Bez kategorii
Like

Wieści z Syrii

12/01/2013
520 Wyświetlenia
0 Komentarze
12 minut czytania
no-cover

SERWIS INFORMACYJNY (14) Wydarzenia w Syrii są na tyle ważne i liczne, że zebrałem je w osobny serwis z ostatniego tygodnia, który tu polecam.

0


 

* W Turcji rozpoczęto rozmieszczanie na granicy z Syrią elementów sześciu rakietowych systemów przeciwlotniczych – po dwa ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Holandii. Wniosek Ankary odnośnie rozmieszczania systemów przeciwlotniczych NATO został zatwierdzony na początku grudnia po tym, jak tureckie władze wyraziły niepokój w związku z ostrzałem swoich terytoriów ze strony Syrii. Na początku roku do bazy Sił Powietrznych İncirlik zaczęli napływać amerykańscy wojskowi i sprzęt. Rozmieszczenie kontyngentu wojskowego z Niemiec i Holandii oraz całego sprzętu wojskowego zakończy się pod koniec stycznia. Przedstawiciele NATO podkreślają, że rozmieszczanie przeciwrakietowych kompleksów lotniczych ma cele wyłącznie obronne. Mandat nie przewiduje wprowadzenia strefy zakazu lotów. Misja NATO potrwa około roku, a jej łączny koszt wyniesie ponad 40 mln euro.

 

* Do Turcji uciekli dwaj generałowie syryjskiego lotnictwa – poinformowała 4.01. katarska TV al-Dżazira powołując się na tureckie MSZ. Urzędnicy odmówili ujawnienia nazwisk generałów i tego, w jaki sposób udało im się uciec. Dzień wcześniej informowano o tym, że na stronę opozycji przeszedł prokurator generalny prowincji Aleppo na północnym wschodzie Syrii, Ahmad al-Nuajmi. 2 stycznia o swoim przejściu na stronę rebeliantów poinformował także szef syryjskiej żandarmerii wojskowej, generał Abdel Aziz Shalyal.

 

* Syryjskim rebeliantom podczas wielodniowego szturmu udało się 9 stycznia przebić na teren bazy śmigłowców sił powietrznych Syrii „Taftanaz” położonej 15 km na północny-wschód od miasta Idlib. Zajęcie „Taftanazu” jest dla rebeliantów wyjątkowo ważne, ponieważ śmigłowce z tej bazy lotniczej trzymały w stałym napięciu przeciwników reżimu w trzech prowincjach: Idlib, Hama i Aleppo. Oprócz tego poprzez „Taftanaz” zaopatrywano drogą powietrzną jednostki rządowe działające w jej okolicach – drogi lądowe już dawno bowiem zablokowane zostały przez rebeliantów. Walki o bazę trwają.

 

* Według doniesień II kanału izraelskiej telewizji w Izraelu odbywają się zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia sił powietrznych różnych krajów świata. W ćwiczeniach uczestniczy do stu myśliwców. Maszyny przyleciały do Izraela kilka dni temu. Przećwiczą oni wszystkie możliwe scenariusze rozwoju wydarzeń w Syrii, w tym możliwość użycia broni chemicznej. Izrael nie poinformował, z jakich krajów są piloci, którzy biorą udział w przygotowaniach. W ubiegłym tygodniu izraelska telewizja podała, że są to głównie myśliwce szturmowe i że podczas manewrów zostaną przećwiczone ataki bombowe i taktyka walk powietrznych.

 

*W związku z przygotowaniami do interwencji w Syrii w kilku mediach izraelskich ukazały się znamienne wzmianki oMeirze Daganie, który kierował Mosadem od 2002 do początków 2011 roku i stracił posadę za swoją wypowiedź w Knesecie, w której przestrzegał Izrael przed rozpoczynaniem wojny z Iranem lub Syrią. Warto przypomnieć, iż nie była to jedyna dymisja wysokiego rangą przedstawiciela służb wywiadowczych Izraela za tego typu wypowiedź. Wspólnym mianownikiem podobnych wypowiedzi relegowanych szefów różnych służb wywiadowczych Izraela, było to, że wojna z Iranem i Syrią pod de facto muzułmańskim sztandarem (Turcja & Arabia, Katar itd.) zmieni na najbliższe 100 lat mapę geopolityczną Bliskiego Wschodu i Izrael może tego nie przetrwać.

 

* Przedstawiciel tzw. Armii Wolnej Syrii, komentując informację o użyciu przez siły rządowe broni chemicznej na przedmieściach miasta Homs, oświadczył, że przypadek, o którym doniosły media, nie jest pierwszym tego rodzaju. Rebelianci zasypują świat wiadomościami o użyciu trujących substancji, próbując popchnąć społeczność międzynarodową do bezpośredniej interwencji w syryjski konflikt. W wywiadzie dla gazety Sharq al-Ausat (Bliski Wschód) ich przedstawiciel powiedział, że opozycja odnotowała co najmniej 18 przypadków użycia przez armię rządową trujących gazów na przedmieściach Damaszku, Hama, Homs i Idlib.

 

* W północnej dzielnicy Damaszku 5 stycznia terroryści zdetonowali bombę, podłożoną w samochodzie niedaleko meczetu Salah ad-Din. Innego zbrojnego ataku dokonano w starym centrum miasta. Z moździerzy ostrzelano chrześcijańską dzielnicę Bab-Tuma. Do tej pory oficjalne media nie przekazały dokładnych danych odnośnie ofiar wśród cywilów.

