HYDE PARK
Like

Wymyślił ADHD dla pieniędzy

18/06/2013
3746 Wyświetlenia
30 Komentarze
4 minut czytania
Wymyślił ADHD dla pieniędzy

  Attention Deficit Hyperactivity Disorder, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji, w skrócie ADHA, jako jednostka chorobowa, nie istnieje i nigdy nie istniał. Przyznał się do tego – kilka miesięcy przed śmiercią – Leon Eisenberg, który jako pierwszy opisał i sklasyfikował ten zespół. W swoi ostatnim wywiadzie dla Der Spiegel (2 luty 2012), Eisenberg powiedział. że „ADHA to fikcyjna choroba”. Nadpobudliwe dziecko, które w nadmiarze energii „skacze po ścianach” doprowadzając tym samym swoich opiekunów do kresu wytrzymałości, szybko otrzymuje etykietkę „ADHD”. Za przyczynę ADHD podaje się uwarunkowania genetyczne. To proste – jeśli trudno ustalić wyraźną przyczynę, najłatwiej zrzucić na geny. Osoby z ADHD według powszechnej wersji mają specyficzne wzorce pracy mózgu. Jednak czy aby na pewno? Po co „tworzyć” […]

0


 

Attention Deficit Hyperactivity Disorder, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji, w skrócie ADHA, jako jednostka chorobowa, nie istnieje i nigdy nie istniał. Przyznał się do tego – kilka miesięcy przed śmiercią – Leon Eisenberg, który jako pierwszy opisał i sklasyfikował ten zespół. W swoi ostatnim wywiadzie dla Der Spiegel (2 luty 2012), Eisenberg powiedział. że „ADHA to fikcyjna choroba”.

Nadpobudliwe dziecko, które w nadmiarze energii „skacze po ścianach” doprowadzając tym samym swoich opiekunów do kresu wytrzymałości, szybko otrzymuje etykietkę „ADHD”. Za przyczynę ADHD podaje się uwarunkowania genetyczne. To proste – jeśli trudno ustalić wyraźną przyczynę, najłatwiej zrzucić na geny. Osoby z ADHD według powszechnej wersji mają specyficzne wzorce pracy mózgu. Jednak czy aby na pewno?

Po co „tworzyć” chorobę?

Na chorobie można całkiem nieźle zarobić. Najpopularniejszym sposobem „leczenia” ADHD jest farmakoterapia. Jednym z najczęściej stosowanych specyfików jest Ritalin. Tylko w samych Niemczech sprzedaż leków na ADHD wzrosła z 34 kg w 1993 roku, do 1760 kg w 2011 roku. To 51 krotny wzrost sprzedaży! W Stanach Zjednoczonych co dziesiąty  chłopiec wśród dziesięciolatków codziennie zażywa leki na ADHD. I jest to tendencja rosnąca.

Szwajcarska Narodowa Komisja Doradcza do spraw Bioetyki (NEK) skrytykowała użycie Ritalinu. W opinii NEK z 22 listopada 2011 roku czytamy, że środki farmakologiczne zmieniają zachowanie bez żadnego wkładu ze strony dziecka. Doprowadziło to do ingerencji  w wolność i prawa człowieka, ponieważ środki farmakologiczne wywołują zmiany w zachowaniu, ale nie uczą dzieci jak samodzielnie osiągnąć te zmiany. W ten sposób dzieci są pozbawiane umiejętności uczenia się na doświadczeniu, ich wolność jest ograniczona, a rozwój zablokowany. Zadaniem psychologów, nauczycieli i lekarzy jest bycie mądrym przewodnikiem dla dziecka w jego naturalnym rozwoju.

Leon Eisenberg

Amerykański psychiatra „stworzył” ADHD w 1968 roku. Jego naukowe badania nad ADHD miały niewątpliwie jeden sukces – przyczyniły się do wzrostu sprzedaży leków. Eisenberg zajmował znaczące stanowiska: w latach 2006-2009 zasiadał w Komisji do klasyfikacji chorób DSM V i ICD X Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, otrzymał nagrodę Ruane Prize za badania psychiatryczne dzieci i nastolatków. A przede wszystkim – był liderem w dziecięcej psychiatrii przez ponad 40 lat.

