Media Watch i recenzje
Like

Zabrze – miasto symboli

06/03/2016
1197 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
Zabrze – miasto symboli

Miasto pomników i symboli pamięci na stałe wrytych w ludzką pamięć i w ściany zabrskich budynków. Przy jednej z takich kamienic, stojącej przy ulicy Wolności pod numerem 279 – 1. marca zebrała się grupa ludzi z wiązankami kwiatów. Były przemówienia i czas na wspomnienie historii życia jednego z wyklętych, którego los sprowadził do tego miasta na krótko przed aresztowaniem i męczeńską śmiercią…

0


DSC_0737Staję przed zarzutem zdrady narodu polskiego,

a przecież już w młodości życie moje Polsce ofiarowałem,

i dla niej chciałem pracować. Dla mnie sprawa polska była największą świętością.

(Wypowiedź płk Cieplińskiego przed Sądem Rejonowym w Warszawie, październik 1950)

 

 

DSC_0794DSC_0761DSC_0750

To w tej kamienicy znalazł schronienie pułkownik Ciepliński na krótko przed aresztowaniem. Na ścianie budynku widnieje tablica, poświęcona jego pamięci. W rocznicę wykonania wyroku śmierci na pułkowniku Łukaszu Cieplińskim (ps. Pług) o godz. 11:00 1. marca 2016 roku delegacje przedstawicieli Urzędu Miasta w Zabrzu, Straży Miejskiej, młodzież Gimnazjum nr 16 im. Bohaterów Monte Cassino w Zabrzu, przedstawiciele środowisk patriotycznych, organizatorzy uroczystości – członkowie zarządu PiS miasta Zabrze oraz zabrskiego Forum Młodzieży PiS – złożyli wiązanki kwiatów, zapalili znicze.

DSC_0766

Podczas odbywających się uroczystości, odczytano życiorys pułkownika Cieplińskiego. Wypowiadali się przedstawiciele Urzędu Miasta Zabrze, wychowawcy młodzieży miejscowych szkół. Na koniec głos zabrał przewodniczący PiS w Zabrzu – radny miejski, pan Bogusław Znyk. W swojej wypowiedzi nawiązał do życia bohatera i do obowiązku, jaki spoczywa na nas – jego następcach. Trzeba pamiętać i przekazywać historie życia naszych bohaterów młodemu pokoleniu – przypomniał przewodniczący. Dziękował także młodym ludziom, którzy licznie zgromadzili się pod tablicą pamięci, by swoją obecnością uczcić pamięć polskiego bohatera. Należy dodać, że w tym samym czasie podobne uroczystości odbywały się w nieco oddalonej dzielnicy miasta, a poświęcone były rotmistrzowi Pileckiemu. Tam również – i to najistotniejsze – nie zabrakło młodzieży.

Nowoczesne śląskie miasto, które nie wstydzi się historii. Miasto pamięci i symboli. Wiemy, kim byli ludzie, którzy są patronami naszych szkół, ich losy są nam znane. Tak, jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami, ale też mamy obawy… Niedługo przyjdzie nam wkroczyć w dorosłe życie, czy starczy dla nas pracy, czy uczelnie będą potrzebowały takich jak my –  odpowiadają młodzi ludzie. Dziś jednak nie czas rozpatrywać sprawy nas dotyczące –  odpowiada zziębnięta dziewczyna. Pochylmy się dziś, nad pamięcią bohatera, któremu nie pozwolono nawet nacieszyć się swoją rodziną i przyszło mu za nią i za nas oddać życie – dodaje…

Tego samego dnia w siedzibie PiS w Zabrzu odbyła się prelekcja, podczas której wspomniano o walce jednego ze śląskich żołnierzy AK, Rudolfa Nawrata. Postać to o tyle ciekawa, iż człowiek ten walczył nie tylko na terenie okupowanej Polski ale także poza jej granicami. Wspomniano również o losach innego z żołnierzy, dziś kapitana w stanie spoczynku, Henryka Franciszka Kustry, którego drugą ojczyzną stała się Australia. W jego życie i losy żołnierskie wpleciony jest także wątek Śląska, w którym to regionie – jak sam podkreśla – zakochał się bez reszty, podobnie jak w swojej żonie, która dosłownie i w przenośni spadła mu z NIEBA. Warto podkreślić, że spotkanie przedłużyło się do późnych godzin wieczornych, a zakończyło otwartą, szczerą i rzeczową dyskusją.

Pułkownik Łukasz Ciepliński – odrobina wspomnień 

Urodził się 26. listopada 1913 roku w Kwilczu, wyrok śmierci wykonano na nim 1. marca 1951 roku w Warszawie.

Po ukończeniu szkoły powszechnej związał się z Korpusem Kadetów w Radomiu. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie – Ostrowi Mazowieckiej, służył w stopniu podporucznika w 62. Pułku Piechoty w Bydgoszczy […]. Warto przytoczyć kilka wypowiedzi Cieplińskiego, które obszernie podają źródła (wzzw.wordpress.com 2013/11/28/ Lukasz – Cieplinski – do – zony – i – syna – zza – krat). W materiale czytamy między innymi: Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona.

DSC_0758DSC_0787DSC_0780DSC_0775

Z parasolem (potem z mikrofonem) przewodniączący Znyk, za politykami przedstawicielki Forum Młodzieży PiS

W kolejnym liście zapisanym na skrawku papieru Ciepliński pisze: Gdybyś odnalazł moją mogiłę, to na niej możesz te słowa napisać: Żegnaj mój kochany. Całuję i do serca tulę. Błogosławię i Królowej Polski oddaję. Ojciec…

Jak wynika z materiałów, zamieszczonych na stronach www.ipn.gov.pl /wydział – prasowy/komunikaty / i p n – oddział – w – rzeszowie – zaprasza – do – wydziału)

[…]. Prezydent Bierut decyzją z 20. II 1951 r. nie skorzystał z prawa łaski i wyroki na Cieplińskim i jego towarzyszach z IV ZG WiN wykonano 1. III 1951 r. strzałami w tył głowy […].

 

Źródło: opracowano na podstawie: https://wikipedia.org, wzzw. wordpress.com, www.ipn.gov.pl

Notatkę sporządzono na podstawie uroczystości, które odbyły się w Zabrzu w dniu 1. marca 2016 przed tablicą pamiątkową. Prelekcja w siedzibie PiS-Zabrze…

Tekst i fotografie:

Tadeusz Puchałka

Za: www.SieMysli.info.ke

Inne zapisy autora:

0

Dorota J
Dorota J

Dziennkarz w 3obieg.pl/

209 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758