POLSKA
Like

Wspomnienia na “Dzień Wolności”

05/11/2017
715 Wyświetlenia
0 Komentarze
10 minut czytania
Wspomnienia na “Dzień Wolności”

Moja mama odpowiadając na moje dziecięce pytania, kto to był ten Piłsudski i o co chodzi z tym „cudem”, o którym czasem w rozmowach wspominali rodzice, powiedziała, że był marszałkiem Polski i przyczyną zgryzot dla wielu ludzi, a „cud”, to „bitwa pod Warszawą” i odparcie wojsk bolszewickich, które napadły na Polskę i że to dzięki gen. Rozwadowskiemu i jego planowi strategicznemu udało się zwyciężyć, a nie Piłsudskiemu, który na czas bitwy zniknął z Warszawy.

0


Później w szkole podstawowej i w liceum, też się niewiele dowiedziałem, bo podręczniki kończyły się na Rewolucji Październikowej i dekrecie Lenina “nadającym Polsce wolność”, która została zmarnowana później przez Sanację, i tyle.
.
Ponieważ interesowała mnie wtedy chemia i elektronika, a zadawanie pytań o Piłsudskiego i Sanację było w szkole delikatnie mówiąc „niemile widziane”, to mój stan wiedzy historycznej zatrzymał się na Sowieckiej Rewolucji i tym co usłyszałem od rodziców – nie byłem z resztą historii pasjonatem.
.
Dopiero kilkanaście lat temu znajomy z Australii podesłał mi w pdf-ach fragmenty książki Siedlika „Klęska Demokracji”, w której wypisz wymaluj było to, co przekazała mi moja mama, a o czym praktycznie zapomniałem. Refleksja. Skąd moja mama to wszytko wiedziała? Widocznie była to w tamtych czasach wiedza wielu mniej lub bardziej kojarzących rzeczywistość Polaków, która najwidoczniej została do dziś skutecznie wyciszona i zastąpiona „nowymi faktami historycznymi”, a raczej, jakby to dzisiaj należało określić, “faktami merdialnymi” serwowanymi dla ówczesnych Polaków – Lemingów podatnych na rządową propagandę, podobnie jak to dzieje się zresztą do dzisiaj.
.
W rodzinie mojej żony pochodzącej z poznańskiego jest z kolei przekaz o członku tej rodziny, oficerze kawalerii wielkopolskiej odznaczonym za kampanię bolszewicką, a następnie doprowadzonym do śmierci za swoje poglądy w obozie koncentracyjnym stworzonym przez Piłsudskiego. Jak widać nie były to jedynie odosobnione przypadki, które pewnie też jakoś wpływały później na chęć oddania życia za „Sanację” przez część Polaków.
.
I jeszcze kilka uwag. Piłsudski zmienił w niezrozumiały sposób pierwotny plan bitwy opracowany przez gen. Rozwadowskiego przesuwając koncentrację 4 Armii (uderzeniowej) z Garwolina (jeden dzień marszu od Warszawy) do Puław (3 dni marszu), na skutek czego nie możliwe było później okrążenie i doszczętne rozbicie bolszewików, co umożliwiło im szybką ucieczkę i zorganizowanie następnie solidnej obrony nad Niemnem.
Sprawa „niezrozumiałej” zmiany planu wyjaśniła się 4 dni później, gdy Piłsudski opuścił Warszawę i nie wierząc w zwycięstwo zabezpieczył sobie w ten sposób drogę ucieczki na południe.
.

Piłsudski złamał także obietnicę daną Petlurze, że Ukraińcy będą uczestnikiem negocjacji pokojowych  po pokonaniu bolszewików.  Ukraińcy poczuli się haniebnie zdradzeni przez Polaków.

.
Z kolei porucznika Stawarza, który oswobodził Kraków z rąk austriackich, nie awansował i przeniósł szybko do cywila, a także skazał na “zamilczenie na śmierć” (Stawarz nie był nigdy zapraszany na żadne uroczystości rocznicowe, ani lokalne, ani państwowe), co trwało aż do obecnych czasów. Od kilku lat, na szczęście por. Antoni Stawarz ma w Krakowie swoją ulicę niedaleko miejsca, w którym mieściły się opanowane przez niego i jego kolegów koszary, skąd wyszła wolność dla Krakowa. Nie wiadomo jakby wyglądał wrzesień 1939r gdyby w Polsce rządził ktoś inny niż potrójny agent obcych państw.