Może to brzmieć nieprawdopodobnie, ale „stworzyć” chorobę nie jest trudno – wystarczy sięgnąć do źródła, czyli do zespołu decydującego o klasyfikacji chorób (DSM – klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego lub ICD –Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych). Na takiej klasyfikacji opiera się później reszta świata. Amerykańska psycholog Lisa Cosgrove odkryła finansowe powiązania między przemysłem farmaceutycznym a zespołem członkowskim, który miał decydować o klasyfikacji chorób DSM-IV. Według Lisy i jej współpracowników, 56% zasiadających w zespole członkowskim DSM miała owe powiązania, jeszcze gorzej wyglądała sytuacja w przypadku zespołu do „Zaburzeń Nastroju” i „Schizofrenii i Innych Zaburzeń Psychicznych” – tu 100% członków czerpało korzyści finansowe ze współpracy z przemysłem farmaceutycznym. Powiązania są szczególnie wyraźne, gdy pierwszą „linią leczenia” są leki. W kolejnej edycji (DSM-V) sytuacja jest podobna.

Na podstawie „Odkrywca ADHA wyznaje, że to fikcyjna choroba” (samozdrawianie.pl).

Źródło oryginału: Inventor of ADHD: ADHD is a fictitious disease

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

 1. Ach ci lekarze. Ja jako czlek po sześćdziesiątce nie lykaący tabletek żadnych jestem chory na coś takiego co nazywa się SFHD ( dystrofia mięśni) . Ale nie tak dokłanie jakby lekarze chcieli
  bym był chory. Znaczy to że jestem na takiej granicy tej choroby. W chwili obecnej moje cialo jest podejrzewane jeszcze o kilka innych chorób, ktorych nazw nie będę wymieniał , bo i po jaką cholerę.
  Jak na razie biegam od jednego lekarza do drugiego. Bo w końcu ciekawe jest to, na co się umrze. Pozdrawiam. :-).

  0
 2. Świetny patent. Wymyślam problem, produkuję rozwiązanie i zarabiam. Ciekawe ile poza ADHD jest obecnie leczone takich fikcyjnych chorób?

  0
  • Chorób? Dlaczego tylko chorób, szerzej trzeba postrzegać zarówno “choroby” jak i absurdalne “kuracje”: globalne ocieplenie (fortuna Ala Gore zdobyta na “kiju hokejowym”), dziura ozonowa, wspomaganie gospodarki przez “poluzowanie ilościowe”, leczenie (czy edukacja i mnóstwo innych dziedzin) “finansowane” przez państwo, walka z bezrobociem realizowana przez urzędników z pieniędzy, z których wcześniej utrzymywani byli pracownicy przez pracodawców (a których to pracowników trzeba było uprzednio zwolnić), podnoszenie siły nabywczej przez ustawowe podnoszenie kwot płac…

   0
 3. Cała ta wielka farmacja wymyślona jest tylko i wyłacznie dla pieniędzy. Polecam film:
  http://www.youtube.com/watch?v=7oRFNbhbJoE

  0
 4. Dzięki za film. Czegoś dziwnego się dowiedzialem. Pacient to jest kilent – potencjalny koncernów farmaceutycznych. Tu nie rozchodzi się o wyleczenie , tylko aby był cały czas pacient. On kasą panuje. Brak jego. to brak kasy.

  0
 5. Avatar Stawol

  Oszustwa nauki , szczególnie w medycynie, są warte potępienia i dotyczą takich schorzeń jak AIDS, czy inne , które często są klasyfikowane jako schorzenia w wyniku celowego ograniczenia naturalnej odporności organizmów aby przemysł farmaceutyczny mógł sprzedać wyimaginowane leki, które tak naprawdę nikimu nie s,ą potrzebne, Tak jest ze stresem itp.

  0
  • Avatar skaut

   Moze tak, moze nie… Jednakze dziwne jes to, ze osoby z udokoumentowana obecnoscia HIV w organizmie po ilus tam latach zaczynaja chorowac na wiele chorób rownoczesnie i umieraja. Dziwna zbieznosc. Tez jakis czas temu mocno interesowalem sie AIDS. I faktycznie, klasyfikacja AIDS z roku na rok operowala coraz nowszymi chorobami i byc moze jest w tym cos z oszustwa. Jednakze nie wyglosilbym otwarcie, że HIV nie uposledza i nie powoduje AIDS.

   0
 6. Avatar sev

  Ciekawe! Tym bardziej ciekawsze dla mnie osobiscie, ze nie chwalac sie, sam stwierdzilem, rok lub wiecje wstecz, iz ADHD to czysty wymysl psychiatrow lub/i psychologow. Nie wywnioskowalem skolei dlaczego tak mialo by byc… A tu prosze, jak zwykle grube pieniadze ! Na marginesie, taka nadpobudliwosc dziecka mozna by wykozystac z pozytkiem dla niego samego, na przyszlosc. Wina w tym, ze rodzice nie potrafia dostrzec potencjalnych mozliwosci tego zjawiska. Skoro wszystko szybciej robi i postrzega, rownie dobrze moze bardzo szybko sie uczyc ! Problem lezy tylko w odpowiednim zainteresowaniu dzieciaka zdobywaniem wiedzy (nauka+zabawa).

