minut czytania
Załogę wysłał na urlop, fabrykę wysłał do Polski

Włoski producent części elektrycznych wysłał załogę na urlopy i nic nikomu nie mówiąc w weekend przeniósł fabryke do Polski. Cieszyć się czy smucić ? Przenióśł fabryke do Polski bo tu ludziom mozna płacić grosze…..

0


 

Niska wydajność pracy i wysokie koszty zmusiły fabizio Pedroni do podjęcia decyzji o przeniesieniu fabryki do Polski. Włoska opinia publiczna jest oburzona  choć zdania są podzielone.

Co miałem robić , pyta retorycznie przedsiębiorca. Miałem jedynie trzy opcje: zamknąć fabrykę , przenieść ją  ( jak spora część włoskich przedsiebiorców)  albo strzelić sobie w łeb.

Firmę , w pobliżu Modeny, zalożył 50 lat temu jego dziadek.Od pięciu lat nie przynosiła dochodów gnebiona podatkami , niska wydajnością i wysokimi kosztami pracy.

Kiedy 40 pracowników zakladu zorientowało się “co jest grane” – wpadli we wściekość. Mieli jeszcze tydzień urlopu ale gdy “wiatr” przynióśł złe wiadomości  szybko wrócili do swojej fabryki Firem w miasteczku  Formigine gdzie znaleźli tylko puste miejsca po maszynach.

Zablokowałi ostatnie 20 cieżarówek ze sprzetem ale reszta fabryki była już w drodze do Olawy.

” Gdybym o swoich zamiarach powiedział związkowcom , oni skonfiskowaliby mój zakład, tak jak próbowali zatrzymać cięzarówki” – mówi biznesman.

Musiałem dokonac wyboru. Nasi rywale w Rumuni i Polsce oferują te same produkty po niższej cenie. Miałem wyższe koszty produkcji gdyż musiałem opłacać wysokie ubezpieczenia socjalne, ubezpieczenie zdrowotne oraz emerytury.. Pracownik który zarabia 12,000 €  rocznie, kosztuje firmę dodoatkowo 30,000 € .To niedopuszczalne. Nie miałem dochodu od roku 2008.

Fabryka pana Pedroni rusza w Oławie 2 września.

A teraz druga strona tego samego medalu.

Postawcie się na miejscu tych Włoskich robotników, ktorzy niczego się nie spodziewając jednego dnia znaleźli się na bruku. Postawcie sie na miejscu tych robotnikow w Olawie , ktorzy może ( a może nie) mają świadomość że za tą samą pracę będą wynagradzani śmieszną zapłatą oraz praktycznie pozbawieni naleznych świadzczeń.

Nie ma też pewności, że pewnego pieknego dnia pan Pedroni wyśle ich na tanie wczasy do Egiptu a fabrykę do Bangladeszu.

Źródło : The Telegraph

Photo: Alamy

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

4 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816