POLSKA
Like

Wspólna diagnoza

02/07/2013
1066 Wyświetlenia
7 Komentarze
5 minut czytania
Wspólna diagnoza

Możliwości dalszego rozwoju Polski opartego na taniej sile roboczej się wyczerpały – podkreślił Jarosław Kaczyński, prezes PiS w wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego”, dodając, że w tej ważnej kwestii ma wspólną diagnozę z NSZZ Solidarność. Z dalszej części wywiadu wynika, że także w wielu innych sprawach społecznych i gospodarczych. Jak zauważa lider największej partii opozycyjnej w Sejmie obecnej kadencji W Polsce rzeczywiście jest tania siła robocza, ale my nie wygramy konkurencji pod tym względem z Chinami czy podobnymi krajami. Dlatego musimy zmienić nasz model rozwoju gospodarczego. Zabiegi prosocjalne, propracownicze dzisiaj mają dużą moc, jeśli chodzi o unowocześnianie polskiej gospodarki, gdyż zmuszają polską klasę właścicielską do innej postawy. Jednocześnie donikąd prowadzi przerzucanie kosztów i ryzyka działalności gospodarczej na pracowników Elastyczny czas pracy w rozliczeniu rocznym to jest po […]

0


Możliwości dalszego rozwoju Polski opartego na taniej sile roboczej się wyczerpały – podkreślił Jarosław Kaczyński, prezes PiS w wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego”, dodając, że w tej ważnej kwestii ma wspólną diagnozę z NSZZ Solidarność. Z dalszej części wywiadu wynika, że także w wielu innych sprawach społecznych i gospodarczych.

Jak zauważa lider największej partii opozycyjnej w Sejmie obecnej kadencji

W Polsce rzeczywiście jest tania siła robocza, ale my nie wygramy konkurencji pod tym względem z Chinami czy podobnymi krajami. Dlatego musimy zmienić nasz model rozwoju gospodarczego. Zabiegi prosocjalne, propracownicze dzisiaj mają dużą moc, jeśli chodzi o unowocześnianie polskiej gospodarki, gdyż zmuszają polską klasę właścicielską do innej postawy.

Jednocześnie donikąd prowadzi przerzucanie kosztów i ryzyka działalności gospodarczej na pracowników

Elastyczny czas pracy w rozliczeniu rocznym to jest po prostu niewola. To jest właśnie ten mechanizm, na który w żadnym wypadku się nie zgadzamy – rezultatem jest traktowanie pracownika, a więc bardzo niskie płace, bardzo niskie inne koszty pracy i relacja pracodawca – pracownik przypominająca nawet nie wiek ubiegły, ale XIX stulecie. Tą drogą daleko nie zajedziemy.

Jarosław Kaczyński krytycznie odniósł się także do największej patologii polskiego rynku pracy – umów śmieciowych, coraz powszechniej zastępujących kodeksowe umowy o pracę.

W procesie rozłożonym na pewien czas, na przykład dwa lata, także i ten problem powinien zostać zlikwidowany.

Prezes PiS podkreślił także, że obecne województwo śląskie, jest, jak kiedyś, fundamentem polskiej gospodarki na którym powinny opierać się filary rozwoju ekonomicznego naszego kraju.

Zgromadzony tu zasób tradycji pracy powinien być wykorzystany, a nie niszczony. Na Śląsku jest także wielki potencjał intelektualny, związany z funkcjonowaniem tam ważnych środowisk akademickich. I to także trzeba wykorzystać lepiej niż dotychczas (…)

Dlatego mówimy, że potrzebny jest regionalny plan dla Śląska, i my go stworzymy. Wiem, że to nie jest proste i wiele będzie kosztowało. Wiem, że nie zrobimy tego z dnia na dzień. Ale stwórzmy jednak taki plan, który byłyby wyzwaniem dla całego pokolenia i szansą, zarówno dla Śląska, jak i dla Polski. Powinien on zawierać zarówno perspektywę dla przemysłu ciężkiego, uwzględniającą tutejsze zasoby naturalne, wiedzę, doświadczenie oraz etos pracy, jak i wspierać nowe technologie oraz miejscowe zasoby intelektualne.

Zwracając jednocześnie uwagę, na niosące poważne ekonomiczne konsekwencje błędy polityczne popełnione przez obecny rząd

Wśród różnych złych rzeczy, które zrobił premier Tusk, brak weta dla pakietu klimatycznego jest jedną z najgorszych, gdyż stanowić będzie bardzo poważne obciążenie dla naszego PKB.

Jak bowiem zauważył Jarosław Kaczyński

W Unii trzeba się umieć rozpychać, w ramach troski o narodowy interes. Płynięcie z głównym nurtem to nie jest żadna polityka. Z okresu, kiedy byliśmy u władzy, wyniosłem doświadczenie, że można się tam rozpychać i że przynosi to rezultaty. Trzeba tylko chcieć i wiedzieć, że to nie zapewnia dobrej prasy na Zachodzie, natomiast na poziomie realnej polityki przynosi dobre skutki.

Lider PiS kolejny raz negatywnie ocenił przeforsowane przez obecny rząd wydłużenie wieku emerytalnego

Przejście na emeryturę w wieku 67 lat nie może być przymusowe. Trzeba więc przywrócić wiek 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, jako dający uprawnienia emerytalne. Natomiast należy pozostawić wiek 67 lat jako możliwość do wyboru.

Odpowiadając na pytanie dotyczące – postulowanego przez Solidarność – ograniczenia handlu w niedzielę Jarosław Kaczyński opowiedział się za referendum w tej sprawie. Tym samym praktycznie poparł związkowe żądanie szerszego stosowania mechanizmów demokracji bezpośredniej

Gdyby zaś społeczeństwo zdecydowało, że handel w niedzielę jest dopuszczalny, wówczas właściciele powinni uwzględnić dodatkowych pracowników, aby zasadnicza część załogi mogła korzystać z prawa do niedzielnego wypoczynku. To jest ponad 350 tys. pracowników, którym niedzielny wypoczynek także się należy.

Cały wywiad z Jarosławem Kaczyńskim „Musimy być konsekwentni” można przeczytać tutaj.

(opr. inf) NSZZ Solidarność Fiat

Inne zapisy autora:

0

Mateusz Gruźla
Mateusz Gruźla

"W życiu nie chodzi o to jak mocno możesz uderzyć, ale o to jak mocno możesz dostać i dalej iść do przodu."„I call myself a Peaceful Warrior…because the real battles we fight are on the inside.”„Pan Bóg nie lubi tchórzy!”

130 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758