Bez kategorii
Like

Warszawska spalarnia zatruwa powietrze miejskie w stolicy

15/12/2012
478 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych nr 2, MPO Warszawa, ul. Gwarków 9, zatruwa powietrze miejskie w stolicy.

0


 

Na podstawie sprawozdań operatora instalacji i zebranych materiałów dowodowych z Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Nr 2 w Warszawie, z odpadów zaliczanych do obojętnych (odpady komunalne), produkuje odpady niebezpieczne w postaci popiołów. Zakład emituje również do atmosfery gazy spalinowe w postaci pyłów i związków chemicznych (m.in. tlenki azotu, siarki, metale ciężkie oraz dioksyny, furany, pierścieniowe węglowodory aromatyczne i wiele innych substancji toksycznych, w niewielkim stopniu zatrzymanych na filtrach). W instalacji MPO spalane są duże ilości plastików oraz różnych innych tworzyw sztucznych w nisko temperaturowym procesie termicznym.
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Nr 2 w Warszawie nie stosuje filtrów – zużywa niewielkie ilości węgla aktywnego oraz innych sorbentów i neutralizatorów. Z jednego kilograma odpadów powstaje ok. dwa metry sześcienne gazów spalinowych. W związku z tym przedstawione w operatorskim sprawozdaniu technicznym, ilości adsorbentów oraz substancji chemicznie aktywnych i neutralizujących zużywanych w termicznym przetwarzaniu, nie pokrywają nawet dziesięciu procent zapotrzebowania w tym termicznym procesie utleniania. Proces oczyszczania gazów spalinowych jest tylko na poziomie dziesięciu, do piętnastu procent. Ile emituje do atmosfery gazów szkodliwych i pyłów ? to mogą odpowiedzieć szczególnie mieszkańcy prawobrzeżnej Warszawy oraz osoby które badają skład powietrza atmosferycznego.
Badania ilościowe i jakościowe zanieczyszczonego powietrza atmosferycznego w Warszawie wskazują na stały wzrost. Z każdym rokiem rośnie ilość toksycznych składników gazowych i pyłowych powietrza.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
MarEko

11 publikacje
4 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758