KULTURA
Like

Widziane przez sierpniowe okno

16/05/2014
582 Wyświetlenia
3 Komentarze
59 seconde czytania
Widziane przez sierpniowe okno

Jak zapewne wiecie – to film niezwykły. Odrestaurowane i pokolorowane autentyczne kroniki z Powstania. Dodana “fabuła”, dialogi kamerzystów spoza ekranu, dwóch braci. Film nie o walkach (żywot kamery na linii ognia raczej krótki) a o ludziach w tym czasie i miejscu. O atmosferze, nastrojach, bez polityki prawie, początkowym entuzjazmie i umęczeniu i braku nadziei na koniec.

0


Powstanie Warszawskie. Film

 

Film robi wrażenie, długa cisza na widowni po seansie, ludzie siedzący do końca napisów. Słabe niestety dialogi braci z offu, przez pierwsze pół filmu nawet irytujące. Dźwięk nie harmonizuje ze stylizacją obrazu, jest nowocześnie czyściutki i za głośny.

Mnie poraziła świadomość, że patrzę nie na film, a jakby przez takie okienko w cofniętym czasie. Na prawdziwych ludzi, prawdziwe sytuacje, mógłbym stanąć obok nich i pogadać, pomóc, walczyć. Tyle, że ich już nie ma, zginęli wtedy albo już pomarli. Jednak ich czuję, to prawdziwi ludzie, nawet na końcu jest lista rozpoznanych.

Magia filmu, wielka bo prawdziwa.

Inne zapisy autora:

0

Krzysztof Paprocki
Krzysztof Paprocki

Sobie piszę a Muzom. Poważnie o sprawach niepoważnych, niepoważnie o poważnych. Najczęściej jednak vice versa i bez pointy.

7 publikacje
21 komentarze
 

3 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816