Globalnie i Lokalnie
Like

Wszystkich Świętych. Najskuteczniesza czternastka

01/11/2016
146 Wyświetlenia
1 Komentarze
7 minute czytania
Wszystkich Świętych. Najskuteczniesza czternastka

W dzisiejsze święto Wszystkich Świętych modlimy się do świętych i o świętych, którzy dostąpili zbawienia i – będąc bliżej Boga – mogą go prosić o pomoc dla nas, nieco bardziej skutecznie, niż my. Wiadomo – są święci. Wśród nich jest grupa szczególnie skutecznych wspomożycieli, uznana przez dwa największe nieprotestanckie kościoły chrześcijańskie – katolicki i prawosławny. Chodzi o 14 świętych wspomożycieli.J. Rotermund, The 14 Holy Helpers, right panel, 1895

Oba kościoły zgodnie i od niemal tysiąca lat uznają, że ich wstawiennictwo u Boga jest wyjątkowo skuteczne. Zwłaszcza w przypadku chorób. Wszyscy święci żyli mniej więcej w tym samym okresie.

Choć ich znaczenie dla chrześcijaństwa jest ogromne, sami święci – właśnie jako grupa 14 Świętych Wspomożycieli – doczekali się tylko jednego miejsca kultu – barokowego kościoła Vierzehnheiligen, gdzie znajduje się ich ołtarz. Większość świętych żyła w Cesarstwie Rzymskim za panowania cesarza Dioklecjana, który wyjątkowo brutalnie prześladował chrześcijan.

Obecny niemal w każdym polskim samochodzie św. Krzysztof pochodził z Azji Mniejszej i według podań ludowych był ponad czterometrowym olbrzymem o ogromnej sile, dzięki której przenosił pielgrzymów przez rzekę. Święty miał zapaść się w dno rzeki pod ciężarem dziecka. Kościoły wschodnie uważają, że święty miał głowę psa i dopiero męczeńską śmiercią przebłagał Boga, aby dał mu nieśmiertelną duszę. Dziś jest patronem podróżników i nagłej śmierci.

Św. Katarzyna z Aleksandrii była łamana kołem (które zniszczył zesłany przez Boga anioł) a potem ścięta jako 18 letnia dziewczyna tylko dlatego, że wygrała dysputę z 50 filozofami z dworu rzymskiego cesarza. Za podstawę legendy o Katarzynie z Aleksandrii posłużył życiorys Hypatii z Aleksandrii. Św. Katarzyna pomaga leczyć bóle głowy i gardła.

Św. Barbarze przed śmiercią (jest pomocna w godzinie śmierci) ukazać miał się w wieży – więzieniu anioł z Hostią. Kilka godzin później została ścięta – również jako kilkunastoletnia dziewczyna. Barbara jest orędowniczką wiernych w czasie burzy i pożarów.

Święty Jerzy, patron rycerzy i opiekun zwierząt gospodarskich według legend był jedynym świętym, który stoczył zwycięską walkę ze smokiem. Z dokumentów wiemy, że był jednym z żołnierzy cesarza Doklecjana, który kazał mu prześladować chrześcijan. Po odmowie Jerzego torturowano i ścięto pod murami miasta.

Ścięto również innego świętego – Błażeja, który – dziś patron nagłej śmierci – był lekarzem i pustelnikiem ratującym ludzi przed nagłą śmiercią od udławienia się. Pustelnika Błażeja Cesarstwo Rzymskie szukało ponad dwie dekady w całej Kapadocji. Mimo wieloletniego więzienia święty nie wyrzekł się wiary – nawrócił na chrześcijaństwo większość współwięźniów.

Cyriak, który za życia był bogatym, rzymskim arystokratą wsławił się wypędzaniem demonów z dzieci głów królewskich ówczesnego świata. Dziś święty chroni wiernych od opętania.

Św. Małgorzata, chroniąca od bóli porodowych urodziła się jako córka pogańskiego kapłana. Zabito ją ponieważ nie chciała poślubić rzymskiego namiestnika. Na obrazach w tysiącach kościołów wschodnich i zachodnich przedstawiana jest, jako święta trzymająca na smyczy symbolizującego diabła smoka.

Patron Francji i chroniący przed migrenami św. Dionizy miał, według legendy, już po ścięciu zanieść własną głowę na miejsce pochówku. Stąd zresztą jest przedstawiany jako święty trzymający głowę w dłoni. Wizerunki Dionizego rozpoczęły zjawisko kefaloforii w kulturze europejskiej, czyli motywu męczennika trzymającego własną odciętą głowę.

Rzucony na pożarcie rzymskim lwom niespełna 10-letni chłopiec, dziś św. Wit, patron chorych na epilepsję, czyniąc znak krzyża przed zwierzętami zmusił je do uległości. Za to cesarz Rzymu ugotował go na oczach tysięcy rzymian w kotle z wrzącym ołowiem.

Św. Idzi, były pustelnik i założyciel zakonu, który bodaj jako jedyny z 14 Świętych Wspomożycieli dożył późnej starości, wzywany jest w razie bezpłodności i przeciw chorobom psychicznym. Jest patronem karmiących matek, rybaków, myśliwych, pasterzy, handlarzy końmi, rozbitków, epileptyków, chorych i rannych.

Najbardziej przerażającym wizerunkiem świętego w kościołach chrześcijańskich na świecie jest wizerunek św. Pantaleona, który zawsze przedstawiany jest jako męczennik z dłońmi przybitymi gwoździem do głowy – a to dlatego, że między innymi w taki sposób torturowali go rzymscy centurioni. Dziś święty jest patronem lekarzy i pielęgniarek.

Chorzy na trąd i epilepsję najczęściej modlą się (skutecznie jak zapewniają patriarchowie prawosławni i katoliccy biskupi) do świętego Achacego, którego ścięto za to, że jako rzymski legionista przyjął wiarę w Chrystusa.

Świętego Erazma z opresji ratował osobiście Archanioł Michał. Wzywano go jako obrońcę przed zarazą, w czasie kolek i boleści brzucha (miało to związek z torturami jakie mu zadano, a polegającymi na wyrywaniu wnętrzności), oraz podczas porodu.

Zaś Eustachego zamykającego poczet 14 Świętych Wspomożycieli zaraz po nawróceniu się na chrześcijaństwo spotkała seria nieszczęść – stracił majątek, jego służący poumierali na zarazę, podczas podróży morskiej została porwana jego żona, a gdy przechodził przez rzekę z dwoma synami, jego dzieci zostały porwane przez wilka i lwa. Podobnie do Hioba Eustachy lamentował, ale nie stracił wiary. Wkrótce po tym odzyskał swoją rodzinę i wcześniejszą pozycję.

Do modlitw do świętych wspomożycieli nie raz namawiał Jan Paweł II. Ci właśnie święci mogą się stać początkiem powrotnego połączenia kościołów chrześcijańskich.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Jeden komentarz

  1. AS (niedobry)

    I pomyśleć, że Grecy i inni, też mieli takich pomniejszych bogów-opiekunów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217