Bez kategorii
Like

Wikileaks o postawie rządu Tuska w sprawie tarczy antyrakietowej

07/02/2011
300 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

 Portal wPolityce.pl opublikował ujawnioną przez Wikileaks depeszę z amerykańskiej ambasady w  Londynie ze stycznia 2008 roku, mówiącą o postawie polskich władz wobec projektu tarczy : (C) Podsumowanie. Rząd Jej Królewskiej Mości obawia się, że publiczne wypowiedzi Warszawy od polskich wyborów powodują kwestionowanie przez innych sojuszników w NATO, czy NATO powinno zatwierdzić prace dotyczące tarczy antyrakietowej na szczycie w Bukareszcie w kwietniu. Rząd Jej Królewskiej Mości sugeruje rządowi Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii ostrzeżenie Polaków, że ich wahania wpływają na tę ważną decyzję NATO. (…) Rząd Jej Królewskiej Mości obawia się, że wysiłki USA i Wielkiej Brytanii, aby zapewnić pozytywną decyzję NATO do wprowadzenia tematu tarczy na szczycie w Bukareszcie w kwietniu mogą zostać podważone przez niejednoznaczne wiadomości z Warszawy w […]

0


 Portal wPolityce.pl opublikował ujawnioną przez Wikileaks depeszę z amerykańskiej ambasady w  Londynie ze stycznia 2008 roku, mówiącą o postawie polskich władz wobec projektu tarczy :

(C) Podsumowanie. Rząd Jej Królewskiej Mości obawia się, że publiczne wypowiedzi Warszawy od polskich wyborów powodują kwestionowanie przez innych sojuszników w NATO, czy NATO powinno zatwierdzić prace dotyczące tarczy antyrakietowej na szczycie w Bukareszcie w kwietniu. Rząd Jej Królewskiej Mości sugeruje rządowi Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii ostrzeżenie Polaków, że ich wahania wpływają na tę ważną decyzję NATO. (…)

Rząd Jej Królewskiej Mości obawia się, że wysiłki USA i Wielkiej Brytanii, aby zapewnić pozytywną decyzję NATO do wprowadzenia tematu tarczy na szczycie w Bukareszcie w kwietniu mogą zostać podważone przez niejednoznaczne wiadomości z Warszawy w sprawie zobowiązań Polski do tarczy antyrakietowej. (…)

Wielka Brytania planowała współpracę z USA, Republiką Czeską i Polską przy lobbowaniu w innych krajach przed szczytem w sprawie zasadności prowadzenia współpracy NATO ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie tarczy antyrakietowej. (…)
Jednak ostatnie wypowiedzi polskich urzędników sugerujące niepewność co do finalizacji ustaleń ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie trzeciego miejsca lokalizacji rakiet przechwytujących skłoniły szczególnie Niemców, jak twierdzi Rząd Jej Królewskiej Mości, do wyrażenia niepokoju o roztropność NATO w kwestii kontynuacji prac nad tarczą antyrakietową.(…)

10 (C) wniosek do działania na rzecz państwa: Prosimy o radę czy Rząd Jej Królewskiej Mości powinien naciskać na Warszawę w celu złagodzenia jej publicznych wypowiedzi dających do zrozumienia, że jest niepewna co do umieszczenia trzeciej bazy pocisków przechwytujących, powodujących ryzyko osłabienia poparcia dla tarczy antyrakietowej wśród członków NATO.

 

www.wpolityce.pl/blog/post/6944/Dyplomaci_trampkarze___Amerykanie_z_Brytyjczykami_mieli_przekonywac_rzad_Tuska__ze_umieszczenie_bazy_w_Polsce_lezy_w_najlepszym_interesie_Polski_.html

 

 

Inne zapisy autora:

0

Marek D

"Jesli pozwolisz, by robactwo sie rozmnozylo, rodza sie prawa robactwa."

18 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758