Bez kategorii
Like

„Większość polskich mediów to tuba propagandowa PO i Tuska”

12/11/2012
232 Wyświetlenia
0 Komentarze
8 minut czytania
no-cover

Rządy Tuska są niezwykle groźne dla naszego państwa, dla ekonomii i bezpieczeństwa obywateli. – mówi Ewa Stankiewicz, dziennikarka i reżyserka – podają wirtualnemedia.pl.

0


Jak Pani ocenia w tym świetle nagonkę na dziennikarza Cezarego Gmyza, który na łamach „Rzeczpospolitej” opublikował artykuł o obecności środków wybuchowych na pokładzie Tupolewa, a potem został zwolniony?
Cezary Gmyz – jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy polski dziennikarz śledczy – opisał po prostu fakty. Został zwolniony, ponieważ przedstawione przez niego informacje nie zgadzały się z oficjalną linią propagandy rządowej, dotyczącą przyczyn katastrofy smoleńskiej, lansowaną przez premiera Donalda Tuska i jego „dwór”. Mamy w tej chwili kuriozalną sytuację. Gmyz napisał, że w szczątkach Tupolewa znaleziono ślady środków wybuchowych, a Prokuratura Wojskowa podaje sprzeczne informacje. Najpierw twierdzi, że tych śladów nie ma, potem mówi, że te, które są, mogą pochodzić z czasów wojny, czyli de facto nie potwierdza ani nie zaprzecza… Najpierw „szczuje” się na Cezarego Gmyza (choć de facto nie zaprzecza się jego doniesieniom), a potem całą ekipę odpowiedzialną za tę publikację spektakularnie wyrzuca. To są standardy rodem z Białorusi i najczarniejszych czasów komunistycznych. To wszystko ma również funkcję „prewencyjną”, żeby inni dziennikarze przypadkiem nie próbowali prowadzić w sprawie katastrofy smoleńskiej samodzielnych śledztw.

W ciągu ostatnich dni wydano m.in. kilka oświadczeń (choćby SDP), w których wyraża się oburzenie z powodu zwolnień w „Rzeczpospolitej”. Jaki długofalowy wpływ na media będzie miała ta sytuacja?
Myślę, że w perspektywie długofalowej artykuł Czarka Gmyza przyczyni się do wyjaśnienia zagadki katastrofy smoleńskiej. Uważam, że obecnie główne media są tubą propagandową premiera Tuska i PO i to jest główny problem. Platforma Obywatelska rządzi manipulując ludźmi, żerując na ich strachu i kompleksach, z drugiej strony wytwarzając złudne wrażenie, że w Polsce nie ma żadnych problemów i idziemy w dobrą stronę. Dzięki burzy wokół artykułu Czarka Gmyza ta konstrukcja została rozszczelniona. Mam nadzieję, że teraz te informacje, które były ukrywane, będą sukcesywnie docierać do opinii publicznej. Cezary Gmyz jest bardzo dobrym dziennikarzem śledczym. Przypomnę, że to on odkrył m.in. aferę hazardową. Bardzo niedobrze, że został zwolniony. Wolałabym, żeby dochodzenie do prawdy nie wymagało takich ofiar.

Jest Pani postrzegana jako osoba, która w bardzo krytyczny sposób patrzy na otaczający nas świat i dokumentuje Pani to m.in. w swoich filmach. Jak Pani ocenia aktualną polską rzeczywistość?
Wielu Polaków budzi się codziennie rano i stwierdza, że w Polsce wszystko jest w porządku, ponieważ w sklepach mamy pełne półki, a pięknie ubrani w garnitury i uśmiechnięci panowie z telewizji utwierdzają ich w przekonaniu, że jako kraj nie mamy żadnych problemów. Tymczasem według mnie, rządy Tuska są niezwykle groźne dla naszego państwa, dla ekonomii i bezpieczeństwa obywateli. Na naszych oczach dokonuje się sukcesywna utrata suwerenności Polski. Po katastrofie smoleńskiej, która – nie możemy tego wykluczyć – była zamachem i atakiem na Państwo Polskie wraz z eliminacją głowy państwa, nastąpiło gwałtowne poszerzenie wpływów rosyjskich w naszym kraju, w tym swego rodzaju sowietyzacja naszego życia. Nagle mamy jakąś niepokojącą liczbę samobójstw ludzi, którzy krytykują władzę. Ta sowietyzacja życia dotyczy również mediów.

Co Pani ma dokładnie na myśli mówiąc o sowietyzacji naszego życia oraz sowietyzacji mediów?
Sowietyzacja to pewien rodzaj terroru umysłowego i fizycznego. Już mówiłam o znikających ludziach niewygodnych dla władzy – w Rosji to jest na porządku dziennym – tam morduje się masowo dziennikarzy niewygodnych dla władzy – społeczeństwo na to pozwala, bo samo jest sterroryzowane. W Polsce wszystkich przeszkolonych przez NATO dowódców armii naszego państwa, którzy zginęli w Smoleńsku, zastąpiono dowódcami przeszkolonymi w ZSSR. Tam przecież nie szkolono ludzi, aby kierowali suwerenną armią – tylko skolonizowanym wojskiem. Sowietyzacją jest także brak szacunku dla życia ludzkiego, dla wartości i autentycznych autorytetów. Barbarzyństwo i przemoc wobec słabszych, wobec osób w żałobie, sikanie na znicze. Brak odpowiedzialności ludzi władzy przed prawem, brak przejrzystości życia publicznego, skorumpowanie sądów na rzecz usług wobec władzy. Wreszcie cenzura w mediach.


Twierdzi Pani, że w naszym kraju prawie w ogóle nie ma mediów niezależnych. Dlaczego?

Niektóre media internetowe próbują zachować godność i starają się mówić o różnych kwestiach w sposób w miarę obiektywny. Np. portal wpolityce.pl informuje o takich kwestiach, które w głównych mediach są przemilczane. Po operacji przeprowadzonej na „Rzeczpospolitej”, najpierw po jej wykupieniu, a potem po zniszczeniu jej niezależności, nie widzę teraz medium, które byłoby w pełni niezależne i obiektywne… Nie wiem, czy Pan wie o tym, że Radio Maryja zyskało przydomek „toruńskiej rozgłośni Radia Wolna Europa”. Chciałabym tutaj bardzo mocno podkreślić, że przez całe lata nie byłam jakąś wielką entuzjastką mediów Ojca Rydzyka, ale po katastrofie smoleńskiej dostrzegłam ich wielką wartość. Właściwie bezcenną rolę w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego i w pracy na rzecz wolności słowa, suwerenności Polski. Popularne określenie „toruńska rozgłośnia Radia Wolna Europa” nie pozostaje w obecnej rzeczywistości bez sensu… I za to autentycznie szanuję twórcę tych mediów. 

Więcej:

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ewa-stankiewicz-wiekszosc-polskich-mediow-to-tuba-propagandowa-po-i-tuska

Inne zapisy autora:

0

Aleksander Pi

"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."

1837 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758