BIZNES
Like

Wielka Brytania. Temat warzyw szkodzi Brexitowi

07/02/2018
189 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minute czytania
Wielka Brytania. Temat warzyw szkodzi Brexitowi

Na brytyjskim rynku pojawiają się kolejne skargi tamtejszych rolników. Tym razem szkoccy farmerzy alarmują, że w związku z brakiem siły roboczej z Europy Wschodniej muszą wyrzucać tysiące ton świeżych warzyw i owoców.15a0476207b-when-can-i-start-growing-veg.1200

Winą za taki stan rzeczy Szkoci obarczają Brexit, przez który Polacy, Litwini, Rumuni i Bułgarzy trzymają się z daleka od szkockich pól.

Jeden z rolników z rejonu Fife w Szkocji informuje, iż z powodu braku rąk do pracy wyrzucił wystarczająco dużo warzyw, którymi przez rok mógłby karmić 15 000 osób. Naraziło go to na straty około 50 tys. funtów. Inny rolnik, w Angus, oznajmił z kolei, że cały region potrzebuje około 4 000 sezonowych pracowników rocznie i po prostu nie ma wystarczającej liczby lokalnych bezrobotnych mieszkańców, aby zebrać owoce, które uprawia. Wszystkich ich cytuje szkocki dziennik „Herald Scotland”.

National Farmers Union (NFU) przeprowadziło ankietę wśród szkockich rolników na temat „zagrożeń, jakie stoją przed ich farmami w wyniku ewentualnych niedoborów siły roboczej”, które, jak twierdzi, zostały spotęgowane negocjacjami w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej.

Przewiduje się, że rolnicy będą domagać się powrotu sezonowego programu Seasonal Agricultural Workers’ Scheme (SAWS) – zamkniętego przez rząd Wielkiej Brytanii w 2013 roku, który pozwolił tysiącom pracowników spoza Unii przybyć do Wielkiej Brytanii, aby pomóc w zbiorach.

NFU ma nadzieję, że napływ sezonowych pracowników wypełni luki, które powstały po 20-procentowym spadku ich liczby w niektórych rejonach Szkocji w zeszłym roku.

Na Wyspach od dawna dyskutuje się nad tym, iż Brexit może spowodować zniknięcie z półek brytyjskich krajowych świeżych produktów. Eksperci podkreślają, że ucierpią przedsiębiorcy sektora rolniczego, bo do zbiorów owoców i warzyw nie będą mieli wystarczającej liczby pracowników, zwłaszcza sezonowych.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217