Bez kategorii
Like

Wezwanie do wojny !!! Wezwanie do poświęcenia !!!

22/12/2011
468 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
no-cover

Czy jesteś gotowy do wojny czy jesteś gotowy na śmierć ? Czy poświęcisz życie dla Polski ? Czy ruszysz bronić ojczyzny ? Czy będziesz bronił wiary lub przekonań ?

0


 

Chrześcijanin i zadawanie śmierci to poważny dylemat. Chrystus nie zadawał śmierci, Jego jedyny akt gniewu skierowany był wobec handlarzy i bankierów.

 

Jak  znaleźć odpowiedź na tę ważną kwestię ? Można kierować się pewnymi poszlakami bo po za Objawieniem nie ma w Nowym Testamencie  poparcia wojny –  wprost , czy poparcia jakiegokolwiek rzemiosła opierającego się o przemoc.  Są tylko pewne poszlaki dla usprawiedliwnia ludzi na ich służbie, usprawiedliwienia chrześcijan  wobec konieczności  wypełniania obowiązków.

 

Wojna i skutki wojny były nieodłącznie związane z istnieniem narodu wybranego. Bywało, że Izrael był karą dla narodów pogańskich, Bywało, że woja była biczem za występki popełnione przez ten naród. W starym Testamencie jest wiele zapisów i zaleceń wojennych. Słowo Chrystusa nie jest już tak szczodre i jednoznaczne w tej sprawie.

 

Przesłanki do pełnienia obowiązku wojskowego.

 

Jan do żołnierzy : Na nikim nic nie wymuszajcie ani nie oskarżajcie fałszywie dla zysku, lecz poprzestawajcie na swoim żołdzie (Łk 3:14).

 

Nie ma tu zakazu pełnienia służby związanej z przemocą ale jest upomnienie by praca była pracą.

 Mistycy Św. Augustyn i Tomasz z Akwinu uznali że państwo stanowi wyższą władzę, której chrześcijanin musi być posłuszny Musi spełnić RÓWNORZĘDNY obowiązek . Udział w wojnie, jest uzasadniony jeśli wyczerpuje ona znamiona „wojny sprawiedliwej”(obrona przed nieuzasadnioną agresja ,prowadzona w dobie szerzącego się zła, lub dla obrony słabych )

 

Św. Paweł traktuje zawód żołnierski jak każdy inny, jak  ogrodnika czy farmera.

Kor 9, 7

Czy ktoś pełni kiedykolwiek służbę żołnierską na własnym żołdzie? Albo czy ktoś uprawia winnicę i nie spożywa z jej owoców? Lub czy pasie ktoś trzodę, a nie posila się jej mlekiem?

 

Inna wzmianka. 

1 Tm 2:1-2), a także, byśmy byli gotowi na spotkanie naszego Zbawiciela, Księcia Pokoju na wieki wieków, bo czy pomrzemy na polu walki czy na łóżku szpitalnym, nasza śmierć jest rzeczą pewną.

 

Oddasz krew ? Oddasz  życie ?

 

Bóg Honor Ojczyzna to trzy równorzędne obowiązki na których powstaje bezpieczny ład społeczny.  To w tym zespoleniu harmonijnie współistnieje obowiązek wobec władzy  Boga  i władzy  "cesarskiej". To wyłącznie w tej konfiguracji wypleniają się pouczenia św. Piotra

„Bądźcie poddani każdej ludzkiej zwierzchności ze względu na Pana: czy to królowi jako mającemu władzę, czy to namiestnikom jako przez niego posłanym celem karania złoczyńców, udzielania zaś pochwały tym, którzy dobrze czynią. […] Wszystkich szanujcie, braci miłujcie, Boga się bójcie, czcijcie króla

 

 

Chrześcijanin ma obowiązek obrony ojczyzny za cenę krwi i życia. Za cenę życia własnego ale i obcego.

Chrześcijanin ma obowiązek ochrony wiary lecz tu mowa jest o poświęceniu życia nie ma mowy o zabijaniu w imię wiary.

Honor to obowiązek życia w prawdzie. Prawda jest obowiązkiem społecznym i honor jest przesłanką do obrony ostatecznej na zasadzie jaką nakazuje prawo narodu , prawo ojczyzny.

 

Chrystus i miecz

 

Lu (20)

(35) I rzekł do nich: Czy brak wam było czego, kiedy was posyłałem bez trzosa, bez torby i bez sandałów? Oni odpowiedzieli: Niczego.(36) Lecz teraz – mówił dalej – kto ma trzos, niech go weźmie; tak samo torbę; a kto nie ma, niech sprzeda swój płaszcz i kupi miecz!(37) Albowiem powiadam wam: to, co jest napisane, musi się spełnić na Mnie: Zaliczony został do złoczyńców. To bowiem, co się do Mnie odnosi, dochodzi kresu.(38) Oni rzekli: Panie, tu są dwa miecze. Odpowiedział im: Wystarczy.(39)

 

Lu(12)

(51) Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam.

 

Mt (10,34.-36).

„Nie mniemajcie, że przyszedłem by przynieść pokój, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić człowieka z ojcem jego, i córkę z matką jej, i synową z teściową jej. Tak to staną się wrogami człowieka domownicy jego.”

 

 

Czy wreszcie jesteś gotowy do poświęcenia życia, czy jesteś gotowy do przelania krwi , czy jesteś gotowy do ruszenia na bój ? Czy poświęcisz życie tak jak deklarujesz czasem w gniewie. Czy ruszysz by wprowadzić sprawiedliwość by zrobić to choćby zbrojnie ?

 

Teraz zatrzymaj się proszę na chwilę i przemyśl to. Nim ruszysz na jakikolwiek bój , nim narodzi się zarzewie pomysłów zadam Ci kolejne pytanie. Czy sądzisz,  że celem piszącego te słowa jest rozpętanie rzezi w czasie Świąt Bożego Narodzenia?

0

jax

Bóg , Honor, Ojczyzna to trzy równorzedne powinnosci kazdego czlowieka. Obowiazek wobec duszy, obowiazek wobec prawdy i obowiazek wobec ojczyzny, harmonijnie tworza fundament na którym powstaje bezpieczny lad spoleczny Polski

33 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758