Globalnie i Lokalnie
Like

Wielki koniec Cassiniego

14/09/2017
216 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minute czytania
Wielki koniec Cassiniego

Jutro sonda Cassini, jedna z najważniejszych misji kosmicznych ostatniej dekady, kończy swoją pracę. W spektakularnym rajdzie w głąb atmosfery Saturna, skąd do końca będzie nadawać. Pozwoli to na spojrzenie na głębsze warstwy supergęstej atmosfery gazowych olbrzymów Układu Słonecznego.40_cassini_proximals_overhead_1

Dlaczego misja Cassini była aż tak bardzo ważna w badaniach Układu Słonecznego? Przede wszystkim skupiła się na badaniu gazowych olbrzymów i ich księżyców. Po drugie – spuściła lądownik Huygens na Tytana, księżyc Saturna po to, aby dowiedzieć się, że w poszukiwaniu życia powinniśmy przyglądać się nie tylko planetom, ale również masywnym księżycom tych planet. Po naszym Księżycu, dość dobrze zbadanym przez Amerykanów Marsie oraz Wenus, na której lądowały rosyjskie lądowniki misji Wenera działając po 30 do 50 minut przed zupełnym zniszczeniem ze względu na ogromne ciśnienie i temperaturę na powierzchni planety przekraczającą momentami 700 stopni i wysyłając m.in. zdjęcia powierzchni, Tytan jest czwartym dużym obiektem pozaziemskim, na którym lądowały zbudowane na Ziemi lądowniki.

– Misja Cassini to bardzo dużo naukowych „pierwszych razów” i tak będzie aż do końca, kiedy sonda stanie się pierwszym planetarnym próbnikiem Saturna badając jego atmosferę aż do ostatniej sekundy – mówi Linda Spilker z Jet Propulsion Laboratory. – Będziemy przesyłać dane prawie w czasie rzeczywistym, kiedy Cassini wpadnie na oślep w atmosferę. To jest naprawdę jedyne w swoim rodzaju wydarzenie na Saturnie.

Naukowcy JPL i NASA zakładają,że utracenie łączności nastąpi po 1-2 minutach od wejścia w górną warstwę atmosfery planety. Zanim to jednak nastąpi, 8 z 12 naukowych instrumentów Cassiniego będzie zbierać dane. Najważniejsze pomiary wykona spektrometr mas jonów i cząstek neutralnych, który będzie zbierał próbki atmosfery z nadzieją, że dostarczą informacji o formacji i ewolucji planety. Dzień przed „śmiercią” Cassiniego, inne instrumenty przeprowadzą obserwacje zórz na Saturnie, pomiary temperatury i prędkości na biegunach planety. Dzisiaj Cassini zrobi ostatnie zdjęcie drugiej największej planety Układu Słonecznego – 15 września kamera będzie wyłączona.

Kalendarz końca misji prezentuje się następująco:

14 września – ostatnie zdjęcia systemu Saturna, w tym również księżyców – Tytana, Enceladusa oraz sześciokątnej burzy na północnym biegunie planety.

14 września, godzina 23:45 – Cassini skieruje antenę w stronę Ziemi.

15 września, godzina 10:37 – Rozpoczęcie finałowego nurkowania sondy, ustawienie instrumentu INMS.

15 września, godzina 13:53 – Cassini wchodzi w atmosferę.

15 września, godzina 13:54 – sonda osiąga wysokość 1 510 km ponad chmurami Saturna, ale łączność zostaje utracona. Chwilę później Cassini spłonie w atmosferze.

Sonda Cassini kończy swoją bez mała 13-letnią podróż po układzie Saturna. Początkowo, badania miała prowadzić jedynie przez 4 lata. Później misja została przedłużona o dwa lata, a następnie o kolejne siedem. Po tak długim okresie, naukowcy zdecydowali o zakończenia żywotu Cassiniego ze względu na bardzo niski poziom paliwa.

– Koniec misji Cassini będzie wzruszającym momentem, ale też doskonałym i niezbędnym zakończeniem tak wspaniałej podróży – mówi Earl Maize, szef projektu Cassini ze strony JPL. – Wielki Finał reprezentuje kulminację 7-letniego planu, aby jak najproduktywniej wykorzystać pozostałe zasoby sondy. Bezpieczne wprowadzenie Cassiniego w atmosferę Saturna pozwala na uniknięcie zderzenia z sondy z którymś z księżyców i zachowanie ich nieskazitelności.

Film o misji Cassini:

 

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217