NEWS
Like

WOLNY CZYN: Między nami banderowcami: Dwa dni w Iłowajsku

26/07/2015
572 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
WOLNY CZYN: Między nami banderowcami: Dwa dni w Iłowajsku

Barykada „polska” w Kijowie przy ul. Kościelnej. Koniec lutego 2014 r. Jest polskie tłumaczenie filmu dokumentalnego Rusłana Hanuszczaka z wojny Ukrainy o niepodległość, w obronie Europy i Polski – „Dwa dni w Iłowajsku”. Film sygnuje słynny pułk Azow. W sobotę warto zobaczyć. Łącze poniżej. Żołnierzem pułku Azow jest Aleksander Makara ze Lwowa, znany z zabiegów o ochronę cmentarza WP we Lwowie; leżą na nim również żołnierze Wojska Polskiego polegli w bratobójczych walkach z Ukraińcami. W tym samym czasie polskojęzyczna orda i żulia z Przemyśla niszczy groby ukraińskie w Polsce. Wojna na Ukrainie to wojna o wolność również Polski, co warto przypomnieć zwłaszcza w miejscach gdzie grasują trolle i zwłaszcza w tych dniach. Sowieci próbują bowiem wszcząć kolejną ruchawkę na tyłach […]

0Barykada „polska” w Kijowie przy ul. Kościelnej. Koniec lutego 2014 r.

Jest polskie tłumaczenie filmu dokumentalnego Rusłana Hanuszczaka z wojny Ukrainy o niepodległość, w obronie Europy i Polski – „Dwa dni w Iłowajsku”. Film sygnuje słynny pułk Azow. W sobotę warto zobaczyć. Łącze poniżej. Żołnierzem pułku Azow jest Aleksander Makara ze Lwowa, znany z zabiegów o ochronę cmentarza WP we Lwowie; leżą na nim również żołnierze Wojska Polskiego polegli w bratobójczych walkach z Ukraińcami. W tym samym czasie polskojęzyczna orda i żulia z Przemyśla niszczy groby ukraińskie w Polsce.

Wojna na Ukrainie to wojna o wolność również Polski, co warto przypomnieć zwłaszcza w miejscach gdzie grasują trolle i zwłaszcza w tych dniach. Sowieci próbują bowiem wszcząć kolejną ruchawkę na tyłach armii ukraińskiej – tym razem na Zakarpaciu. Pisze o tym Niezależna (http://niezalezna.pl/69030-moskiewscy-agenci-chca-rozszarpac-polske-zaostrza-sie-sytuacja-w-donbasie) Gdyby teren ten przejęli Sowieci, gdyby nie było tam przyjaznej (choć jednostronnie) Ukrainy – wojna byłaby w Polsce już teraz.

Zainteresowanym biegiem wojny polecam grupę Wolnego Czynu na Facebooku (https://www.facebook.com/groups/517163485099279/), gdzie regularnie pojawiają się tłumaczenia na polski komunikatów Oporu Informacyjnego, ukraińskiego zespołu dziennikarskiego pod wodzą niestrudzonego Dmytro Tymczuka.  Oto odcinek dzisiejszy na zachętę.

Dmitry Tymchuk (Dmitrij Tymczuk)
OPÓR INFORMACYJNY – ІНФОРМАЦІЙНИЙ СПРОТИВ – ИНФОРМАЦИОННОЕ СОПРОТИВЛЕНИЕ

(tłumaczenie: And kor.: Olo)

Według danych operacyjnych grupy „Opór Informacyjny”.
16.07.2015

Kontynuując aktywne ostrzały pozycji sił ATO oraz obiektów cywilnych siły rosyjsko-terrorystyczne na terenach Donbasu pragną zapobiec przy tym „przyłapaniu” ich przez OBWE na złamaniu ustaleń z Mińską (Mińsk-2) – największa ilość ostrzałów (praktycznie 2/3) jest przeprowadzana po zmierzchu i w nocy, o tej porze doby, kiedy patrolowanie przez przedstawicieli OBWE praktycznie nie jest przeprowadzane. W trakcie ostrzałów, przeprowadzanych przez bojówkarzy nadal jest aktywnie wykorzystywane również ciężkie uzbrojenie – artyleria o kalibrze powyżej 100 mm, 120 mm moździerze oraz sprzęt opancerzony.