 

* Iran został pierwszym państwem, które zatwierdziło plan syryjskiego prezydenta Baszara Asada w zakresie uregulowania politycznego w tym kraju. Plan Asada będzie sprzyjał ustabilizowaniu sytuacji oraz zapewnieniu bezpieczeństwa – oświadczył pierwszy wiceminister Iranu Mohammad-Reza Rahimi. Inicjatywa syryjskiego prezydenta przewiduje wprowadzenie przejściowego okresu oraz podpisanie przez władzę i opozycję Karty Pogodzenia Narodowego. Ponadto przewidziano formowanie rządu z udziałem opozycjonistów i przedstawicieli obecnego reżimu, który przygotuje nową konstytucję i przeprowadzi najpierw parlamentarne, a następnie prezydenckie wybory.

 

* Syryjskie władze uwolnią ponad 2100 przebywających w więzieniach cywilów w zamian za wypuszczenie przez powstańców wziętych do niewoli 48 irańskich obywateli – donosi turecka gazeta „Hurriyet”. Zgodnie z informacjami posiadanymi przez gazetę wśród uwolnionych cywilów znajduje się czterech obywateli Turcji. Proces wymiany odbywa się za pośrednictwem przedstawicieli Turcji, Kataru i Iranu. W sierpniu 2012 roku  rebelianci porwali w Syrii 48 obywateli irańskich. Syryjscy opozycjoniści twierdzili, że wśród porwanych są żołnierze Korpusu Strażników Islamskiej Rewolucji, podczas gdy Teheran od razu powiedział, że chodzi o pielgrzymów.

 

* Prezes rosyjskiej Akademii Problemów Geopolitycznych, gen. Leonid Iwaszow oświadczył, że syryjska opozycja polityczna, która sformowała się na początku konfliktu, została obecnie w II fazie wojny wyparta przez najemników, prowadzących zbrojną walkę za pieniądze z możliwością przechwycenia steru władzy. Zbrojna opozycja zyskuje na ofiarach wśród ludności. „Takie zadanie stawiają im zachodni sponsorzy, a uczestniczą w tym niektóre kraje Zatoki Perskiej. Poprzez zwiększenie ofiar chcą oni udowodnić okrucieństwo reżimu Baszara Asada, zdyskredytować go i zniechęcić od niego ludność” – powiedział Iwaszow.

 

* Papież Benedykt XVI wezwał społeczność międzynarodową do zakończenia „nieustającej rzezi” w Syrii, dopóki kraj nie zamienił się w „ruinę”. W swoim corocznym przemówieniu do dyplomatów papież mówił o strasznych cierpieniach ludności cywilnej w Syrii i o nowych wezwaniach do zawieszenia broni i pokojowych rozmów. Apel papieża pojawił się dzień po wystąpieniu prezydenta Syrii Baszara al-Assada, w którym zaproponował on swój pokojowy plan rozwiązania konfliktu, wykluczający negocjacje z powstańcami, których nazwał wrogami Boga i marionetkami Zachodu.

 

* Chrześcijanie w Syrii padają ofiarami przemocy i będą masowo wyjeżdżać z kraju. Do takiego wniosku doszła Międzynarodowa Organizacja Ochrony Praw Człowieka „Otwarte drzwi”. W opublikowanej „Liście szczególnej uwagi” podkreślono, że konflikt zbrojny w Syrii uczynił kraj jednym z najbardziej niebezpiecznym dla chrześcijan. Wśród państw, gdzie chrześcijanie są nękani Syria z 36 miejsca trafiła na 11. „Są informacje, że w Syrii wielu chrześcijan zostało porwanych, zgwałconych lub zabitych. Dziesiątki tysięcy już uciekło. Wiele kościołów zostało uszkodzonych lub zniszczonych” – czytamy w dokumencie.

 

* Według ONZ, około miliona Syryjczyków cierpi z głodu z powodu rządowych ograniczeń nałożonych na dystrybucje pomocy humanitarnej. Światowy Program Żywnościowy (WFP) ONZ poinformował, że udziela co miesiąc pomocy półtora milionom Syryjczyków, jednak jeszcze około miliona mieszkańców tego kraju żyje w nędzy. Kierownictwo WFP nie może rozszerzyć swojego programu w Syrii, ponieważ tylko niewiele z jego agencji posiada pozwolenie na pracę w tym kraju. ONZ poinformowało również o konsekwencjach problemów humanitarnych w Syrii: jedynie w zeszłym miesiącu Syrię opuściło około 100 tysięcy uchodźców.

 

* Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że należy zbudować mur wzdłuż kontrolowanych przez Izrael Wzgórz Golan, które sąsiadują z Syrią. Na cotygodniowym zabraniu Rady Ministrów Netanjahu polecił izraelskiemu ministrowi obrony kontynuowanie budowy ogrodzenia wzdłuż wszystkich granic oraz muru obronnego wzdłuż syryjsko-izraelskiej granicy. Swoje żądanie premier uzasadnił tym, że syryjska armia oddaliła się od granicy z Izraelem, a jej miejsce zajęli islamscy ekstremiści.

 

Deser muzyczny:

Perska śpiewaczka Azam Ali z zespołem Niyaz śpiewa suficką pieśń tureckich alawitów pt. Arzusun, o miłości Boga i o oddaleniu w samotność. Tureckie słowa ułożył Kul Nesimi, osmański poeta z XVII wieku, a muzykę skomponował Muharrem Temiz.

0

Bogus

Dzielic sie wiedza, zarazac ciekawoscia.

452 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758