  0
 7. Avatar Her

  Sprawa z AIDS może w istocie wyglądać podobnie. Chociaż jej genezę tłumaczy się na kilka sposobów, ta mówiąca o pewny, rynku zbytu leków (i zmniejszeniu niepotrzebnej populacji przy okazji), brzmi również logicznie.

  0
 8. Po pierwsze: straszny sukinsyn z tego gościa. Po drugie: następnym krokiem firm farmaceutycznych będzie danie władzy urzędnikom do podjęcia przymusowego leczenia na podst.np.dziwnego zachowania, albo tzw.mowy nienawiści. To zwiększy sprzedaż leków 10000-krotnie, lekko licząc. Oczywiście obywatel niech się o nic nie martwi. Jego przymusowe leczenie będzie na koszt państwa. To zapewni niesłabnący strumień gotówki, no i obywatel właściwie tego nie odczuje. Zupełnie jak teraz. Płaci podatek na coś tam i nawet nie wie kiedy. Co za system. Perfekcja.

  0
 9. Avatar Chris

  Tzw. ADHD to jest permanentny nadmiar cukru. Wszędzie. I we wszystkim. Coli, sokach z kartonika, cukierkach, ciastkach, platkach kukurydzianych do mleka, jogurtach …. Potem jest już tylko gorzej: nierównowaga w jelitach, stoksykowanie organizmu, niedobory.

  0
 10. Pingback: czerwiec (oraz na tropie fałszywego proroka) | Ziemia dla Ziemian

 11. Avatar Michal

  już usunięty

  0
 12. Avatar Michal

  ju z usunięty

  0
 13. Avatar Gość

  Tyle, że Eisenberg zmarł w 2009… w 2012 nie mógł udzielić wywiadu

  0
  • Avatar ac/dc

   nikt nie napisał, że wywiad był w 2012r., ale był to rok ukazania gazety der Spiegel… Polacy nigdy nie nauczą się czytać ze zrozumieniem!

   0
 14. Avatar wojtek9

  Kiedyś czytałem (niestety, nie pamiętam na jakim blogu), że próg dopuszczalności zawartości złego cholesterolu we krwi w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, był – chyba trzykrotnie drastycznie obniżany. Za każdym razem gwałtownie wzrastała liczba “chorych”, a za tym wrastała ilość kupowanych (od koncernów farmaceutycznych) leków na obniżenie cholesterolu. Duże brawa za publikowanie takich tematów.

  Może to zmusi co niektórych do niezależnego i krytycznego myślenia i nie dawanie się ogłupiać!

  0
  • Avatar kluczyk

   Żeby było zabawniej, w sprawie cholesterolu nie istnieje żadne badanie naukowe, dające związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poziomem cholesterolu, a występowaniem miażdżycy, co więcej są przesłanki negatywne zwłaszcza nad Morzem Śródziemnym, gdzie w kilku miejscach poziom cholesterolu bardzo wysoki, a przypadków miażdżycy nie zaobserwowano…

   0
 15. Pingback: Czy ADHD zostało wymyślone tylko dla pieniędzy? | karolamo.pl

 16. Pingback: ADHD to fikcyjna choroba, stworzono ją dla pieniędzy! « Portal Jarka Kefira

 17. Avatar zen

  Takim lekarzem był też znany wszystkim Freud. Stworzył metodę, ale jej celem nie było leczenie pacejntów, lecz ich dojenie z pieniędzy… oraz w przypadku kobiet dodatkowo nadużycia seksualne. Shmock’s mają swoje metody zarabiania, jak nie choroba, to metoda, albo przedsiębiorstwo holokaust.

  0
 18. Avatar DOROTA

  http://www.youtube.com/watch?v=7oRFNbhbJoE cenzorzy usunęli film, 🙂 🙂 🙂

  0
  • Avatar Tadeusz

   USUNĘLI WSZYSTKO …USUNĘLI FILMY ‘ jedzenie ma znaczenie ‘ i ‘FARMACJA JAKIEJ NIE ZNACIE !’
   A LUDZIE PISALI ZEBY POIERAC FILMIKI BO USUNA ! I JA SOBIE POBRAŁEM ! JAK COS MOGĘ PODESLAC SKYPEM ! LUDZIE NIE MOZEMY BYC OSZUKIWANIE !

