Globalnie i Lokalnie
Like

Wojna zabija człowieka w człowieku

08/04/2014
967 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
Wojna zabija człowieka w człowieku

Dzisiejsi weterani wojenni są wyposażani w nową chorobę – PTSD. Zespół stresu pourazowego będący efektem przeżycia wojennego. Z historii wojen znane są zaburzenia podobne do PTSD jak:nerwica  okopowa, drażliwe serce, szok wywołany wybuchem.

PTSD jest rozpatrywana jako przyczyna ostatnich tragicznych wydarzeń w Fort Hood podczas których żołnierz, Ivan Lopez, zabił trzech swoich kolegów , ranił 16, a w końcu zabił siebie.

0


 

Ivan Lopez from his Facebook page. April 3, 2014

 

Lopez, służył cztery miesiące w Iraku, w okresie gdy doszło do strzelania podobno był diagnozowany z PTSD. Nie ma pewności co do powodu.

Pomimo odbywania służby za granicą według administracji wojskowej Lopez nie doznał żadnych ran lub jakiegoś traumatyczne doświadczenia. Kiedy wrócił, informował że doznał urazu mózgu, którego skutki podobno nadal były oceniane w chwili jego śmierci.

Pełna psychologiczna ocen jakiej dokonano u niego  w zeszłym miesiącu również nie  wykazała żadnych oznak  morderczych lub samobójczych tendencji.

  Łączenie strzelaniny w Fort Hood  z PTSD będzie pogłębiać piętno, szkodzić   zaszkodzić weteranom wojennym uważa Dakota Meyer odznaczony Medalem Honoru za ocalenie życia 36 osobom w Afganistanie.
 
 U.S. President Barack Obama (R) awards former active duty Marine Corps Corporal Dakota Meyer the Medal of Honor at the White House in Washington September 15, 2011. Meyer, the third living recipient of the Medal of Honor for actions in Iraq and Afghanistan, is awarded for saving 36 lives from an ambush while serving as a member of a Marine embedded training team in Afghanistan on September 8, 2009. REUTERS/Jonathan Ernst (UNITED STATES - Tags: POLITICS MILITARY) - RTR2RCZ2
Sierżant Dakota Meyer uważa,że słowa „post-traumatic stress disorder”  jakie pojawiły się po ostatniej masakrze  w Fort Hood, będą wzbudzać wśród amerykańskich cywilów i stygmatyzować żołnierzy. 
Pamiętam jak w latach 80 -tych byłem w Rosji i ostrzegano nas przed wchodzeniem w drogę tzw. „afgańcom” – rosyjskim żołnierzom którzy przeżyli wojnę w Afganistanie. Można ich było poznać na ulicy po mundurze i kapeluszu wojskowym w których chodzili mimo iż byli już w cywilu. Taki „afganiec” mógł pobić albo nawet zabić kogoś podobno bezkarnie właśnie w związku z tym że cierpieli na nieuleczalną zmianę osobowości.
Czy jednak powstrzymanie mówienia o istnieniu PTSD  powstrzyma kolejnych Irakijczykówczy Afgańczykówprzed kolejnymi nieszczęściami ?

„To jest wypalanie piętno na wszystkich weteranach wojennych ,” powiedział Dakota Meyer  Fox News gdzie spekulowano o chorobie PTSD  jako motywie tragicznego.

Czy jednak nie należałoby tego odnosić nie do żołnierzy skazanych na udział w wojnie ale do samej wojny i tych którzy je wywołują i prowadzą? To oni są winni iż żołnierze zapadają na PTSD. To oni zarówno podczas szkolenia wojskowego jak też podczas wojny powodują że zabija się człowieka w człowieku.

AP PROVIDES ACCESS TO THIS PUBLICLY DISTRIBUTED HANDOUT PHOTO PROVIDED BY THE U.S. MARINES

Meyer ( na zdjęciu), który w wieku 22 pod ciężkim ogniem wroga w Afganistanie ratował kolegów uważa że jego zdaniem powodem, dla którego Lopez rzucił się z bronią na kolegów jest jednak coś innego niż PTSD.

„Wychodzisz i strzelasz własnych znajomych, swoich ludzi, to nie PTSD,” powiedział Fox News . „Media przyklejają etykietkę że to strzelanie to PTSD, ale jeśli to, co ten człowiek zrobił to  jest PTSD, to ja jednak tego nie mam”.

Spekulując na temat problemu co zdarzyło się z Lopezem był,  powiedział, „nie wiem, czy odnosi się to słowo do niego. To jest bliższe psychozie.”

Według Narodowego Centrum dla PTSD zaburzenia mogą być wywołane nawet  przez jedno nagłe doświadczone zdarzenie traumatyczne lub klęskę żywiołową, a nawet też  przez ostatnie strzelanie w Fort Hood. Nieleczone mogą prowadzić do kontuzji, cierpienia psychiczne, śmierci.  Dlatego w Fort Hood ogłoszono utworzenie infolinii dla osób dotkniętych wydarzeniami 2 kwietnia (w związku ze strzelaniną) , które mogą wymagać pomocy.

W 2011 roku,  Departament do Spraw Weteranów informował że476,515 byłych żołnierzy zostałopierwotnie lub  wtórnie zdiagnozowane na PTSD i jest pod opieką centrów medycznych i klinik.

PS. Tak sobie teraz myślę. Przecież poznałem w życiu wielu uczestników II wojny światowej, żołnierzy i partyzantów, więźniów obozów. Wszyscy byli normalnymi ludźmi. Cóż więc innego niesie ze sobą współczesna wojna. Czy czasem różnica nie polega na tym że wówczas ludzie walczyli o pokój, o Ojczyznę? Czy ta różnica dzisiaj to nie to że walczą dla tych co zawładnąć chcą i wprowadzać swój Nowy Światowy Porządek? Że dzisiejsze wojny nie są sprawiedliwe więc żołnierze mają świadomość tego  że sprzedają się kapitałowi? Czy to pelna świadomość tego nie wpędza ich w stres i powoduje PTSD?

Inne zapisy autora:

0

Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758