Bez kategorii
Like

“Wprost”: milioner przejmuje PiS

23/07/2012
218 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Jeśli jest w tej chwili w PiS ktoś, kto ma szansę odsunąć Jarosława Kaczyńskiego od władzy, to senator Grzegorz Bierecki, założyciel SKOK. Pieniądze już ma, teraz rośnie w polityczną siłę na terytorium Kaczyńskiego – twierdzi tygodnik “Wprost”.

0


Dziś Bierecki swoją działalność opiera na trzech filarach. Pierwszy to SKOK, drugi – polityka, trzeci zaś – wpływy w prawicowych mediach. Kaczyński już dostrzegł jego ambicje. Na razie próbuje Biereckiego na przemian to temperować, to głaskać.
Bierecki jak Rydzyk – to jedna z kluczowych postaci dla przyszłości PiS i całego narodowo-katolickiego środowiska politycznego. Został senatorem z Podlasia, mimo że ma z tym regionem niewiele wspólnego. Mocniej zaangażował się w politykę, bo – wiele na to wskazuje – straci wpływy w swych ukochanych SKOK. Po latach walki i oporu braci Kaczyńskich PiS finalnie przegrało walkę o nadzór państwa nad SKOK. Prezydent właśnie podpisał ustawę, dzięki której kasę instytucji Biereckiego prześwietli Komisja Nadzoru Finansowego. To, co traci na rynku finansowym, stara się sobie zrekompensować w polityce.

Systematycznie rozszerza swoją strefę wpływów w środowisku PiS. Dba o posłów z drugiego szeregu, zatrudnia ich rodziny, sponsoruje imprezy w ich okręgach wyborczych. Rozmówcy tygodnika "Wprost", szacują, że w "partii Biereckiego" może być nawet co czwarty ze 135 posłów PiS. Bierecki jest też jednym z niewielu członków klubu PiS utrzymującym ciepłe stosunki z ziobrystami. Ziobro wsparł go mocno podczas kampanii wyborczej, choć sam był już wówczas na wylocie z PiS i odwiedzał głównie kandydatów, których mógł potem z partii wyprowadzić. W wydawanej przez SKOK „Gazecie Bankowej” zatrudnienie znalazła nawet Patrycja Kotecka, żona Ziobry.

– Jarosław jest pod ścianą. Zdaje sobie sprawę, że Bierecki prowadzi polityczny casting. Jeśli nie będzie miał szans na realizację swych ambicji w PiS, to może poprzeć Ziobrę. Pieniądze SKOK mają w tej grze duże znacznie – mówi jeden z współpracowników Kaczyńskiego. Bierecki ma duże ambicje związane z tymi wyborami, niektórzy posłowie PiS widzą w nim nawet kandydata na prezydenta – choć na razie to raczej objaw zbytniego przywiązania do SKOK.

"Wprost", wp.pl

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Jan Pi

938 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816