Artykuły redakcyjne
Like

Ważne kto i gdzie głosuje

06/07/2014
1111 Wyświetlenia
14 Komentarze
2 minut czytania
Ważne kto i gdzie głosuje

Wiekopomne twierdzenie piekłoszczyka Józefa Stalina, że „nie ważne kto i jak głosuje, ważne kto liczy głosy” najwyraźniej trzeba uzupełnić zdaniem „i ważne, kto i gdzie głosuje”. Wygląda bowiem na to, że właśnie zapadają decyzje mające ustawić wyniki jesiennych wyborów samorządowych. Ale po kolei.

0


Jesienne wybory odbędą się na podstawie znowelizowanego w 2011 r. Kodeksu Wyborczego. W ramach nowelizacji wybory samorządowe (rady gminy i powiatu oraz sejmiku wojewódzkiego) odbędą się w okręgach jednomandatowych. Jednym z następstw tejże nowelizacji jest konieczność wprowadzenia nowego podziału na okręgi wyborcze maksymalnie na 3 miesiące przed wyborami, które odbędą się 16 listopada 2014 r. Niby nic, ale jeśli dodamy do tego fakt, że nowego podziału na okręgi wyborcze dokonują radni – robi się ciekawie. Nic bowiem prostszego, jak przeanalizować wyniki wyborów pod kątem preferencji wyborczych głosujących i dobrać granice okręgów tak, aby wyniki były „właściwe”, z punktu widzenia władzy, rzecz jasna.

Jak pisałem – wiele wskazuje na to, że właśnie takie „ustawianie” okręgów pod wyniki ma miejsce. W Warszawie ni stąd, ni zowąd wieczorem 3 lipca 2014 radni rządzącej PO zgłosili projekty uchwał dotyczących zmian granic okręgów wyborczych. Żeby było ciekawiej zapowiedzieli, że mapki nowych granic okręgów radni zobaczą dopiero po głosowaniu.

Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że wprowadzone JOW – y w wyborach samorządowych nie dotyczą miast na prawach powiatu, a takim według statutu jest właśnie Warszawa. Tow. Gomułka, autor wiekopomnego „władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy” musi się w piekle ze śmiechu skręcać obserwując postępy demokracji w III RP.

Linki:

http://www.rp.pl/artykul/2,1123369-Nocna-zmiana-okregow-wyborczych-w-stolicy–Opozycja–PO-chce-tylko-utrzymac-wladze.html

http://www.infor.pl/prawo/wybory/wybory-samorzadowe-2014/326003,Wybory-samorzadowe-2014-okregi-jednomandatowe.html

http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/przed-wyborami-powiaty-musza-zostac-ponownie-podzielone-na-okregi

http://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/Warszawa/statut.html

Fot.: internet

Inne zapisy autora:

0

Michał Nawrocki
Michał Nawrocki https://www.3obieg.pl

232 publikacje
34 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816