HYDE PARK
Like

Za co odpowiada poręczyciel?

01/02/2017
673 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Za co odpowiada poręczyciel?

Gdy zawieramy umowę, to po stronie dłużnika wytwarza się obowiązek spełnienia świadczenia. Dłużnik gwarantuje wykonanie tej umowy swoim własnym majątkiem. Co jednak, jeśli nasz dłużnik okaże się niewypłacalny? Powinniśmy być przygotowani na taką ewentualność. Dobrą metodą jest w takim przypadku umowa poręczenia. Przyjrzyjmy się jej zatem.

0


Na co trzeba zwrócić uwagę?

Poręczenie jest stosunkowo prostym zabezpieczeniem, dlatego jest dość często wykorzystywane przy wszelkich umowach. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach. Umowa poręczenia musi być spisana i jest ważna tylko i wyłącznie, jeśli mamy ją na piśmie. Przedmiotem takiego poręczenia może być każde zobowiązanie dłużnika – zarówno pieniężne, jak i niepieniężne. Można poręczyć za całe zobowiązanie, jego część lub też ograniczyć odpowiedzialność poręczyciela do jakiejś ustalonej kwoty – opowiada adwokat Katowice. Warto też wiedzieć, kim są w ogóle strony takiej umowy. To wierzyciel oraz poręczyciel. Co zatem z dłużnikiem? Może to wydać się zaskakujące, ale on tu wcale nie jest stroną. Mało tego, dłużnik nie musi wyrazić zgody na zawarcie takie umowy. On nawet nie musi o niej w ogóle wiedzieć – dodaje adwokat Katowice. Jeśli dłużnik nam nie płaci, to w tym momencie wierzyciel może dochodzić roszczeń od poręczyciela. Musimy pamiętać, że taki poręczyciel odpowiada nie tylko za sam dług, ale też za odsetki i kary umowne. Jeśli pojawią się na przykład koszty sądowe, to poręczyciel też je będzie musiał pokryć.

Do którego momentu odpowiada poręczyciel?

Pozostaje pytanie, do którego momentu w czasie za dług odpowiada poręczyciel? Mamy dwa rodzaje poręczeń – terminowe i bezterminowe. Ten pierwszy przypadek oznacza, że poręczyciel ograniczył swoją odpowiedzialność do określonego terminu. Jeśli zatem poręczenie jest ograniczone terminem do 1 stycznia 2017 r., to poręczyciel nie odpowiada już za zdarzenia, które miały miejsce począwszy od 1 lutego 2016 roku.

Poręczenie w prawie karnym

Umowa poręczenia jest zatem bardzo wygodna i dlatego też jest często stosowana w prawie cywilnym. Ale poręczenia są również stosowane w prawie karnym. Polega to na złożeniu odpowiedniej rękojmi, na przykład gotówki, ale też może być to w postaci papierów wartościowych czy hipoteki. Takie rzeczy ulegają przepadkowi w razie ucieczki oskarżonego. Gdy więc występuje taka sprawa karna adwokat Katowice stara się przekonać klientów do takiego rozwiązania. Dość często zdarza się, że dzięki poręczeniu oskarżony może wyjść z aresztu i odpowiadać z wolnej stopy.

Warto też wiedzieć, że jest jeszcze jeden, szczególny przypadek poręczenia. To poręczenie organizacji społecznej, czyli na przykład naszego zakładu pracy. Może on poręczyć, że oskarżony stawi się na każde wezwanie sądu i nie będzie utrudniał postępowania. Jeśli oskarżonym jest np. student, takie samo poręczenie może wydać jego uczelnia.

Czy to więc w prawie cywilnym, czy karnym, zdecydowanie warto stosować poręczenie. – To bardzo dobre zabezpieczenie, jeśli podpisujemy umowę. A w sprawach karnych, dzięki niemu możemy wyjść na wolność – przekonuje adwokat.

Źródła: 

http://www.kancelaria-szip.pl/strefa-wiedzy/359,za-co-i-do-kiedy-odpowiada-poreczyciel.html

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20090770650

https://www.rpo.gov.pl/pl/content/na-czym-polega-mo%C5%BCliwo%C5%9B%C4%87-por%C4%99czenia-maj%C4%85tkowego-lub-osobistego

Inne zapisy autora:

0

kampanieonline
kampanieonline

314 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816