Globalnie i Lokalnie
Like

Wokalistka Pussy Riot zniknęła w drodze do łagru

03/11/2013
610 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Wokalistka Pussy Riot zniknęła w drodze do łagru

Nadieżda Tołokonnikowa, wokalistka Pussy Riot, była przewożona do innej kolonii karnej. Rodzina od kilkunastu dni nie ma z nią kontaktu. Federalna Służba ds. Wykonania Kar Federacji Rosyjskiej (FSIN) nie podaje informacji o miejscu jej pobytu.

0


 

 

pussy-riotMąż Nadieży Tołokonnikowej, Piotr Werziłow, dowiedział się jedynie, że jego żona była przewożona pociągiem przez Ulianowsk i Ufę, i wysadzono ją z niego w Czelabińsku około tygodnia temu.

 

Służba więzienna Rosji (FSIN) informuje tylko, że kobietę przewożą z kolonii karnej w Mordowii do innego więzienia. Werziłowowi powiedziano, że Tołokonnikowa jedzie do kolonii w Republice Czuwaskiej.

 

Adwokat Tołokonnikowej Dmitrij Dinze powiedział Radiu Swoboda, że w Czelabińsku wokalistki Pussy Riot szukają miejscowi obrońcy praw człowieka, sprawdzają miejscowe areszty. Prawnik uważa, że służby więzienne celowo nie pozwalają jego klientce spotkać się z rodziną ani z prawnikami, chcąc odwlec moment, gdy podzieli się ona z nią informacjami niewygodnymi dla administracji więziennej. Dinze mówi, że wokalistka Pussy Riot z pewnością opowie, co ją spotkało w łagrach w Mordowii, a to uderza w rosyjską służbę więzienną.

 

Głodówka w Mordowii

 

Nadieżda Tołokonnikowa odbywała wcześniej karę w kolonii w Mordowii. 23 września ogłosiła głodówkę, informując, że władze kolonii grożą jej śmiercią. Skarżyła się także na bardzo złe warunki w więzieniu, sytuacja przypomina jej zdaniem tę z łagrów sowieckich. Protestowała przeciwko niewolniczym – jak twierdziła – warunkom pracy i przeciw groźbom pod swym adresem ze strony współwięźniarek i funkcjonariusza kolonii karnej. Głodówkę przerwała 1 października, gdy obiecano ją przenieść do innej kolonii, ale 18 października wznowiła ją, w związku z powrotem do celi ze szpitala.

 

Kobieta twierdzi, że osadzone muszą pracować po 17 godzin, są pozbawione snu, stosuje się odpowiedzialność zbiorową, uwięzione doświadczają przemocy ze strony innych osadzonych, a cały system podobny jest do Gułagu z czasów sowieckiej Rosji.

Łagry dla Pussy Riot

 

23-letnia Nadieżda Tołokonnikowa odbywa wyrok dwóch lat pozbawienia wolności po proteście przeciwko kolejnej kadencji Władimira Putina na stanowisku prezydenta. Grupa Pussy Riot odśpiewała w najważniejszej świątyni prawosławnej w Rosji, w soborze Chrystusa Zbawiciela, punkową piosenkę ze słowami ”Bogarodzico, zabierz Władimira Putina”.

 

Skazane za punkowy song o Putinie

 

Karę dwuletniego więzienia za występ w świątyni odbywa też druga członkini Pussy Riot Maria Alochina. Trzeciej – Jekatierinie Samucewicz – zawieszono wykonanie kary. Sąd uznał ich czyn za “chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną”, mimo że oskarżone twierdziły, że był to jedynie protest przeciwko powrotowi na Kreml Władimira Putina i poparciu, jakiego w kampanii wyborczej udzielił mu zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej patriarcha Cyryl.

 

 

 

Źródło: Svoboda.org, PAP, Polskie Radio/agkm

 

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816