Globalnie i Lokalnie
Like

„Wołanie ze stepów” – Piotr Hlebowicz – Natalia Rykowska – Aleksandra Ślusarek

29/01/2017
1798 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
„Wołanie ze stepów” – Piotr Hlebowicz – Natalia Rykowska – Aleksandra Ślusarek

Klub „Gazety Polskiej” Ziemi Gliwickiej gościł w dniu 18. stycznia Piotra Hlebowicza, niezależnego dziennikarza, publicystę, działacza solidarnościowego oraz dr. Natalię Rykowską – współautorów albumu „Wołanie ze stepów”. Spotkanie odbyło się w restauracji „Letnia” przy ulicy Szpitalnej w Knurowie i było spotkaniem autorskim – prezentacją nowo wydanej, bogato ilustrowanej materiałem zdjęciowym publikacji.

0


Warto mieć na półce swojej biblioteczki

 

Klub „Gazety Polskiej” Ziemi Gliwickiej gościł w dniu 18. stycznia Piotra Hlebowicza, niezależnego dziennikarza, publicystę, działacza solidarnościowego oraz dr. Natalię Rykowską – współautorów albumu „Wołanie ze stepów”. Spotkanie odbyło się w restauracji „Letnia” przy ulicy Szpitalnej w Knurowie i było spotkaniem autorskim – prezentacją nowo wydanej, bogato ilustrowanej materiałem zdjęciowym publikacji.

„Wołanie ze stepów” jest książką, okazującą grozę czasów, kiedy to Sowieci wysiedlali masowo tereny Ukrainy i wielu innych rejonów Europy (los deportowanych podzielili w tym czasie obywatele wielu narodów). Album został wydany z okazji 80. rocznicy deportacji Polaków z Ukrainy Sowieckiej w stepy Kazachstanu.

Piotr Hlebowicz gościł w Knurowie i Gierałtowicach już parokrotnie. Każda z jego wizyt to kolejna lekcja historii a także spotkanie autorskie, gdzie autor prezentuje swoje książki. Hlebowicz jest autorem wielu publikacji, których tematem jest głównie problematyka wschodnia, a „Wołanie ze stepów” to najnowsza publikacja z tej serii…

Dr. Natalia Rykowska – wspaniały prelegent

Znany jest jako przeciwnik Okrągłego Stołu (1989), a od 1990 roku związany z Małopolskim Sojuszem Niepodległościowym. Lata 1990 – 1992 to czas kiedy to zakładał Centrum Koordynacyjne Warszawa 90, celem którego była współpraca partii i organizacji niepodległościowych w Polsce, ZSRS, Rumunii, Bułgarii, Czechosłowacji, Laosie.

Senator Jadwiga Rudnicka. Mając na uwadze zasługi dla Polski, pisać o tej osobie należałoby bez końca, wystarczą także dwa słowa – WIELKI AUTORYTET

Na pierwszym planie Piotr Hlebowicz, po lewej prowadzący spotkanie red. nacz miesięcznika “Życie Naszego Powiatu” Rajmund Russin

Hlebowicz jest także współzałożycielem Czeczeńskiego Ośrodka Informacyjnego w Krakowie. W 1997 roku został wybrany do pełnienia obowiązków obserwatora międzynarodowego wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Czeczenii. Jest to tylko niewielki fragment wybranych informacji z bogatego życiorysu gościa spotkania, odbytego w dniu 18. stycznia w knurowskiej restauracji, które to spotkanie tradycyjnie stało się także okazją do otwartej dyskusji. Tematów – jak należy się domyślać – i tym razem nie brakowało.

Więcej na www.encysol.pl / wiki / Piotr_Hlebowicz) .

Polska rodzina obok ziemianki, na początku materiałów i budulca dostarczała ludność miejscowa…

W podobny sposób transportowano na Wschód mieszkańców Górnego Śląska…

Hlebowicz znany jest z ostrych wypowiedzi. Otwarcie wypowiada się w obronie działaczy opozycyjnych, represjonowanych w czasach PRL-u. Warto wspomnieć jego ostatni komentarz, gdzie wyraża ostro swoje niezadowolenie na temat wypowiedzi senatora Jana Rulewskiego w audycji radia TOK fm z 5. listopada 2016. (www.krakowniezalezny.pl / tag / piotr – hlebowicz)

Natalia Rykowska jest repatriantką z Kazachstanu. Na studia do Polski udało jej się przyjechać w roku 1992. Jest pedagogiem, studia doktoranckie ukończyła na wydziale KUL w Lublinie. Od 2002 roku na stałe zamieszkała w kraju, obecnie jest mieszkanką Czechowic-Dziedzic i nadal współpracuje z wieloma stowarzyszeniami, jakich celem jest między innymi organizowanie akcji pomocowych ludności polskiej w Kazachstanie. Posiada nieprzeciętne zdolności relacjonowania wydarzeń.

Opowiadania, które przedstawiała podczas swojego wystąpienia, miały poza wartościami historycznymi, także wartość poznawczą i wychowawczą, dlatego niezwykle ważne jest, aby podobne spotkania były organizowane w szkołach, szczególnie w środowiskach młodzieży szkół o profilu ponadpodstawowym.

Spotkanie prowadził Rajmund Russin, red. nacz. „Życia Naszego Powiatu”, pełniący także obowiązki przewodniczącego Klubu „Gazety Polskiej”, działającego na terenie miasta Knurowa. Obecna była także jako gość honorowy – senator Jadwiga Rudnicka, od lat wspierająca działania na rzecz pomocy ludności polskiej. Jest ona pomysłodawcą projektu, którego celem stała się szeroko zakrojona pomoc ludności polskiej na Wschodzie, ze szczególnym uwzględnieniem Kazachstanu.

Na koniec należałoby wrócić do osoby dr. Rykowskiej. Z całą pewnością opowiadania, których jest autorką, powinny zostać opublikowane, ponieważ stanowią poza źródłem informacji o mało znanym kraju, także wiedzę na temat losów dziesiątek tysięcy ludzi.

„Śliczna” – znaczy mądra, czy cud w jednej z kazachskich wiosek lub śluby udzielane przez „mądrą babę” a nie kapłana (z powodu ich braku na tym terenie), to tylko niektóre z wielu niesamowitych zdarzeń, o jakich publiczność miała okazję usłyszeć podczas toczącego się w Knurowie spotkania. Nie brakowało także wśród nich opowiadań na granicy zdarzeń, wykraczających daleko poza granice ziemskiej rzeczywistości, które ogólnie znamy pod nazwą „cudów”.

Prawo „trzech kłosów”, pozwalające na skazanie człowieka za zbieranie kłosów zboża na polu na 10 letnią zsyłkę a nawet karę śmierci – takie i wiele podobnych niesamowitych opowieści przedstawili współautorzy albumu podczas wieczornicy w Knurowie. Uczyć się świata i ludzi – zawsze warto…

Tadeusz Puchałka

Zdjęcia Autora i z archiwów twórców “Wołania ze stepów”

Za: http://www.siemysli.info.ke/

Inne zapisy autora:

0

Dorota J
Dorota J

Dziennkarz w 3obieg.pl/

209 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816