Bez kategorii
Like

Wiatrak z Tuska

20/03/2011
190 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

  1. Jarosław Kaczyński publikując we wczorajszej w Rzeczpospolitej tekst „Samochwały droga przez mękę”, będący reakcją na artykuł Donalda Tuska zamieszczony przed tygodniem w Gazecie Wyborczej, mówiąc językiem młodzieżowym, zrobił z niego wiatrak. Tusk w swoim tekście dokonał podsumowania blisko już 3,5 roku swoich rządów, a Kaczyński ustosunkował się się do tego obszernym artykułem, w którym aż roi się od ironicznych porównań premiera do różnych postaci literackich, pokazujących zarówno jego małość, a nawet śmieszność. Ale oprócz tych literackich porównań jest w tekście Kaczyńskiego wiele wątków będących merytoryczną krytyką dokonań rządu Platformy i PSL-u i samego Premiera Tuska jako jego szefa. 2. Zasadnicza polemika dotyczy stwierdzenia Tuska, że Polska pod jego rządami jest stawiana za wzór dla świata i Europy jeżeli […]

0


 

1. Jarosław Kaczyński publikując we wczorajszej w Rzeczpospolitej tekst „Samochwały droga przez mękę”, będący reakcją na artykuł Donalda Tuska zamieszczony przed tygodniem w Gazecie Wyborczej, mówiąc językiem młodzieżowym, zrobił z niego wiatrak.

Tusk w swoim tekście dokonał podsumowania blisko już 3,5 roku swoich rządów, a Kaczyński ustosunkował się się do tego obszernym artykułem, w którym aż roi się od ironicznych porównań premiera do różnych postaci literackich, pokazujących zarówno jego małość, a nawet śmieszność. Ale oprócz tych literackich porównań jest w tekście Kaczyńskiego wiele wątków będących merytoryczną krytyką dokonań rządu Platformy i PSL-u i samego Premiera Tuska jako jego szefa.

2. Zasadnicza polemika dotyczy stwierdzenia Tuska, że Polska pod jego rządami jest stawiana za wzór dla świata i Europy jeżeli chodzi o reakcję na kryzys. Kaczyński potwierdza,że Polska rzeczywiście może być takim wzorem ale już przypisywanie sobie przez Tuska zasług w tym zakresie jest wręcz megalomanią. Kaczyński zwraca uwagę, że specyfiką naszej gospodarki jest to,że wzrost PKB aż w 2/3 zależy od popytu wewnętrznego, a jego rząd zwiększył możliwości jego sfinansowania o ponad 30 mld zł.

Złożyły się na to obniżka składki rentowej, obniżka stawek podatku dochodowego odo sob fizycznych, a także wprowadzenie ulgi rodzinnej i becikowego. Jednocześnie w związku z ucieczką kapitału spekulacyjnego z tzw. rynków wchodzących (co następuje zawsze w sytuacjach kryzysowych) nastąpiła dewaluacja złotego ponad 20% w stosunku do euro i dolara co spowodowało znaczącą poprawę pomiędzy naszym eksportem a importem, czego wyrazem była poprawa naszego bilansu handlowego tylko w 2009 roku w stosunku do roku poprzedniego aż o 17 mld euro.

Wreszcie mimo deklaracji oszczędnościowych rządu deficyt budżetowy wzrósł w 2009 roku z przewidywanych 40 mld zł do blisko 52 mld zł co oznaczało wzrost zarówno konsumpcji zbiorowej jaki inwestycji finansowanych z budżetu. Te trzy czynniki spowodowały, że polska gospodarka odnotowała w 2009 roku 1,8% wzrostu PKB, podczas gdy we wszystkich pozostałych gospodarkach krajów UE nastąpił spadek PKB nawet wynoszący po kilkanaście procent ,tak jak np. w krajach nadbałtyckich.

3. Kolejne poważne zastrzeżenia Prezes Kaczyński zgłosił do programu budowy autostrad i dróg szybkiego ruchu. Mimo że widać pewien postęp w tym zakresie, to na najważniejszych trasach mamy budowane kolejne kilometry tyle tylko,że nic z niczym się nie łączy i mamy w tym zakresie kompletny chaos, co da się w sposób szczególny odczuć podczas zbliżającego się szybkimi korkami Euro -2012.

Brak w ocenie prawie 4-lecia swoich rządów jakiegokolwiek odniesienia do tragedii smoleńskiej, które jak pisze Kaczyński „nawet za kilkaset lat będzie jedną z wielkich polskich ran”, pokazuje nie tylko to,że Premier Tusk „odpuścił” sobie polski interes narodowy ale pokazał także swoją niedojrzałość w sprawowaniu tej funkcji.

Swoistym podsumowaniem działalności Tuska jako Premiera jest ocena wizji Polski jaka wyłania się z jego działań i deklaracji. Jest to uznanie go za „nałogowego klubowicza”, k tory coraz słabiej dostrzega, że istnieje „rzeczywistość pozaklubowa” i co więcej,że większości Polaków na clubbing zwyczajnie nie stać.

4. Rzeczywiście porównanie tekstów Tuska i Kaczyńskiego, nie wypada dla Premiera najbardziej okazale i wygląda na to,że jego rozważania nie tylko nie przekonują przywódcy największej partii opozycyjnej ale także coraz mocniej irytują dotychczasowych wyborców Platformy , tych młodych , wykształconych i z dużych miast.

Świadczą o tym liczne teksty w internecie, które na tych wynurzeniach Premiera Tuska, nie zostawiają przysłowiowej suchej nitki. Kaczyński swoja polemiką zrobił z Tuska wiatrak i to dostrzegli w dużej mierze młodzi ludzie. Oni już Tuskowi jego ekipie, nie uwierzą.

0

kuzmiuk

Blog ekonomiczno-polityczny

555 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758