W tym samym czasie obserwowane jest nasilenie przez bojówkarzy działań dywersyjnych (tak zwanej „małej wojny”) na taktycznym oraz operacyjnie-taktycznym zapleczu sił ATO. W ciągu ostatniej doby na tyłach wojsk ukraińskich odnotowano równoległą działalność od razu kilku grup dywersyjno-wywiadowczych (DRG) przeciwnika (głównie oddziałów specnaz Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych FR, czyli GRU). Miedzy innymi DRG bojówkarzy aktywnie minują tereny, prowadzą „polowania” na żołnierzy ukraińskich oraz na transporty logistyczne, przemieszczające się bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Na zachód od Doniecka (linia Marjinka – Krasnohoriwka – Pisky – Opytne – Awdijiwka – Szumy) terroryści kontynuują prowadzenie permanentnych ostrzałów z różnych typów broni, wykorzystując również aktywnie sprzęt opancerzony. W okolicach miejscowości Opytne bojówkarze prowadzili ostrzały wykorzystując moździerze o kalibrze 120 mm, a w okolicach Awdijiwky – z dział o kalibrze 122 mm. W rejonie Krasnohoriwka – Pisky miały miejsce ostrzały prowadzone przez bojówkarzy z czołgów oraz działek przeciwlotniczych ZU-23-2.

W okolicach miejscowości Marjinka oraz Krasnohoriwka (fabryka cegieł) wciąż działają grupy snajperskie przeciwnika, ostrzeliwujące pozycje sił ATO z pasów zieleni (tak zwanej „zielonki”) w strefie „ziemi niczyjej”.

W okolicach Szyrokine oraz pomiędzy miejscowościami Hnutowe i Tałakiwka (Pomorski kierunek) terroryści prowadzili ostrzały z broni strzeleckiej, odnotowano wykorzystanie przez bojówkarzy moździerzy o kalibrze 82 mm.

W okolicach Szczastia przeciwnik kontynuuję prowokacje zbrojne oraz przeprowadzanie „spontanicznych” ostrzałów, mają miejsce również wzmożone próby zasyłania grup dywersyjnych (DRG) na tyły wojsk ukraińskich. Na tym kierunku bojówkarze przy prowadzeniu ostrzałów oraz w celu „osłaniania” działań infiltracyjnych DRG aktywnie wykorzystują granatniki automatyczne AGS-17.

W ciągu doby terroryści wielokrotnie przeprowadzali uderzenia ogniowe z artylerii 122 mm w kierunku miejscowości Nowotoszkiwka oraz Krymskie (główne cele – punkty oporu sił ATO).

W okolice lotniska w Doniecku terroryści przerzucili 6 czołgów oraz 4 wozy opancerzone BBM (3 BMP-2 oraz 1 MT-LB).

Równolegle na kilku odcinkach bojówkarze przeprowadzają przegrupowanie artylerii:

– przez miejscowość Sniżne w kierunku Szachtarśk – Iłowajśk przerzucono 5 samobieżnych 122 mm SAU 2S1 „Gwozdika” (w asyście 1 BMP-1, 2 MT-LB oraz 4 ciężarówek);

– na wschód od miejscowości Pantelejmoniwka (trójkąt Pantelejmoniwka – Korsuń – Szewczenko) obserwatorzy grupy OI odnotowali rozlokowanie baterii (6 dział) haubic D-30 (kaliber 122 mm), oraz punktu kierowania ogniem;

– do miasta Gorłówka została przerzucona bateria wyrzutni wieloprowadnicowych RSZO BM-21 „Grad”;

– w okolice Perewalska i Frunze (Bachmutśka trasa) bojówkarze przerzucili kilka ogniowych oddziałów artylerii – 3 samobieżne SAU 2S3 „Akacyja” (152 mm) oraz 3 wyrzutnie odrzutowe RSZO BM-21 „Grad”;

– w okolicach miejscowości Dokuczajiwśk i Styła bojówkarze przygotowują pozycje ogniowe dla artylerii, przydanej działającej w tym rejonie grupy taktycznej wojsk rosyjsko – terrorystycznych. Na dzień dzisiejszy wspomniane oddziały artylerii znajdują się na wschód od linii Mospyne – Komsomolske (1 grupa artylerii w składzie, w przybliżeniu, 3 baterii – 5 SAU o kalibrze 122 i 152 mm, 8 haubic D-30 oraz 8 wyrzutni RSZO BM-21 „Grad”).

* * *

Mariusz Cysewski

Kontakt: tel. 511 060 559
ppraworzadnosc@gmail.com
https://www.facebook.com/groups/517163485099279
https://twitter.com/MariuszCysewsk
https://sites.google.com/site/wolnyczyn
http://www.youtube.com/user/WolnyCzyn
http://mariuszcysewski.blogspot.com
http://www.facebook.com/cysewski1


Leonid (Leon) Polański (ur. 1981 r.) to Polak-obywatel Ukrainy. Służył w sotni barskiej Samoobrony Majdanu. Poległ w Czarny Czwartek 20 lutego 2014 r. Zostawił żonę i dwoje małych dzieci. Spoczywa w rodzinnej Żmerynce na Podolu. Zob. http://naszeblogi.pl/44942-jeden-z-poleglych-obroncow-majdanu-polak


0

Wolny Czyn https://sites.google.com/site/wolnyczyn/

W matriksie ""3 RP""... https://sites.google.com/site/wolnyczyn/

644 publikacje
103 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758