   0
 19. Avatar Mila

  ale to samo jest z lekami antykoncepcyjnymi. pakuje sie je kobietom, aby niby panowac nad plodnoscia, kobiety placa za nie duze pieniadze, a pozniej po takiej kuracji kobieta ma rozpierdol hormonalny w organizmie, musi latac go gina jak chce dziecko, a wiekszosci wypadkow konczy sie in vitro, za kolejne, wielkie pieniadze lub chorym dzieckiem, ktore takze bedzie potencjalnym klientem przemyslu farmaceutycznego. ale nie, ludzie sa madrzejsi. mysla ze pozjadali wszystkie rozumy, a to, co widnieje na poleczkach aptek jest prawda i dziala cuda! w takich momentach nie moge uwierzyc, ze o ludziach mowi sie, istota myslaca!

  0
 20. Zdaje się, że dla autora tego artykułu nie trzeba szukać prawdziwej choroby. Taką dawno rozpoznano, od dawna się diagnozuje i od dawna leczy. W szpitalu psychiatrycznym. Bo przecież nie przypuszczam, że ktoś świadomie może publikować takie bzdury. Jeśli jednak robi to świadomie, wpisuje się w zespół kłamców, którzy manipulują informacjami, udając znawców zagadnienia. ADHD jest zaburzeniem neurologicznym. I ku pokrzepieniu serc wielu tysięcy rodziców, a na pohybel autorowi chcę powiedzieć, że leki “na ADHD” stosowane są raczej niezbyt często. Terapia polega głównie na pracy psychologa lub terapeuty pedagogicznego. Znawców ADHD w tym gronie wielu nie jest. To istotne. Bo wiedza o ADHD z toku studiów nie jest wiedzą wystarczającą. Konieczne jest wieloetapowe/wieloletnie dokształcanie, by prawidłowo diagnozować ADHD i by skutecznie wspierać osobę z tym zaburzeniem. Jednym ze sposobów ograniczenia nadruchliwości i nadpobudliwości wydaje się odpowiednia dieta. Wszechobecny cukier, który “krzepi”, również niepotrzebnie pobudza. Aby nie reklamować rozsądnych terapeutów, i nie być promotorem wielu naprawdę odpowiedzialnych lekarzy powiem tylko, że oni są i można ich znaleźć. A że zawsze znajdą się tacy, którzy wiedzą lepiej, to i nie silę się na dalsze dyskusje. ADHD istnieje, autor w wielu miejscach się po prostu myli, albo kłamie, a mądry rodzic znajdzie dostęp do dobrego specjalisty. Z ADHD da się żyć. Z ADHD można odnosić prawdziwe sukcesy, choć przychodzi to niezbyt łatwo. Nie warto więc uznawać powyższy tekst za naukowy, nawet za mądry. W gruncie rzeczy najłagodniej o nim napisać: mija się z prawdą.

  0
  • Avatar Andrzej

   Bzdury? Panie Andrzeju czyżby? Psychiatria udaje że zna się na ludzkim zdrowiu,rzeczywistość jest inna,wie na temat zdrowia człowieka bardzo niewiele i ta wiedza jest mało przydatna w powrocie do zdrowia,ba szczerze to przeszkadza wyzdrowieć.Psychiatria leczy często wbrew woli pacjenta.
   !0 lat chodziłem z ciężką depresją do psychiatrów,psychologów itp znachorów a mój stan systematycznie się pogarszał.

   Rzuciłem to towarzystwo ich chore porady,leki w cholerę,przecierpiałem następne 3 lata ,po czym stwierdziłem że to życie należy tylko i wyłącznie do mnie ,przestałem słuchać tych którzy twierdzą że wiedzą jak żyć i co normalne a co nie. Od 10 lat jestem szczęśliwym człowiekiem ,dołki są ale jest spokój,SPOKÓJ JEST NAJWAŻNIEJSZY,reszta to zmyślone brednie. Pacjent powinien się tylko uspokoić i poczekać z dwa lata a depresja minie.

   0
  • Avatar Andrzej

   Pomoc Psychologa można o kant dupy potłuc ,psycholog ma swój świat,szkoła psychologiczna to wyznanie wiary ,
   Fakty są takie że terapia to “manipulacja” ,ale rozumiem że broni Pan sensu swojego życia,
   Czy pan jest w stanie zrozumieć mnie? Pan próbuje przypisać etykiety stanom mentalnym o których nie ma pan pojęcia czym są i z czego wynikają .
   To się nazywa wróżbiarstwo itp. rzeczy.

   Niech pan da sobie spokój z pouczaniem innych,lub pomaganiem innym bo im pan zaszkodzi.

   0
 21. Avatar Kamila

  Co za kompletna bzdura, stwierdzenie, że nie e ma ADHD! To krzywdzące dla innych . Radzę sięgnąć do innych źródeł i przede wszystkim czytać tam ze zrozumieniem, a nie między wierszami, bo znowu powstanie taka plotka

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816