KULTURA
Like

WOLNY CZYN: Suche gałęzie czekają

28/01/2014
650 Wyświetlenia
3 Komentarze
3 minut czytania
WOLNY CZYN: Suche gałęzie czekają

Pewne poezje trudniej zapomnieć niż inne, również i zwłaszcza gdy dotyczą spraw dla swego adresata ważnych, czy choć aktualnych. Wiersze te tkwią w pamięci długo. Uporczywie wracają. Taki właśnie opublikował Kazimierz Wierzyński w zbiorze Czarny polonez, Paryż 1968. Długo pamiętałem Prometeuszów dmących w rogi obfitości… – ale okazało się, że określenie przekręciłem.

0


Dowodzi to potrzeby cytatu, a mój egzemplarz wydany w Podziemiu w latach 80-tych – piękny edytorsko – dawno temu pożyczyłem na niestety wieczne nieoddanie. Nic to – pomyślałem – w tych razach niezrównany jest internet. Niecierpliwymi tedy palcy sięgam do klawiatury. I tu pierwsze zdziwienie – w internecie próżno szukać fraz dla mnie pamiętnych. Zajrzałem więc do biblioteki publicznej. Tu zdziwienie jeszcze większe: w bibliotece miejskiej w Katowicach tomiku też nie ma. Słyszę radę bibliotekarza, by szukać w Wierzyńskiego wierszach zebranych – ale już pierwszy rzut oka na obwolutę, a rzut oka drugi do środka daje wiedzę o roku i miejscu wydania. Dla państwa informacji, najnowsze wydanie popularne – wysoki nakład, i osiągalne w zwykłej bibliotece – Kazimierza Wierzyńskiego, wybitnego poety polskiego XX wieku, pochodzi z roku 1985. Z niego wiedzę o poezji autora biorą uczniowie; o ile biorą ją skądkolwiek. To wiele mówi o naszej z państwem kondycji, nie tylko moralnej.

 

Może pora przestać się czemukolwiek dziwić.

 

Tak czy owak, wiersza o który mi idzie nie znajdę w wydaniu „krajowym” – sowieckiej „Polski” – z roku 1985. Z powodów które staną się dla państwa jasne po lekturze. Tomik w końcu znalazłem w bibliotece lokalnej polonistyki.

 

Polecam Suche gałęzie Kazimierza Wierzyńskiego. Prócz skutku doraźnego warto, by frazy pamiętne – poprzez słowa kluczowe – znalazły się w internecie i były osiągalne momentalnie. Pozwoliłem sobie uwspółcześnić (jak sadzę) interpunkcję. (mc)

 

 

Suche gałęzie

 

Suche gałęzie czekają

Na Prometeuszów zakutych i rozpętanych

(Zakutych jak tępe łby

Rozpętanych w ochlaju władzy)

Na Spartan gotowych strącać ze skały

Na Rolandów dmących w róg obfitości

Na Robespierrów z pełnymi majtkami

Na Makrotów patriotów

Na katolików w stanie łaski ubeckiej

Na bezsens polski w kraju i za granicą

Na wszystkich

I na wszystko

Co można tu wpisać

Z Xiąg (tego) Rodzaju Ludzkości

 

Nie dajcie długo czekać

Suchym gałęziom

Na zasłużonych

 

 

Kontakt: tel. 511 060 559

ppraworzadnosc@gmail.com

https://sites.google.com/site/wolnyczyn

http://www.youtube.com/user/WolnyCzyn

http://mariuszcysewski.blogspot.com

0

Wolny Czyn https://sites.google.com/site/wolnyczyn/

W matriksie ""3 RP""... https://sites.google.com/site/wolnyczyn/

644 publikacje
103 komentarze
 

3 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758