.
„Kariera Nikodema Dyzmy” była dla współczesnych oczywistym odbiciem kariery Piłsudskiego. Dołęga Mostowicz został pobity prawie na śmierć przez „nieznanych sprawców” po jej opublikowaniu. Warto przeczytać powieść w oryginale, bo adaptacje filmowe nie oddają zawartych w niej “smaczków” i aluzji.
..
Zacytuję jeszcze dwa teksty, które kiedyś wyszukałem:
„Na wielką skalę zaczęło się fabrykowanie „prawdy historycznej”. W Biurze Historycznym Piłsudski umieścił swoich ludzi (Kazimierz Świtalski), którzy wynosili dokumenty i fałszowali.
Po śmierci wodza „ostatnia brygada” przeforsowała ustawę chroniącą imię marszałka, na mocy której każdego obrażającego cześć wodza można było aresztować i więzić pięć lat. Czas odbrązowić narastające kłamstwa i mity.
Nie kłaniam się temu pomnikowi. To nie pierwszy raz, kiedy Polską rządził człowiek mały, niewykształcony, obnoszący się z wizerunkiem Maryi, a bezwyznaniowy, mściwy, pozbawiony kultury osobistej, niepanujący nad emocjami, ordynarny (gdyby wtedy nagrano taśmy, dzisiejsi bohaterzy afery uchodziliby za dobrze wychowanych)… Jakoś to wszystko dziwnie znajomo brzmi!”
.
„„W swoim testamencie (spisanym na 13 stronach) z datą 7.12.1930 r., Paderewski podał szczegóły dotyczące rozdzielenia swego wielkiego majątku pomiędzy charytatywne polskie instytucje i organizacje. Końcowy paragraf stanowił opinię tego wielkiego patrioty na temat rządów w kraju. Oto fragment tego testamentu:
.
Wszystkich, którym niechcący i niesłusznie sprawiłem przykrość lub też ich obraziłem mimowolnie – pokornie przepraszam. Przyjaciołom serdecznie wdzięczny, do wrogów nie mam żalu. Krzywdy doznane, a doznałem ich wiele. Po chrześcijańsku przebaczam. Nie mogę tylko przebaczyć tylko tym pysznym i nikczemnym, co myśląc jedynie o korzyściach osobistych i o wywyższeniu własnym, prowadzili i prowadzą Ojczyznę do zguby, a naród do upodlenia. Sam Bóg im tego nie wybaczy.
Przytaczając powyższy ustęp, Adam Grzymała – Siedlecki podaje następujący komentarz:
Dla tych, co go znali, nie ma wątpliwości, że w finale mowa tu o Piłsudskim.”
.
Przytaczam powyżej same złe opinie na temat Piłsudskiego, więc wypadałoby powiedzieć o nim też coś dobrego. Jako urodzony konspirator był dobry w konspiracji. Dzięki jego wytrwałej pracy spiskowo-organizacyjnej powstała Polska Organizacja Wojskowa (POW), tworząca kadrową sieć patriotów pragnących walczyć o wolność Polski we wszystkich zaborach. Jej członkowie najczęściej należeli również do organizacji paramilitarnych i straży pożarnych. Doskonale wypełnili oni swoją rolę podczas akcji rozbrajania żołnierzy, zwłaszcza niemieckich. którzy z uwagi na szacunek dla munduru, (choćby straży pożarnej), łatwiej poddawali się takim umundurowanym oddziałom niż cywilom.
I za to Piłsudskiemu cześć i chwała!

.
Ale cóż, rewolucjonista i spiskowiec, a do tego agent obcych wywiadów najczęściej nie sprawdza się jako szef zarządzający całym państwem (a nie spiskowcami, jak wcześniej).
.
Niestety, stworzona za jego życia legenda i jej kapłani do dziś nie pozwalają na obiektywną, zgodną z prawdą ocenę jego postaci i różnymi sposobami próbują nie dopuścić, do “kalania” jego sylwetki. Dopóki Polacy nie rozliczą uczciwie swojej historii poczynając od Sanacji po dzień dzisiejszy, nie będzie możliwa budowa od podstaw nowej Rzeczypospolitej opartej na prawdzie. Bo na razie podstawa tzw. “III Rzeczpospolitej” to, kłamstwa historii, ogłupiająca propaganda nie sięgająca do sedna spraw i popiersie “Marszałka” na biurku  “Prezesa”.
.
Kiedyś odpisałem sarkastycznie jednemu z wyznawców religii “Marszałka” na jego polemikę z moim artykułem:
.
“A poza tym, tak jak za Sanacji mamy teraz w Polsce wolność, brak książek na indeksie, a w każdej księgarni, także internetowej można kupić „Lodową Ścianę” Świętka, czy „Klęskę Demokracji” Siedlika, a używane egzemplarze tych książek na Allegro można już dostać za symboliczną złotówkę: http://allegro.pl/swietek-ryszard-lodowa-sciana-i5586677478.html , a nie na przykład za 700 – 2000zł – jeśli się w ogóle tam pojawią, przez co nie opłaca się robić wydawcom dodruków wymienionych pozycji.
No cóż, „Racja jest jak dupa, każdy ma swoją!” – ale prawda tylko jedna. “Kto trzęsie drzewem prawdy, temu padają na głowę obelgi i nienawiść”. – Konfucjusz
Janusz Żurek
P.S.
Można też zajrzeć na:

.

https://3obieg.pl/czy-takiej-historii-jestesmy-uczeni
.
https://3obieg.pl/pucz-majowy

.

http://solidarni2010.pl/36048-waldemar-biniecki-i-katarzyna-murawska-blekitna-armia-gen-jozef-haller—nadzieja-i-bol.html?PHPSESSID=43530bd20dedb93ad391bdf856c1bc72

.

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gospodarka-przedwojenna-pilsudski-historia,193,0,2186177.html

.

http://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/07/25/czy-pilsudski-sprzedal-bialorus-bolszewikom-sa-na-to-nowe-papiery/

.

http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/11/jak-sanacja-doprowadzila-do-katastrofy-politycznej-i-militarnej-ii-rp/

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Janusz Żurek http://opty.org

Z urodzenia (1949) optymista, z wykształcenia inżynier elektryk (AGH), z zawodu elektronik, z poglądów liberalny (wolnościowy) konserwatysta.

139 publikacje
739 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816