KULTURA
Like

Wielkie Wykonania-J.S.Bach, Pasja wg. Jana-Gunther Ramin

16/04/2019
1017 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Zapraszam do wysłuchania jednego z największych arcydzieł muzycznych w najlepszym moim zdaniem interpretacji Gunthera Ramina z 1954 roku.

0


W cyklu wielkie wykonania prezentuję dzisiaj jednego z największych interpretatorów muzyki chóralnej J.S. Bacha Gunthera Ramina.

Prezentuję jedno znajwiekszych arcydzieł muzycznych, Pasję wg. Świętego Jana w najlepszej moim zdaniem interpretacji Gunthera Ramina z 1954 roku,  najbardziej dramatyczne wykonanie, jakie kiedykolwiek słyszałam.Gunther Ramin był moim zdaniem najlepszym wykonawcą muzyki wokalno-instrumentalnej Johanna Sebastiana Bacha. Był dyrygentem, kompozytorem, organistą, pedagogiem.Jednym z jego uczniów był Karl Richter.

Urodzony w Karlsrue 15. 10. 1898 roku, syn pastora, w wieku 12 lat został przyjęty do najsłynniejszego ówczesnego Chóru koscioła św. Tomasza w Lipsku, czyli w tym samym kościele w którym obowiązek kantora pełnił Johann Sebastian Bach.

Podczas I wojny światowej został powołany do służby wojskowej, ale mimo wojny i służby wojskowej zdawał również egzaminyw Lipskim Konserwatorium Muzycznym z wyróżnieniem. Nie udało mi się dotrzeć do informacji, gdzie służył w wojsku podczas wojny. Jego promotor powiadomił go podczas pełnienia służby, że powołał go na stanowisko organisty w kosciele św. Tomasza, które objął po powrocie z frontu i pełnił go w latach 1918-1939.

Podczas pełnienia obowiązków organisty w latach 30-tych poświęcił się dyrygenturze. W latach 20-tych został zaproszony do współpracy z chórem słynnej orkiestry Gewandhaus w Lipsku, zaś w 1935 został kierownikiem chóru Berliner Philharmoniker, zas w 1940 rku został kantorem kościoła św. Tomasza po śmierci swojego promotora i nauczyciela, Karla Straube. Od tego momentu poświęcił się wyłącznie dziełom wokalnym i chóralnym Jana Sebastiana Bacha. Po II wojnie podczas dwóch koncertów w ZSRR w 1953 roku odniósł ogromny sukces. W 1955 roku wyruszył na tournee do Ameryki Południowej, które również zakończyło sie dużym sukcesem.  Umiera nagle 27 lutego 1956 roku z powodu krwotoku mózgowego.

Parę lat temu niemiecka Eterna opublikował a album 12 płytowy, z kantatami i pasją wg. Św. Jana J.S.Bacha i są to maje jedne z najwartościwszych płyt w mojej kolekcji.

Zachęcam Państwa do wysłuchania tego dzieła w najznakomitszym wykonaniu i jestem pewna że nie będzie to strata czasu.

https://

Inne zapisy autora:

0

Avatar
slepa manka

Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

393 publikacje
51 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816